Acum este Joi Mar 28, 2024 8:45 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon L120 - pareri

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele Nikon COOLPIX

Nikon L120 - pareri

Mesajde Chicharito14 » Lun Dec 05, 2011 6:05 pm

Salutare. Sunt nou pe aici.
As avea si eu niste intrebari...
M-am gandit sa imi cumpar un L120. In mare parte as folosi pentru fotografierea masinilor / camioanelor.
As vrea sa stiu cat ii de bun stabilizatorul.. Daca pot sa folosesti bine zoom-ul [ de 21x ]
Am auzit ca scoate niste poze excelente cand avem lumina...
As vrea sa aud parerile voastre.. :D As vrea sa stiu daca isi merita banii. :D
Chicharito14
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Dec 05, 2011 5:25 pm

Re: Nikon L120 - pareri

Mesajde Dariaa » Vin Dec 16, 2011 12:41 pm

Eu am acest model de aparat foto cam de pe la inceputul verii anului acesta si sunt foarte mandra de el:X
Este un aparat foarte bun si destul de bun si ca pret.Imaginile ies foarte bine cu lumina zilei,iar seara cu flash`ul incorporat arata ca si cum ar fi facute de un DSLR...deci no comment:D......Filmarile sunt clare,fara zgomot de fondal,zoom`ul e foarte bun si se vede clar aproape de zoom`ul maxim posibil acestui aparat.....Numai bine si la cat mai multe poze<3
http://i1224.photobucket.com/albums/ee362/dariaciufix/DSCN4341.jpg
Dariaa
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Dec 16, 2011 12:30 pm

Re: Nikon L120 - pareri

Mesajde cristiansergiu » Lun Dec 19, 2011 2:52 pm

poti fotografia cu el foarte bine mai orice si macro si putin wildlife dar in regim de amator nu ceva profesional.
Avatar utilizator
cristiansergiu
 
Mesaje: 945
Membru din: Mie Aug 11, 2010 2:47 pm
Localitate: cluj-napoca

Re: Nikon L120 - pareri

Mesajde tamarian » Mie Dec 28, 2011 11:29 pm

in principiu este un aparat bun. am un l120 de cca 6-7 luni. am si fotografii bune, zic eu, dar am si multe rateuri.
rateurile au aparut datorita zoom-ului, iar aici este neajunsul aparatului, sau aparatelor, nu stiu cum se comporta alte modele de acest fel de la alte firme; nu stabilizeaza imaginea decat pana la o anumita valoare a zoom-ului. daca vrei sa vezi fotografii din categoria bune, lasa o adresa sau pe facebook.

ps. bineinteles ca nu am postat rateurile
tamarian
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Dec 28, 2011 11:14 pm

Re: Nikon L120 - pareri

Mesajde Aurel Drăguţ » Joi Mar 01, 2012 11:53 am

Se pot face poze clare si la zoom optic maxim (21x) dar in ideea in care folosesti blitz-ul, cel putin asta e concluzia pe care am tras-o eu dupa ce m-am cam jucat o perioada cu L120-ul.
Avatar utilizator
Aurel Drăguţ
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Feb 26, 2012 8:55 pm

Re: Nikon L120 - pareri

Mesajde mirelutza_albinutza » Joi Mar 01, 2012 12:21 pm

tamarian scrie:in principiu este un aparat bun. am un l120 de cca 6-7 luni. am si fotografii bune, zic eu, dar am si multe rateuri.
rateurile au aparut datorita zoom-ului, iar aici este neajunsul aparatului, sau aparatelor, nu stiu cum se comporta alte modele de acest fel de la alte firme; nu stabilizeaza imaginea decat pana la o anumita valoare a zoom-ului. daca vrei sa vezi fotografii din categoria bune, lasa o adresa sau pe facebook.

ps. bineinteles ca nu am postat rateurile

Rateurile de care spuneti nu apar din cauza folosirii zoom-ului, ci din cauza timpului de expunere care este prea lung, iar in conditii slabe de iluminare pozele ies neclare la fotografiatul din mâna. Pentru a face fotografii clare, in aceste conditii, este necesar un trepied; daca nu aveti, puteti sa setati aparatul sa declanseze din temporizor, asezandu-l inainte pe o suprafata stabila si setand diferiti parametri pt a obtine un timp de expunere mai scurt (cresteti valoarea iso, puneti diafragma pe f cat mai mic, activati blitz-ul etc, daca aceste operatiuni sunt permise). Functia de reducere vibratii este disponibila pe toata lungimea focalei, recititi cu aparatul in mana paginile 113-114 din manual, insa si aceasta functie isi are limitarile sale.
Concluzia ar fi ca nu intotdeauna este (doar) vina aparatului :), cel putin eu asa cred.
Poti sa inveti o pisica sa faca tot ce vrea ea.
Avatar utilizator
mirelutza_albinutza
 
Mesaje: 188
Membru din: Mie Mar 23, 2011 6:16 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon L120 - pareri

Mesajde Gheorghe Radu » Mie Dec 23, 2015 5:19 pm

am si eu modelul acesta de la nikon de cateva zile si am o parere destul de buna pana acum.pozele ies bine si la lumina scazuta chiar si cu zoom daca nu misti camera.totusi filmarea lasa de dorit la calitatea hd de 720 parca ma asteptam sa se vada mai clar cand transfer videoclipuri pe pc(laptop in cazul meu).poate este vreo setare si nu stiu eu.zoom-ul este excelent
Gheorghe Radu
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Dec 23, 2015 5:13 pm

Re: Nikon L120 - pareri

Mesajde victorpatrick » Lun Mai 22, 2023 7:03 am

Salutare și bine ai venit!
Nikon Coolpix L120 este o cameră compactă cu funcții avansate, iar pentru fotografierea mașinilor și camioanelor ar putea fi o opțiune bună. Iată câteva detalii despre caracteristicile sale cheie:
Stabilizator: Nikon L120 vine echipat cu un stabilizator optic de imagine, ceea ce ar trebui să te ajute să obții fotografii mai clare și mai puțin blurate, chiar și atunci când utilizezi zoom-ul maxim. Acest lucru este util mai ales când fotografiazi sub lumina slabă sau în mișcare.
Zoom: Camera dispune de un zoom optic de 21x, ceea ce înseamnă că poți apropia subiectele de departe fără a pierde foarte mult din calitatea imaginii. Acest zoom puternic poate fi util în fotografierea detaliilor mașinilor sau camioanelor de la distanță.
pge outage map
victorpatrick
 
Mesaje: 22
Membru din: Lun Mai 22, 2023 6:53 am

Re: Nikon L120 - pareri

Mesajde victorpatrick » Joi Iun 15, 2023 10:06 am

thanks
victorpatrick
 
Mesaje: 22
Membru din: Lun Mai 22, 2023 6:53 am

Re: Nikon L120 - pareri

Mesajde timothyferriss » Mie Sep 13, 2023 10:18 am

Nikon Coolpix L120 este o cameră compactă cu superzoom care a fost lansată în urmă cu câțiva ani. În ceea ce privește stabilizarea, L120 vine cu un stabilizator optic de imagine, care ar trebui să ajute la obținerea imaginilor mai clare, în special la utilizarea zoom-ului mare de 21x NFL Grid
timothyferriss
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Apr 28, 2023 4:56 am

Următorul

Înapoi la Nikon COOLPIX

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron