Acum este Vin Mar 29, 2024 2:11 pm

Articole Nikonisti.ro

Probleme cu L120

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele Nikon COOLPIX

Probleme cu L120

Mesajde DanyP » Mar Ian 03, 2012 8:38 pm

Salut tuturor,

Inainte de toate va doresc un An Nou bun.
Am achizitionat un L120 cu doua luni in urma si am probleme cu el mai ales la pozele facute in interior. Setarile sunt pe Automat. Calitatea este slaba si chiar cu blit lasa de dorit. Am atasat un exemplu. http://qualitywebdesign.info/dscn0260.jpg
Dupa cum vedeti are o tenta de verde cred.
Pozele sunt granulate si nefocalizate cum trebuie. Am mai incercat si alte setari insa nu prea se vad imbunatatiri. Poate ma ajutati voi cu vre-un sfat. Am avut inainte un Coolpix7900 care facea niste poze cu mult mai faine decat L120-ul pe care il am acum.Trebuie sa recunosc ca nu sunt expert in domeniu si acesta a fost unul dintre motive pentru care am cumparat acest model. Sa fie cat mai simplu de utilizat.
V-ati lovit si voi de astfel de probleme? Ma gandeam sa il duc la service sau sa-l vand si sa-mi iau un DSLR.
Orice sfat este apreciat si de ajutor.
Multumesc mult.
Daniel
DanyP
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Ian 03, 2012 6:59 pm

Re: Probleme cu L120

Mesajde Morphy » Mar Ian 03, 2012 9:11 pm

Cred ca este o problema cu balansul de alb. Din exif apare ca este setat pe Auto, iar in fotografie, pe langa lumina blitului, mai sunt si becurile de deasupra care au alta temperatura de culoare. Cel mai bine ar fi sa te joci cu balansul de alb pana obtii culorile cat mai apropiate de realitate.
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme cu L120

Mesajde kossta » Vin Ian 06, 2012 11:22 am

Salut am si eu un L120 si am intimpinat urmatoarea problema cind fac poze pe mod automat facil in casa imaginile imi ies neclare sau poate misc eu mana nu stiu ce sa zic poate ma ajuta cineva cu niste sfaturii...multumesc
kossta
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Ian 06, 2012 11:13 am

Re: Probleme cu L120

Mesajde Aurel Drăguţ » Joi Mar 01, 2012 11:49 am

@kossta, nu are legatura cu miscatul mainii, asa am banuit si eu initial pana am folosit un trepied. Are legatura cu timpul de expunere si e cam necesar sa folosesti blitz-ul daca vrei sa scapi de asta. Incearca modul Auto (ala non facil) cu blitz-ul setat pe "Sincronizare lenta", "de umplere" sau "Automat cu reducere ochi rosii", dupa caz, citeste paginile 26-28 din manual.

@Morphy, si cu balanta de alb e cu dus si intors, mai ales la optiunea PRE(predefinit), incerci initial Daylight/Incadescent dupa caz si daca nu ies ok mai bine lasi pe Auto.
Avatar utilizator
Aurel Drăguţ
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Feb 26, 2012 8:55 pm

Re: Probleme cu L120

Mesajde catacris2003 » Joi Sep 20, 2012 7:33 pm

Sunt complet nemultumit de L120.

Daca alegi o scena care "crezi" ca ar fi potrivita nu face poza buna.

Nu merge bine nici pe manual, nici automat facil, nici automat.

Trebuie sa incerci si alte scene, chiar daca nu e potrivit pt ce vrei sa fotografiezi si apoi face poza OK.

Daca nimeresti scena potrivita face poze super OK.
catacris2003
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Sep 20, 2012 7:28 pm

Re: Probleme cu L120

Mesajde glodeanu » Lun Noi 05, 2012 8:12 pm

am si eu un l120 si nu ma incanta deloc...ma asteptam sa faca niste poze "traznet" orice preset ii aleg tot nu ies atat de clare pe cat ar trebui..nush..ma gandesc sa-l vand sa iau altceva..
la filmare daca treci cu zoomu de jumate incepe sa se vada blurat ,in ceata..
dai zoom
Avatar utilizator
glodeanu
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Noi 05, 2012 8:02 pm

Re: Probleme cu L120

Mesajde anonimvictor » Joi Noi 08, 2012 12:11 pm

salut si eu am unul . seteaza lumina pe neonul ala ... iso 400 sau 200 si vor iesi mai bine

cat despre video , vezi ca in setari ai asistenta AF , dal pe auto si la setari video , Mod focalizare auto AFF ( permanent )

eu asa le am setate si filmeaza bine , daca nici asa nu merge , ai probleme cu lentilele ... sau e lumina foarte putina , ca sa nu mai iasa in ceata cand dai zoom dai lent nu brusc ... sper sa fie de folos !
Avatar utilizator
anonimvictor
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Noi 07, 2012 8:04 pm
Localitate: Focsani


Înapoi la Nikon COOLPIX

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori