Acum este Dum Apr 28, 2024 3:54 am

Articole Nikonisti.ro

Nikon Coolpix S 8100

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele Nikon COOLPIX

Nikon Coolpix S 8100

Mesajde indigo » Mie Sep 07, 2011 9:04 am

Luna trecuta mi-am cumparat un aparat de fotografiat Nikon Coolpix S8100 - un compact tocmai bun pentru mine care ma incadrez la categoria de "super amatori" :lol: in ale fotografiei ( de fapt sunt profesionista in pozele "iola" - io' la munte...., io' la mare....).
Spre surprinderea mea aparatul este chiar placut la utilizare - usor de manevrat si cu variate presetari la indemana, cu un senzor CMOS, un zoom chiar rezonabil pentru un compact, designul - unul care pe mine m-a atras - simplu si fara prea multe "brizz, brizz-uri" - si care se "aseaza" bine in mana. Ce sa mai spun despre pret care mie mi s-a parut destul de accesibil mai ales ca am prins o oferta in care am avut si card de memorie si husa incluse. :D
Sunt incantata de el si sper ca ma va ajuta sa mai inteleg si eu cate una alta despre fotografie si sa reusesc sa avansez spre un aparat profesional. 8-)

Imagine
indigo
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Sep 06, 2011 1:33 pm

Re: Nikon Coolpix S 8100

Mesajde indigo » Dum Sep 18, 2011 4:21 pm

deocamdat nu reusesc sa obtin fotografii cat de cat acceptabile pentru locuri intunecate , cu putina lumina - cum ar fi pesterile sau tunelurile - ies neclare :?:
indigo
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Sep 06, 2011 1:33 pm

Re: Nikon Coolpix S 8100

Mesajde cristiansergiu » Lun Sep 19, 2011 1:08 pm

indigo scrie:deocamdat nu reusesc sa obtin fotografii cat de cat acceptabile pentru locuri intunecate , cu putina lumina - cum ar fi pesterile sau tunelurile - ies neclare :?:

la pesteri e putin mai complicat trebuie sa luminezi cu o lanterna locul care vrei sa focalizezi, apoi sa pui pe manual focusul si la expunere sa zoomezi pe fortiunea care doresti sa o expui corect(cu lumina care va aparea in poza) si sa iti iei expunerea. E absolut necesar un trepied, si ar iesii mai cool pozele daca ai folosi mai multe surse de lumina (in cazul flashurilor cel mami simplu declansare prin simpatie,
Avatar utilizator
cristiansergiu
 
Mesaje: 945
Membru din: Mie Aug 11, 2010 2:47 pm
Localitate: cluj-napoca

Re: Nikon Coolpix S 8100

Mesajde Dan Pop » Lun Sep 19, 2011 5:05 pm

indigo scrie:deocamdat nu reusesc sa obtin fotografii cat de cat acceptabile pentru locuri intunecate , cu putina lumina - cum ar fi pesterile sau tunelurile - ies neclare :?:

In scenele slab iluminate, aparatul este nevoit sa expuna un timp relativ lung. Daca aparatul se misca, oricit de putin, in timpul expunerii, imaginile ies neclare sau "miscate", cum li se spune adesea imaginilor care au iesit neclare din acest motiv.

Daca scena e statica, solutia este sa sprijini aparatul de ceva, astfel incit sa ramina stabil in timpul expunerii. Exista tot felul de trepiede mici, concepute special pentru aparate compacte. Altfel, singura solutie este utilizarea flash-ului, dar acesta nu bate prea departe la aparatele compacte.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon Coolpix S 8100

Mesajde indigo » Mie Sep 21, 2011 11:28 am

multumesc baieti de raspuns
am sa incerc sa caut cumva zone mai luminate in sensul ca ideea cu lanterna e faina - flash-ul nu ma "pasioneaza" am eu un pitic negru pe creier cu blitz-ul - mi se par ca ies naspa rau pozele
pentru primele incercari dadusem o raita pana la slanic prahova (in salina) unde e prost luminata - acum am varianta sa astept urmatoarea ocazie pana la o pestera sau sa ma bag in debara :D
indigo
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Sep 06, 2011 1:33 pm

Re: Nikon Coolpix S 8100

Mesajde Dan Pop » Mie Sep 21, 2011 4:36 pm

indigo scrie:pentru primele incercari dadusem o raita pana la slanic prahova (in salina) unde e prost luminata - acum am varianta sa astept urmatoarea ocazie pana la o pestera sau sa ma bag in debara :D

Salina aia mai are o problema: lumina nu numai ca e proasta, dar provine din surse cu temperaturi de culoare diferite. Culorile din imagini vor arata altfel decit ce ai vazut tu la fata locului, chiar daca fotografiezi de pe trepied, care este indispensabil acestui gen de fotografii.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Nikon COOLPIX

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori