Acum este Joi Mar 28, 2024 6:13 pm

Articole Nikonisti.ro

L 16

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele Nikon COOLPIX

Re: L 16

Mesajde hmix » Vin Apr 10, 2009 2:05 am

Cat de des functioneaza la voi "Face Detection" la L16?
hmix
 
Mesaje: 11
Membru din: Mar Feb 24, 2009 6:57 pm

Re: L 16

Mesajde George21 » Vin Apr 10, 2009 8:30 am

eu nu folosesc modul easy auto .. deci nu folosesc nici face detection
George21
 
Mesaje: 139
Membru din: Mie Feb 11, 2009 9:04 pm
Localitate: Galati

Re: L 16

Mesajde hmix » Vin Apr 10, 2009 12:39 pm

George21 scrie:eu nu folosesc modul easy auto .. deci nu folosesc nici face detection

Face detection functioneaza sigur si pe scene mode "Museum", deci nu numai pe AutoEasy.
De fapt doar pe modul Museum l-am vazut functionand de 2X, si culmea, in conditii de iluminare slaba!
De atunci n-a mai functionat, indiferent de mod, chiar in conditiile optime specificate in manual.
hmix
 
Mesaje: 11
Membru din: Mar Feb 24, 2009 6:57 pm

Re: L 16

Mesajde hmix » Sâm Mai 23, 2009 1:29 am

George21 scrie:exact acceasi problema am avut-o si eu tot la un l16 si tot cu un card a data de 2gb ..
eu am pierdut de cate-va ori toate pozele d p card ... am formatat cardu si apoi nu sa mai intamplat


problema mai apare si cand nu il lasi sa salveze poza, vrei repede sa faci alta poza, sau dai rpd sa vezi poza


Is baliverne astea cu nelasatul aparatului sa-si salveze fisierele pe card. Nici o comanda nu e executata pina ce precedenta nu e finalizata. E un lucru de bun simtz, plus k japonezii nu-s romani :D
Formatati cardul cu SDFormatter de la Panasonic http://panasonic.jp/support/global/cs/s ... atter.html si gata problemele
hmix
 
Mesaje: 11
Membru din: Mar Feb 24, 2009 6:57 pm

Re: L 16

Mesajde Dan Pop » Lun Mai 25, 2009 11:23 pm

hmix scrie:Formatati cardul cu SDFormatter de la Panasonic http://panasonic.jp/support/global/cs/s ... atter.html si gata problemele

Majoritatea producatorilor, y compris Nikon, recomanda formatarea cardului in aparatul in care e folosit, pentru rezultate optime.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: L 16

Mesajde hmix » Mar Mai 26, 2009 11:06 pm

Dan Pop scrie:
hmix scrie:Formatati cardul cu SDFormatter de la Panasonic http://panasonic.jp/support/global/cs/s ... atter.html si gata problemele

Majoritatea producatorilor, y compris Nikon, recomanda formatarea cardului in aparatul in care e folosit, pentru rezultate optime.

Nikon L16 si cred ca nici un compact nu e capabil de un FULL FORMAT pentru SD card.
Deci sg. solutie pentru carduri cu probleme e SDFormatter de la Panasonic.
O formatare full sau quick sub Windows va face cardul de nerecunoscut pentru camera foto.
hmix
 
Mesaje: 11
Membru din: Mar Feb 24, 2009 6:57 pm

Re: L 16

Mesajde Dan Pop » Mar Mai 26, 2009 11:55 pm

hmix scrie:Nikon L16 si cred ca nici un compact nu e capabil de un FULL FORMAT pentru SD card.

Compactul meu e un Sony T100 si are functia de formatare pentru cardul lui, care, ce-i drept, nu e SD ci MS pro duo.

Cred ca se poate formata si direct din Windows, daca se alege tipul corect de filesystem, adica FAT si nu FAT32. De fapt, am si facut asta cindva, cu un card SD care a fost folosit dupa aceea pe un Panasonic FZ5.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: L 16

Mesajde hmix » Mie Mai 27, 2009 12:09 am

Dan Pop scrie:
hmix scrie:Nikon L16 si cred ca nici un compact nu e capabil de un FULL FORMAT pentru SD card.

Compactul meu e un Sony T100 si are functia de formatare pentru cardul lui, care, ce-i drept, nu e SD ci MS pro duo.

Cred ca se poate formata si direct din Windows, daca se alege tipul corect de filesystem, adica FAT si nu FAT32. De fapt, am si facut asta cindva, cu un card SD care a fost folosit dupa aceea pe un Panasonic FZ5.

Cred k vb de chestii diferite...nb k orice compact face un QUICK FORMAT.
Ma refer strict la cardurile SDcu probleme.
Iar dak formatarea SD in aparatele in care se foloseste sau direct sub Windows, ar "rezolva" cardurile, atunci de ce dreq japonezii ar mai fi conceput un soft de formatare strict pt SD si SDHC?
hmix
 
Mesaje: 11
Membru din: Mar Feb 24, 2009 6:57 pm

Re: L 16

Mesajde cosminprund » Mie Mai 27, 2009 7:45 am

Pai japonezii (daca-i vorba de japonezi) au facut softul sa fie, nu inseamna ca-i absolut necesar. Solutia corecta pentru cardurile SD cu probleme este cu totul alta: se ia cardul, se arunca la gunoi si se cumpara altul - la cit de ieftine sunt cardurile in ziua de azi nu merita sa risti pozele pentru o economie de 20 ron!

Povestea cu "full" format vs "quick" format e o aiureala care s-a pastrat de pe vremea cind foloseam HDD-uri cu platane si nu e absolut deloc potrivita pentru un card. Formatarea full la HDD identifica sectoarele defecte si le marcheaza ca atare sa nu fie refolosite pe viitor - operatiune absolut inutila pentru SD pentru ca acolo e vorba de alta tehnologie: CELULELE individuale de memorie defecte sunt ascunse si le e luat locul de alte celule bune. SD-ul face treaba asta la SCRIERE, adica probabilitatea sa pierzi date este minima. Treaba asta se intampla tocmai pentru ca SD-ul are un numar de cicluri scriere-citire fizic limitat, tehnologia asta cu re-mapatul celulelor de memorie este acolo ca sa nu arunci cardul dupa 100 de utilizari (pe motiv ca a fost re-scris sectorul FAT de 100 ori, chiar daca restul cardului nu a fost re-scris de 100 de ori).

Una peste alta o formatare insistenta a cardului nu poate face decit sa uzeze cardul (care card are durata de viata limitata) - si e o operatiune care trebuie evitata in masura posibilitatilor. Pe de alta parte un "Quick Format" al cardului e o cu totul alta treaba si e mai eficient (ca numar de cicluri de scriere) chiar si decit stergerea tuturor pozelor de pe card. Motiv pentru care DSLR-urile care au ridicat capul putin peste D60 au butoane hardware pentru formatat cardul, sa nu te chinui sa intri prin meniuri, si sa nu pierzi vremea sa stergi poza-cu-poza.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: L 16

Mesajde mandea » Mie Mai 27, 2009 10:05 am

Pentru carduri SDHC (>2GB) trebuie folosit FAT32 la formatarea pe PC.
Este recomandata formatarea cardului pe device-ul pe care se foloseste, iar in cazul in care acel device foloseste un sistem de fisiere proprietar sau mai putin folosit aceasta devine obligatorie.
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon COOLPIX

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron