Acum este Mar Apr 16, 2024 6:43 am

Articole Nikonisti.ro

D90 sau D300

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: D90 sau D300

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Feb 04, 2009 2:47 pm

Dan Pop scrie:Exista alternativa mai ieftina cu baterie si incarcator de la Power3000 si adaptor de la Photo, care ajunge abia la jumatatea pretului gripului Nikon (dar depaseste binisor pretul gripului Power3000 ;) )


Corect. Dar tocmai e o discutie despre grip "alternativ" de D40 care goleste bateriile peste noapte :-)

Eu am avut experiente OK cu bateriile Power 3000, dar in aparatele adevarate prefer baterii originale, nu mai vorbesc de accesorii care se cupleaza in electronica aparatului, gripul de D300 are toate reglajele duplicate deci interactiunea intre aparat si grip este foarte extinsa.

Nu zic ca nu merge, e posibil sa fie foarte bun, dar parca totusi...

In plus, MB-D10 este construit la standardul D300/D700, nu de plastic flexibil cum a fost MB-D200 :-)


Dan Pop scrie:Si cu vreo 130 grame mai usor, desi, la o greutate minima de 1.5 kg pentru ansamblul D300+grip+obiectiv, unii ar putea spune ca diferenta e neglijabila...


Probabil ati cantarit cu un 50/1.8 :-)
70-200/2.8 are vreo 1,6 kg singur :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D90 sau D300

Mesajde Dan Pop » Mie Feb 04, 2009 3:26 pm

Radu_Grozescu scrie:
Dan Pop scrie:Exista alternativa mai ieftina cu baterie si incarcator de la Power3000 si adaptor de la Photo, care ajunge abia la jumatatea pretului gripului Nikon (dar depaseste binisor pretul gripului Power3000 ;) )

Corect. Dar tocmai e o discutie despre grip "alternativ" de D40 care goleste bateriile peste noapte :-)

Asta este o adevarata performanta ;). Presupun ca se intimpla daca e lasat cu switch-ul principal pe ON...
Radu_Grozescu scrie:Eu am avut experiente OK cu bateriile Power 3000, dar in aparatele adevarate prefer baterii originale, nu mai vorbesc de accesorii care se cupleaza in electronica aparatului, gripul de D300 are toate reglajele duplicate deci interactiunea intre aparat si grip este foarte extinsa.

N-am demontat niciodata un grip MB-D10, dar sint gata sa pariez ca nu contine nici un fel de componente electronice active, doar o colectie de contacte electrice corespunzatoare controalelor duplicate. In cel mai fericit caz, rotita e echipata cu senzori optoelectronici (ca la vechii soareci cu bila) in loc de contacte mecanice.
Radu_Grozescu scrie:In plus, MB-D10 este construit la standardul D300/D700, nu de plastic flexibil cum a fost MB-D200 :-)

Am comparat in magazin gripul original cu cel Power3000 (montate pe aparat) si primul mi s-a parut doar marginal mai rigid la o solicitare la torsiune (de genul celei create de un obiectiv greu atunci cind gripul e tinut vertical).
Radu_Grozescu scrie:
Dan Pop scrie:Si cu vreo 130 grame mai usor, desi, la o greutate minima de 1.5 kg pentru ansamblul D300+grip+obiectiv, unii ar putea spune ca diferenta e neglijabila...

Probabil ati cantarit cu un 50/1.8 :-)

N-am scris greutate minima intimplator ;)
Radu_Grozescu scrie:70-200/2.8 are vreo 1,6 kg singur :-)

Iar un 600/4 are aproape 5 kg...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: D90 sau D300

Mesajde frexxl » Joi Feb 05, 2009 11:39 am

Daca tot veni vorba de gripuri , o alternativa la gripul original este si http://cgi.ebay.co.uk/Battery-Grip-MB-D10-for-Nikon-D700-D300-2-EN-EL3E-B8F_W0QQitemZ250366211373QQihZ015QQcategoryZ48519QQcmdZViewItem
eu l-am ales datorita faptului ca am avut ocazia sa-l testez pe un D300 , pot sa spun ca este construit extrem de bine , materiale de buna calitate , si comparat cu gripul original nu se simte nici o diferenta .
amicul meu care mi la imprumutat il foloseste pe D700 cu un 70-200 si nu a avut nici o problema cu el

o sa revin cu mai multe impresi dupa ce va sosi al meu si voi avea posibilitatea sa-l testez amanuntit
Nikon D300
frexxl
 
Mesaje: 64
Membru din: Vin Ian 16, 2009 12:20 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: D90 sau D300

Mesajde tuzonix » Mar Feb 10, 2009 9:15 am

Evident ca daca iti raspunde cineva cu D90 iti zice ca ala e mai bun, daca are D300 ala e si mai bun... Avand in vedere ca cele 2 aparate fac parte din doua clase total diferite iar D300 este mult mai sus eu as merge pe D300. Credema ca sunt diferente mari intre cele deua clase. Daca ar fi asa de mici diferentele cum sustin unii dece nu s-ar numii D300 nu D300 ci D95 de exemplu? Cand iei in mana un aparat dintr-o clasa mai superioara il simti la mana ce e mai profi sa nu itzi zic ca daca te mai si pricepi o sa vezi diferente evidente in diferitele conditii de fotografiere. Pe soare ziua afara si cu un telefon potzi face poze dar ia scoate-l noaptea in oras... Daca vrei doar un aparat bunicel dar nu esti mare pasionat sau nu ai o afacere in domeniu ia-l pe cel mai ieftin, daca nu, ia clasa superioara. Este ca si cand ai alege intr-un VW Polo si un VW Passat...tot masina e, tot cu 4 usi si 4 roti si un motor diesel ...dar altfel stai in Passat chiar daca e modelul de 2 ani...
tuzonix
 
Mesaje: 19
Membru din: Vin Ian 16, 2009 6:52 pm

Re: D90 sau D300

Mesajde 70-200mm » Mar Feb 17, 2009 4:04 pm

Mai adaug si eu ceva la ce s-a spus pana acum. D300-le are un meniu care se numeste Manage Picture Control . Intraind in acest meniu poti adauga noi "picture controls" si "curves" ( ca sa nu ne ametim cu traducerea lor ) in afara celor deja existente ( Standard, neutral, vivid, monochrome ). Spre exemplu, in momentul de fata eu mi-am mai bagat , pe langa cele implicite mentionate mai sus:
D2XMODE1
D2XMODE3
LANDSCAPE
PORTRAIT
FUJI SUPERIA REALA
sREALA 2
FUJI ASTIA
VELVIA
sREALA
Este o optiune extraordinara, pe care d90 nu stiu daca o are. Aceste setari de culoare se pot adauga ulterior decat de la d300 in sus ( D300, D700, D3, D3X )
Inca o chestie super tare la d300 este functia de AF fine tune, pe care nu stiu daca d90 o are. Ca sa nu zic de viteza si precizia de focalizare, body din magneziu, robust, vizor foarte luminos ( 100% ), rezultate bune in lumina slaba si la iso ridicat....,...amanunte care fac diferenta.
Parerea mea este ca nu prea poti compara d300 cu d90. Sunt din game diferite. D90 este urmasul lui d80, iar d300 este urmasul lui d200. Diferentele sunt evidente. :)
Avatar utilizator
70-200mm
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:13 pm
Localitate: Galati, Romania

Re: D90 sau D300

Mesajde TocuMarian » Mar Feb 17, 2009 10:13 pm

Exista de asemene pe D90 un meniu Picture Controls si posibilitatea de a adauga inca 9 "custom picture controls", probabil identice cu d300.

In privinta comparatiei si mie mi se pare putin deplasata desi amandoua sunt aparate bune...

O zi minunata...
"Whose motorcycle is this?
It's a chopper, baby.
Whose chopper is this?
Zed's.
Who's Zed?
Zed's dead, baby, Zed's dead."
Avatar utilizator
TocuMarian
 
Mesaje: 59
Membru din: Sâm Feb 07, 2009 12:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D90 sau D300

Mesajde George21 » Mar Feb 17, 2009 10:59 pm

din cate stiu eu au acelasi senzor .. diferenta se vede cand tragi continu .. nr mai mare de fps pt d300 si in prezenta unui grip acesta creste

un avantaj pt d90 ar fi filmarea in full hd .. care mi se pare ceva extraordinar pt un dslr
eu mi-am luat acu 1 luna d90 si sunt multumit de el ..
George21
 
Mesaje: 139
Membru din: Mie Feb 11, 2009 9:04 pm
Localitate: Galati

Re: D90 sau D300

Mesajde 70-200mm » Mie Feb 18, 2009 8:41 am

TocuMarian scrie:Exista de asemene pe D90 un meniu Picture Controls si posibilitatea de a adauga inca 9 "custom picture controls", probabil identice cu d300.

In privinta comparatiei si mie mi se pare putin deplasata desi amandoua sunt aparate bune...

O zi minunata...


Cu siguranta nu poti incarca Optional Picture Controls in D90. Ceea ce poti incarca sunt Curves sau Custom Picture Controls.
Optional Picture Controls sunt fisiere de tipul .NOP
Curves sunt fisiere de tipul .ntc
Custom Oicture Controls sunt fisiere de tipul .NCP
Pe d90 , cu siguranta nu poti incarca fisiere de tipul .NOP fiindca daca era asa, le gaseai aici pentru d90 : http://nikonimglib.com/opc/
Dupa cum vezi acolo sunt Optional Picture Controls ( adica fisere de tipul . NOP )pentru d300, d700, d3 , d3x.
Daca vrei sa incerci niste curbe pe d90 intra aici pt downoad http://www.pixelistes.com/download/courbes/fuji/ .
Iar aici ai instructiunile de instalare : http://www.clcarder.com/Tutorials/Nikon ... tions.html
Verifica in aparat daca ai vreun meniu care se numeste Manage picture controls. Din meniul asta se incarca fisierele .NOP ( adica optional picture controls ). Cu siguranta nu il ai.

All the best
Avatar utilizator
70-200mm
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:13 pm
Localitate: Galati, Romania

Re: D90 sau D300

Mesajde 70-200mm » Mie Feb 18, 2009 9:01 am

George21 scrie:din cate stiu eu au acelasi senzor .. diferenta se vede cand tragi continu .. nr mai mare de fps pt d300 si in prezenta unui grip acesta creste

Or avea ele acelasi senzor, dar esti sigur ca doar asta conteaza? Si d200 are acelasi senzor cu d2xs. Si ce? Asta inseamna ca are aceeasi valoare? Nu. E clar ca D2xs este mai bun decat d200.
Acum...ce sa zic...s-ar putea sa ai dreptate fiindca mai conteaza si cine face pozele .Comparativ, ca de exemplu ,daca Joe mc Nally face poze cu d90 si Basescu face poze cu d300 ghici care poze vor iesi mai bune. Evident ca cele facute de Joe cu d90-ul...Dar daca Joe mc Nally face 10 poze cu d90 in diferite conditii si apoi repeta acele 10 poze cu d300 rezultatul iarasi este evident. d300 is the big boss.


George21 scrie:un avantaj pt d90 ar fi filmarea in full hd .. care mi se pare ceva extraordinar pt un dslr
eu mi-am luat acu 1 luna d90 si sunt multumit de el ..

Functia asta este pentru amatorii de concedii. Nu prea are ce cauta pe un dslr care se vrea urmasul lui d80. Propozitia pe care tocmai ai citit-o este ceea ce sustin toate review-urile despre d90. Nikon a vrut priobabil sa faca un aparat comercial folosindu-se de metode de marketing pentru a da lovitura. Probabil japonezii au constatat ca la ei in tara se cere asa ceva...
e folositoare functia asta, e adevarat. Dar daca vrei sa faci fotografie nu are sens sa platesti atat pe un aparat care are in el filmare hdd. Preferi sa-ti iei un aparat mai bun in aceiasi bani. Sau iti iei d80 + accesorii de banii pe care ii dai pe d90. Eu asa as face. In principiu nu imi plac chestiile 2 in 1.
Avatar utilizator
70-200mm
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:13 pm
Localitate: Galati, Romania

Re: D90 sau D300

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Feb 18, 2009 9:08 am

70-200mm scrie: Si d200 are acelasi senzor cu d2xs. Si ce? Asta inseamna ca are aceeasi valoare? Nu. E clar ca D2xs este mai bun decat d200.


Regret, din nou inexactitati in mesajul dumneavoastra.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron