Acum este Vin Mar 29, 2024 8:33 am

Articole Nikonisti.ro

D 5000 probleme

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: D 5000 probleme

Mesajde Haf » Joi Sep 02, 2010 9:50 am

KodiaK scrie:Faptul ca repeti fix acelasi lucru de 2x nu inseamna ca te faci mai inteles :)
Trebuie sa recunosc ca nu inteleg exact ce vrei tu sa facui rotind inelul de focus pina dispare * de linga P. Nu am manualt in fata si nu imi aduc aminte explicatia din manual pt acest procedeu.

Repeta in speranta ca vei citi mai cu atentie :twisted:
Lucian Ludu scrie:Sunt foarte atent la reglajul claritatii de la inelul obiectivului, aleg ca aparatul sa aleaga P fara * si declansez. Vreau mai mult, poza nu este satisfacatoare pentru mine. Ce ma sfatuiti ???

    Cand treci aparatul in mod P si apesi declansatorul la jumatate va masura expunerea de capul sau, dupa care daca fotograful vrea sa sub/supraexpuna roteste de rotita care modifica viteza obturatorului, ocazie cu care apare semnul P* pe LCD.

    La partea cu claritatea, vizorul de la D5000 e suficient de mediocru incat punerea manuala la punct, focalizarea sau realizarea clarului sa se faca doar la nivel intuitiv 8-)
    Haf
     
    Mesaje: 330
    Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm

    Re: D 5000 probleme

    Mesajde KodiaK » Joi Sep 02, 2010 11:03 am

    :P
    De 2x citisem si de 2x am inteles ca rotea de inelul de focus pina disparea * de linga P...si asta nu pricepeam...ce treaba are focusul cu * :)
    Si in general daca cineva nu intelege ceva nu ii explici din nou cu fix aceleasi cuvinte :twisted:

    Dar imi mentin recomandarea. Incearca sa faci o poza cu focusul automat selecat la obiectiv, nu manual.
    Si inca astept poza nesatisfacatoare, sa ne dumirim si noi ce este asa de neclar in ea :)
    Ultima oară modificat de KodiaK pe Joi Sep 02, 2010 11:10 am, modificat 1 dată în total.
    KodiaK
     
    Mesaje: 358
    Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

    Re: D 5000 probleme

    Mesajde spatar ovidiu » Joi Sep 02, 2010 2:08 pm

    Mi-a trimis un mail in care a atasat si 2 poze.Din ce am vazut mie nu mi se pare ca nu ar fi corect focusate.Imaginile lui arata ca si cand ar fi facute cu un 18-55.Eu nu am avut 18-105 si nu stiu cum ar trebui sa fie optic comparativ cu 18-55, dar pozele lui arata ca si cum ar fi facute cu 18-55 de un incepator.Cred ca principala lui nemultumire este faptul ca nu are destul sharp.A vazut cateva poze la mine pe blog care sunt toate facute cu Nikon 70-300 VR care sunt si editate cat de cat si imi spunea in mail ca ar vrea sa fie la fel de clare si cele facute de el cu 18-105.S-ar putea din ce explica el sa intervina peste focusul aparatului si sa le si defocuseze putin,pt ca preciza ca intervine asupra inelului de focus.Nu stiu daca 18-105 permite interventia manuala dar daca permite s-ar putea sa fie si asta problema,aparatul focuseaza corect iar el intervine manual peste, desi nu par a fi lipsite de focus.
    Avatar utilizator
    spatar ovidiu
     
    Mesaje: 378
    Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:34 am

    Re: D 5000 probleme

    Mesajde KodiaK » Joi Sep 02, 2010 2:24 pm

    La 18-105 poti intervenii peste focusul automat. Se apasa 1/2 declansatorul, obiectivul face focalizarea dupa care intervine manual rotind inelul de focus, dupa care se continua apasarea pinal a capat a declansatorului. Poza facuta astfel este focusata conform interventiei utilizatorului.
    Daca vrea sa ii iasa pozele mai sharp exista slider de sharpness in setarile aparatului. Sa il dea mai spre dreapta :)
    Pacat ca nu a vrut sa puna poze si aici.
    KodiaK
     
    Mesaje: 358
    Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

    Re: D 5000 probleme

    Mesajde Dan Pop » Joi Sep 02, 2010 2:35 pm

    Haf scrie:Cand treci aparatul in mod P si apesi declansatorul la jumatate va masura expunerea de capul sau, dupa care daca fotograful vrea sa sub/supraexpuna roteste de rotita care modifica viteza obturatorului, ocazie cu care apare semnul P* pe LCD.

    Chestia asta nu se potriveste cu ce stiu eu despre manevrarea selectorului in modul P si simbolul P*. Manevrind selectorul in conditiile date, schimbi perechea diafragma/timp selectata de aparat cu alta echivalenta din punct de vedere al expunerii, deci nu faci corectii de expunere. Adica, daca aparatul a selectat 1/250 sec si 1:8, butonind intr-o directie vei obtine 1/125 si 1:11 (samd) iar in cealalta directie 1/500 si 1:5.6 (samd). E posibil ca, functie de setari, variatia sa se faca din treime in treime de treapta si nu din treapta in treapta, ca in exemplul meu. Aparitia lui P* pe afisaj indica selectia de catre utilizator a altei perechi decit cea aleasa de aparat in modul P.

    Corectiile de expunere setate de fotograf sint marcate cu simbolul [+/-] indiferent de modul de expunere.
    Cu stima,
    Dan Pop
    Dan Pop
     
    Mesaje: 4615
    Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
    Localitate: Bucuresti

    Re: D 5000 probleme

    Mesajde spatar ovidiu » Joi Sep 02, 2010 2:38 pm

    Nu stiu in ce masura cunoaste toate functiile aparatului.Zicea ca a avut inainte un bridge Sony care era mult mai sharp si se astepta ca trecerea la Nikon sa fie mai multumitoare.
    Avatar utilizator
    spatar ovidiu
     
    Mesaje: 378
    Membru din: Lun Apr 05, 2010 9:34 am

    Re: D 5000 probleme

    Mesajde Radu_Grozescu » Joi Sep 02, 2010 2:48 pm

    Haf scrie:Cand treci aparatul in mod P si apesi declansatorul la jumatate va masura expunerea de capul sau, dupa care daca fotograful vrea sa sub/supraexpuna roteste de rotita care modifica viteza obturatorului, ocazie cu care apare semnul P* pe LCD.


    P* apare cand fotograful alege o alta pereche timp/diafragma decat cea sugerata de aparat, nu are legatura cu sub/supra expunerea si nici cu claritatea.


    Citat din prezentarea de tehnica de la link magazin online, pe care participantii o primesc cu cateva zile inaintea seminarului, tocmai pentru a avea o baza comuna de discutii:
    _________________

    Claritatea unei imagini este datorată unui cumul de factori:
      Calitatea optică a obiectivului
      Diafragma folosită
      Stabilitatea aparatului la declanșare
      Înghețarea mișcării subiectului

    dar cel mai important factor este:
    Focalizarea precisă
    _________________

    Acum, trebuie identificat care dintre factori intervine in imaginile de care domnul Ludu este nemultumit.

    Pe aceasta cale invit participantii la link magazin online sa nu ezite sa-mi scrie fie direct, fie pe lista pe care am infiintat-o special pentru ei, pentru a lamuri orice probleme, deoarece nu pot sa urmaresc toate discutiile de pe Nikonisti.ro.

    Dorinta mea e sa rezolv cat mai multe dintre problemele care se pot ivi in practica lor fotografica.
    Ultima oară modificat de Radu_Grozescu pe Joi Sep 02, 2010 3:01 pm, modificat de 4 ori în total.
    Cu stimă,

    Radu Grozescu

    Avatar utilizator
    Radu_Grozescu
     
    Mesaje: 3950
    Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
    Localitate: Bucuresti

    Re: D 5000 probleme

    Mesajde Dan Pop » Joi Sep 02, 2010 2:52 pm

    KodiaK scrie:La 18-105 poti intervenii peste focusul automat. Se apasa 1/2 declansatorul, obiectivul face focalizarea dupa care intervine manual rotind inelul de focus, dupa care se continua apasarea pinal a capat a declansatorului. Poza facuta astfel este focusata conform interventiei utilizatorului.

    Cu conditia ca aparatul sa fie in mod AF static. Daca e in modul continuu, poate interveni el peste setarea ta. Din acest motiv, Nikon nu mentioneaza ca acest obiectiv ar avea "full time manual override", iar selectorul de moduri de focalizare al obiectivului este marcat "A - M" si nu "M/A - M", ca la obiectivele AF-S de clasa medie si pro.
    Cu stima,
    Dan Pop
    Dan Pop
     
    Mesaje: 4615
    Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
    Localitate: Bucuresti

    Anterior

    Înapoi la Nikon DSLR

    Cine este conectat

    Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

    cron