Acum este Vin Apr 26, 2024 7:05 pm

Articole Nikonisti.ro

p7000 sau p500

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele Nikon COOLPIX

p7000 sau p500

Mesajde popacatalin_74 » Vin Mai 20, 2011 5:19 am

Am achizitionat de curand un p7000 pe care il voi schimba cu p500
La filmare face un zgomot foarte urat cand folosesti zoom-ul, iar la redare se aude acest zgomot produs de motoras. Pacat...
de altfel e un aparat bun.In plus P500 face si poze in timpul filmarii... excelent.Dar nu are un meniu atat de bogat ca p 7000
popacatalin_74
 
Mesaje: 13
Membru din: Vin Sep 03, 2010 6:03 pm

Re: p7000 sau p500

Mesajde alex_ndc » Vin Mai 20, 2011 8:29 am

N-am incercat nici un aparat, dar P7000 mi se pare mai bun.
Oricum sunt din categorii un pic diferite şi s-ar putea să ţi se potrivească mai bine P500, pentru că are propriile avantaje.

P7000 îmi place mai mult din cauza lentilelor.

În primul rând lentilele - Practic din cauza asta este şi scump P7000 - deschiderea focală pleacă de la f/2.8, faţă de f/3.5 cât are P500. Ce înseamnă „deschiderea focală” (adică aperture, pe engleză) - înseamnă că la f/2.8 lentilele permit mai multă lumină să intre în aparat. Chestie utilă în 2 situaţii ... (1) când faci poze în condiţii de lumină proastă fără blitz-ul încorporat, blitz care urâţeşte pozele (cum ar fi poze pe stradă seara, sau în apartamentul tău iluminat de bec), altfel trebuie să măreşti timpul de expunere, şi cu cât timpul ăsta este mai mare, cu atât pot ies şi fotografiile mai neclare + (2) cu cât deschiderea focală este mai mare, cu atât iese fundalul fotografiei mai în ceaţă (chestie mişto la portrete de oameni) Pe urmă plaja distanţelor focale posibile este mai mică (adică are zoom maxim mai mic), chestie utilă pentru că la plaje mari calitatea suferă.

Opţiunile posibile - P7000 te lasă să foloseşti blitz extern. Blitz-ul încorporat îţi strică pozele, odată pentru că nu-l poţi orienta spre tavan (bounce-flash), nu are putere (la distanţă mai mare de subiect nu dă suficientă lumină) şi pentru că n-are putere, lumina este foarte focusată pe punctul în care îndrepţi aparatul, lăsând umbre foarte nasoale şi o culoare naşpa. Pe urmă trage şi în format RAW (nu prea te interesează ca începător, dar formatul RAW este ca negativul în era digitală - reţine mai multe tente de culoare şi-ţi permite să bibileşti mai bine pozele pe calculator). Bine că durează secunde bune stocarea unei fotografii în RAW, deci opţiunea nu e utilă decât la poze premeditate, unde nu eşti în criză de timp (nu este totuşi un DSLR ca să tragi la foc automat poze).

P7000 versus P500 - P7000 este înlocuitor portabil de DSLR (adică aparatele alea mai scumpe cărora le poţi schimba lentilele), având multe opţiuni de control fin al expunerii. Şi conform specificaţiilor pozele ar trebui să iasă mai bune.

P500 pe de altă parte este mai prietenos începătorilor, are zoom mult mai mare, funcţia de filmare ar trebui să fie mai bună şi are ecran din ăla flip-out.

Dacă rămâi însă cu P7000, citeşte cartea Understanding Exposure (nu ştiu dacă există traducere sau echivalent). E o lectură uşoară, şi altfel nu te bucuri la maxim de investiţie.

Deasemenea, tot pentru P7000, am înţeles că avea nişte probleme grave de firmware (software-ul instalat pe el). Asigură-te că ai ultima versiune instalată pe el (sau du-l la service să confirme ei pentru tine).
D3100 + Nikkor 18-55mm AF-S VR + Nikkor 55-200mm AF-S VR

http://www.flickr.com/photos/alex_ndc/
http://alexn.org
alex_ndc
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Apr 27, 2011 12:41 pm

Re: p7000 sau p500

Mesajde alex_ndc » Vin Mai 20, 2011 11:12 am

Mă rog, încă ceva, P7000 aparent stă foarte bine la capitolul ISO -- deci pe lumină proastă face poze mai bune, combinat şi cu obiectivul cu deschidere focală ceva mai mare.

Însă stând şi gândidu-mă, ambele aparate sunt suficient de scumpe încât aproape că-ţi poţi cumpăra un DSLR de buget, gen D3100 cu obiectiv de kit. Problema cu DSLR-urile însă este că sunt mai mari, mai greoaie, sunt ineficiente dacă vrei să faci poze cu vizualizare prin LCD, iar obiectivele de kit sunt un pic limitate (bine că se pot schimba în timp, mai ales dacă eşti dispus să-ţi donezi vreun rinichi pe bani :) )

Deci clasamentul ar fi cam aşa -- P500 bun în multe situaţii, mai ales dacă nu vrei să-l bibileşti, P7000 ca o alternativă mică/portabilă la un DSLR, sau DSLR de buget dacă te interesează fotografia în general, dar ţinând cont de mărime (pe vremea când aveam un super-zoom îmi era mult mai comod să-l car după mine) şi de faptul că investiţia în timp şi bani este mai mare.

Alege o găleată în care să te încardrezi :D
D3100 + Nikkor 18-55mm AF-S VR + Nikkor 55-200mm AF-S VR

http://www.flickr.com/photos/alex_ndc/
http://alexn.org
alex_ndc
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Apr 27, 2011 12:41 pm

Re: p7000 sau p500

Mesajde tavi2x » Vin Mai 20, 2011 12:55 pm

popacatalin_74 scrie:Am achizitionat de curand un p7000 pe care il voi schimba cu p500
La filmare face un zgomot foarte urat cand folosesti zoom-ul, iar la redare se aude acest zgomot produs de motoras. Pacat...

Se aude zgomot si daca se alege focalizare continua. Solutia este un microfon extern ;)
Putin offtopic: P7000 are si o setare care reduce zgomotul de fond in caz de vant

Si eu am un P7000 si nu l-as da pentru P500.
Am postat si pe blog cateva cadre si chiar si un filmulet facute cu P7000:
http://tavi2x.blogspot.com/search/label/Nikon%20P7000
Din cate imi aduc aminte am folosit si focalizare continua, nu doar zoom. N-am remarcat vreun zgomot suparator

popacatalin_74 scrie:de altfel e un aparat bun.In plus P500 face si poze in timpul filmarii... excelent.Dar nu are un meniu atat de bogat ca p 7000

Nu prea se pot compara cele 2.
Trusa foto de vanzare: anunturile aici pe forum
Avatar utilizator
tavi2x
 
Mesaje: 426
Membru din: Lun Noi 09, 2009 4:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: p7000 sau p500

Mesajde Morphy » Vin Mai 20, 2011 3:42 pm

Cei care dau 1999 lei pe un P7000 nu cred ca sunt interesati sa filmeze in principal. Cel putin eu nu as da atatia bani pe un aparat foto compact cu senzor mai mare, patina de blit, functii manuale, pentru a filma ci pentru a fotografia. Persoanele care vor sa filmeze sa se orienteze spre camere video nu spre aparate foto care filmeaza.

Cum ar fi sa cumpar o camera video si sa ma plang ca nu fotografiaza bine :?:
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: p7000 sau p500

Mesajde popacatalin_74 » Lun Mai 23, 2011 2:46 pm

Morphy scrie:Cei care dau 1999 lei pe un P7000 nu cred ca sunt interesati sa filmeze in principal. Cel putin eu nu as da atatia bani pe un aparat foto compact cu senzor mai mare, patina de blit, functii manuale, pentru a filma ci pentru a fotografia. Persoanele care vor sa filmeze sa se orienteze spre camere video nu spre aparate foto care filmeaza.

Cum ar fi sa cumpar o camera video si sa ma plang ca nu fotografiaza bine :?:



...da ... oarecum ai dreptate, insa eu nu fac filmari la nunti cu aparatul, iar din moment ce nikon spune ca aparatul si filmeaza, deci un plus de functii, de ce sa nu dai 2000 de lei? insa cand ajungi acasa si in filmare se aud numai trosnituri si pacanituri de tot felul iar la functionarea zoom-ului ti se aude un zgomot suparator facand comparatie cu un coolpix l110 mai ieftin (la juma de pret) la care nu te confrunti cu aceste probleme, normal ca disperi. Daca nu filma nu il cumparam dara asa promite mult si nu se tine de cuvant.
popacatalin_74
 
Mesaje: 13
Membru din: Vin Sep 03, 2010 6:03 pm

Re: p7000 sau p500

Mesajde Morphy » Lun Mai 23, 2011 4:56 pm

Si dvs aveti dreptate in sensul ca in tabelul de specificatii este trecuta si optiunea de inregistrare video.
Daca nu sunteti multumit de calitatea oferita de P7000 puteti incerca alt model, mai peformant la capitolul inregistrare video, dar mai putin capabil la fotografiere.
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: p7000 sau p500

Mesajde alex_ndc » Vin Mai 27, 2011 1:59 pm

Da, cam aşa este cu aparatele astea cu obiective mai mari care fac zgomot la focus.
Din păcate mecanismul de focus este prea aproape de microfon şi dacă face zgomot sigur se aude pe film.

Eu am un D3100 pe care am dat 2500 RON. Şi la fel se aude zgomotul ăla supărător al obiectivului.

Pe P7000 poţi încerca un microfon extern, care n-ar mai trebui să înregistreze zgomotul ăla. Poţi lua un microfon din ăla care se montează în suportul pentru flash extern. Şi ca să fac reclamă un pic la concurenţă, m-am jucat puţin cu un Canon Powershot S95. Face video foarte bun, cu sunet stereo şi fotografii bunicele pentru un aparat compact.
D3100 + Nikkor 18-55mm AF-S VR + Nikkor 55-200mm AF-S VR

http://www.flickr.com/photos/alex_ndc/
http://alexn.org
alex_ndc
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Apr 27, 2011 12:41 pm

Re: p7000 sau p500

Mesajde Dan Pop » Dum Mai 29, 2011 10:30 am

alex_ndc scrie:Şi ca să fac reclamă un pic la concurenţă, m-am jucat puţin cu un Canon Powershot S95. Face video foarte bun, cu sunet stereo şi fotografii bunicele pentru un aparat compact.

Asta pentru ca nu este un compact ca oricare altul. Face parte din categoria compact premium, compactele cu cei mai mari senzori, concepute sa fie utilizate si ca aparate "recreationale" de catre posesorii de DSLR-uri (suporta inclusiv formatul raw).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: p7000 sau p500

Mesajde Lucian.morariu » Mar Dec 27, 2011 2:44 am

DSCN2323_resize.JPG
[att
DSCN1734_resize.JPG
DSCN1781_resize.jpg
DSCN1807_resize.JPG
achment=4]DSCN1807_resize.JPG[/attachment]
DSCN2209_resize.JPG
DSCN2319_resize.JPG
DSCN1908_resize.JPG

Salutare.
Sunt proaspatul posesor al unui nikon p500 si pot spune ca sunt multumit de el ca si compact.
Am atasat cateva poze facute la zoom maxim 36x, fara trepied.

Acum... sa fiu sincer dintre cele 2 compacte as alege un DSLR (d3100 spre ex.).
Indiferent cati zeci de mii de mg pixeli au, senzorul tot mic ramane pe langa un dslr.
Am ales sa cumpar un p500 pentru ca e un aparat bun pentru vacante cu toate ca un l120 si-ar fi facut treaba la fel de bine si la un pret mai bun...
Parerea mea ca de banii unui p700 iti cam iei un dslr iar diferenta calitatii pozelor va fi imensa.
Pentru cei ce vor sa se apuce ca si amatori de fotografie dar vor un aparat care sa fie usor de manevrat in vacante nu le recomand sa cumpere un compact la o suma mai mare de 900-1000 de lei, pentru ca in scurt timp de la achizitie vor fi dezamagiti.
Eu unul mai mult ca sigur voi incerca sa imi vand p500 -le (cu toate ca are numai 1 luna de la achizitie) pentru a imi cumpara un D3100.
Vis-a-vis de pozele facute luati in considerare ca nu sunt profesionist si ca am incercat aparatul in conditii cat de cat extreme (la 36x zoom cea mai mica vibratie a maini face ca imaginea sa trepideze rau, avantajul fiind stabilizatorul bun).
Filmare la P500 HD e ok singurul lucru un pic deranjant e ca in liniste se aude focusul :D, dar in rest imaginea e foarte clara si sunetul e stereo (sa nu va asteptati la miracole la lumina foarte slaba.).
Lucian.morariu
 
Mesaje: 121
Membru din: Mar Dec 20, 2011 1:49 pm

Următorul

Înapoi la Nikon COOLPIX

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori