Acum este Joi Apr 25, 2024 6:53 am

Articole Nikonisti.ro

P100, culori vii?

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele Nikon COOLPIX

P100, culori vii?

Mesajde MihaiNiculae » Lun Mai 07, 2012 6:15 pm

Salut , am un aparat foto Nikon P100 achizitionat acum ceva timp,ceea ce ma deranjeaza la el este faptul ca scoate pozele destul de sters pe modul white balance auto sau "sunny".
Pana acum am folosit modul "cloudy" -3 pentru ca dadea un ton de culoare mai bun chiar daca bate mai mult spre galben.

Acum intrebarea mea este daca exista vreo setare pentru ca pozele sa prezinte culori mai vii?sau ce optiuni sa tin oprite gen Distortion control, Active D-lighting
MihaiNiculae
 
Mesaje: 63
Membru din: Mie Mar 14, 2012 6:56 pm

Re: P100 ,culori vii?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Mai 07, 2012 7:19 pm

Nu white-balance-ul face culorile mai vii, ci picture controls, mai exact setarea "vivid" la care se mai pot modifica setarile de saturatie, contrast, sharpness, hue.
Nu stiu cum este meniul structurat la P100, dar ar trebui sa le gasesti grupate in tab-ul cu formatul de inregistrare JPG: large, medium, small, fine, standard etc.
Cauta in indexul manualului de utilizare "picture controls" si apoi te orienteaza manualul prin setup.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: P100 ,culori vii?

Mesajde Lolly95 » Mie Iul 04, 2012 2:38 pm

Am si eu o problema asemanatoare. Pozele ies foarte sterse. In momentul in care focalizez culorile sunt foarte vii, dar dupa ce am fotografia poza este foarte stersa cu nuante de gri, nu stiu care e problema.
Lolly95
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Iul 04, 2012 2:31 pm


Înapoi la Nikon COOLPIX

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori