Acum este Vin Apr 26, 2024 7:14 pm

Articole Nikonisti.ro

Pareri Nikon Coolpix L310

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele Nikon COOLPIX

Pareri Nikon Coolpix L310

Mesajde anntidot » Joi Mai 24, 2012 12:11 pm

Buna ziua la toata lumea.

Vreau sa imi achizitionez si eu un aparat foto ceva mai bun.

Am vazut oferta aceasta pe emag:

link magazin online

Tin sa precizez ca sunt incepator si as dori cateva sfaturi de la altii mai priceputi.

Ce parere aveti? Merita pretul? Modelul este unul ok?

Va multumesc
anntidot
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Mai 24, 2012 11:49 am

Re: Pareri Nikon Coolpix L310

Mesajde Tudor_dx » Joi Mai 24, 2012 3:04 pm

Ai un zoom optic mai mult decat generos, 26x, tehnologia VR de stabilizare a imaginii, modul 3D, filmare HD 720p, toate astea la un pret bun. Aparatele din gama L nu dispun de prea multe setari manuale, astfel incat daca vrei sa ai mai mult control asupra expunerii, trebuie sa te orientezi catre modele ceva mai avansate, cum ar fi P510 sau P7100.

Trebuie sa ne spui si ce urmaresti de la un aparat foto, ca sa ne putem da seama cam ce model ti s-ar potrivi cel mai bine.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Pareri Nikon Coolpix L310

Mesajde avram_nelu@yahoo.com » Dum Aug 05, 2012 10:55 am

am cumparat de curand acest aparat nikonl310,este foarte bun,pozele is filmarile sant foarte clare,sant multumit de el,va salut
avram_nelu@yahoo.com
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Aug 05, 2012 10:45 am

Re: Pareri Nikon Coolpix L310

Mesajde vladk2k » Lun Aug 27, 2012 4:57 pm

Am primit cadou acest aparat și nu am apucat să frunzăresc prea mult manualul. Am o întrebare, totuși.
Unde găsesc un mod de fotografiere cu controlul timpului de expunere, pentru valori foarte mari ale acestuia (>1 secunda) ?
La majoritatea compactelor pe care am pus mâna puteam intra într-un „night mode” în care puteam specifica timpul de expunere, de la 1" până la 15" în unele cazuri.
Aparatul tatălui meu, un Canon A2200, costă pe jumătate cât aparatul acesta și are astfel de setări. Îmi vine greu să cred că Nikon nu a inclus un astfel de mod în acest aparat, mai ales că pare să fie targetat unui consumator pro („Prosumer” îi zic ei în limbaj de marketing).
Singura setare în acest sens am găsit-o la scenele de artificii, unde expunerea este fixată la 4".
vladk2k
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Aug 27, 2012 4:47 pm

Re: Pareri Nikon Coolpix L310

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Aug 28, 2012 8:41 pm

vladk2k scrie:Singura setare în acest sens am găsit-o la scenele de artificii, unde expunerea este fixată la 4".


Acest aparat nu suporta un timp de expundere mai mare de 4 secunde (shutter speed este cuprins intre 1/4000 sec. si 4 secunde). Setarea pe care ai pentru artificii e maximul pe care il poti stoarce din aparatul tau.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri Nikon Coolpix L310

Mesajde razvan_stefan » Vin Aug 31, 2012 2:38 pm

Astazi mi-am cumparat si eu acest model. Eu sunt incepator si am cerut pareri si mi sa spus ca este numa bun pentru inceput. Si sunt in clumea fericirii ca mi l-am luat. Imi doream de mult un aparat Nikon si in sfarsit il am. :D
Am si eu o mica intrebare?
O fotografie de acest fel se poate face cu acest model de Nikon?
Imagine
razvan_stefan
 
Mesaje: 23
Membru din: Vin Aug 31, 2012 2:26 pm
Localitate: Deva

Re: Pareri Nikon Coolpix L310

Mesajde corneliu.s » Vin Aug 31, 2012 4:18 pm

@vladk2k: Este bine ca ai gasit cum sa setezi si timpul de 4 sec, pt ca in specificatiile f64.ro scrie ca timpul maxim de expunere este de 1 sec. Ideal ar fi sa-l iei la butonat si atunci cand vei avea timp sa cauti si pe google "RTFM". S-ar putea sa ajute :)
@ razvan_stefan: Da, poti realiza o astfel de fotografie cu l310 insa iti va fi putin mai greu. Foloseste cea mai lunga focala (dai zoom-ul optic la maxim) pentru campul de profunzime redus, ai grija ca ISO-ul sa fie setat (daca se poate seta) la valoarea nativa (de obicei 100, 200), foloseste doar un punct de focus(care sa fie pe melc), si ideal ar mai fi sa ai camera pe un trepied sau ceva stabil. + trebuie sa ai lumina naturala suficienta (cu blitz nu-ti va iesi).

Corneliu
Avatar utilizator
corneliu.s
 
Mesaje: 499
Membru din: Mie Aug 17, 2011 10:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri Nikon Coolpix L310

Mesajde razvan_stefan » Vin Aug 31, 2012 5:00 pm

@corneliu.s: Multumesc de sfaturi.. Am gasit pana la urma si am reusit. :D
http://i46.tinypic.com/28sx9ae.jpg
razvan_stefan
 
Mesaje: 23
Membru din: Vin Aug 31, 2012 2:26 pm
Localitate: Deva

Re: Pareri Nikon Coolpix L310

Mesajde corneliu.s » Vin Aug 31, 2012 7:01 pm

Salut,
Ai gasit cum sa setezi diafragma sau timpul de expunere, sau ai tras pe "Auto"?
Avatar utilizator
corneliu.s
 
Mesaje: 499
Membru din: Mie Aug 17, 2011 10:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri Nikon Coolpix L310

Mesajde razvan_stefan » Vin Aug 31, 2012 9:59 pm

am gasit la scene -> prim-plan :D
razvan_stefan
 
Mesaje: 23
Membru din: Vin Aug 31, 2012 2:26 pm
Localitate: Deva

Următorul

Înapoi la Nikon COOLPIX

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori