Acum este Mar Apr 23, 2024 3:41 pm

Articole Nikonisti.ro

Cum fotografiez soarele sau luna?

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele Nikon COOLPIX

Cum fotografiez soarele sau luna?

Mesajde Alex1407 » Joi Iul 05, 2012 7:18 am

Salut. Tocmai mi-am cumparat un P510 si e primul meu aparat semi profesional. Stiu ca are o gramada de setari de facut, dar le invat eu incet incet. Am vrut sa fotografiez luna sau soarele dar nu stiu ce setari sa fac sa iasa clara poza. Aseara reusisem sa fac luna sa se vada bine si clar pe ecran dar in poza a iesit complet alba. Imi puteti da niste indicatii pentru ce setari sa fac pentru astfel de poze? De asemenea pentru poze nocturne daca aveti vreun sfat pe care sa il retin. Multumesc.
Alex1407
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iul 05, 2012 7:10 am

Re: Cum fotografiez soarele sau luna?

Mesajde scarfacet » Joi Aug 02, 2012 4:11 am

Pentru a fotografia soarele iti trebuie filtre si pe P500 nu poti monta asa ceva in plus nu baga ochiul in vizor cand te uiti la soare caci risti sa devii orb mai ales la focale mari.Lasa soarele deoparte.Luna in schimb o poti fotografia.Zoom-ul mare pe care il are in dotare P500 te ajuta foarte mult .
Ce trebuie sa faci? Dai zoom pana la luna pui meteringul pe spot si nu matrix sau centered ci SPOT si faci poza in modul P de exemplu.Ar trebui sa iti iasa caci aparatul calculeaza corect.
O alta modalitate mai usoara spun eu este urmatoarea:
Roteste de rotita pana la modul S si apoi seteaza shutterul la 100 in sus sa zicem si tot urci shutterul pana cand luna o sa se vada asa cum vrei tu.
e recomandat sa citesti si din carte sa te lamuresti ce e aia diafragma si obturator/shutter.
Avatar utilizator
scarfacet
 
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Sep 03, 2011 6:50 pm

Re: Cum fotografiez soarele sau luna?

Mesajde iooo » Sâm Aug 04, 2012 8:39 pm

scarfacet scrie:Pentru a fotografia soarele iti trebuie filtre si pe P500 nu poti monta asa ceva in plus nu baga ochiul in vizor cand te uiti la soare caci risti sa devii orb mai ales la focale mari.Lasa soarele deoparte.


tot din ciclul legende, poti orbi si de la alte lucruri..sau gesturi... :twisted:
stiu...sunt sarcastic si nu m-am putut abtine. am sa te rog sa ma scuzi (preventiv) inainte de a ma da in judecata :oops:
dar totusi te-ai grabit putin: poate colegul se referea la soarele la apus sau rasarit cand razele nu sunt atat de periculoase. te-ai gandit la asta?!
pe de alta parte nu poti orbi de la soare vazut prin lentila decat daca stai ca...si tot admiri soarele prin ocular pana iti ia foc organu' (atentie, OCULAR - ca poate colegului ii place mai mult sa pozeze prin monitor decat ocular(ceea ce ma face sa cred ca se si intampla din studiul de caz "Luna care nu apare in poza ca pe ecran" enuntat de dumnealui in post, caz in care poate sa admire soarele cat vrea). Oricum, la vizarea directa prin ocular, organul in cauza (ochiul stang sau drept) se va revolta prin natura lui functionala si te va trata cu niste dureri grozave pe care, daca nu le-ai avea, atunci trebuie chiar sa te duci la doctori. asta pe langa faptul ca vei suferi de o orbire partiala dupa privitul prin lentila cateva secunde.
cred ca initiatorul topicului nu s-a facut bine inteles ce a vrut sa zica cu fotografiatul soarelui, ca daca se astepta sa prinda cu Nikon cum exploziile solare, atunci si-a facut iluzii (lucru care nu m-ar mira la ce marketing agresiv exista) .
cat despre luna, sfatul este ok dar foloseste si un trepied ca la un zoom asa de mare, e posibil sa tremure mana de emotia pozarii lunii de aproape si a posibilitatii gasirii urmelor ale modulului lunar de la aselenizarea americanilor.
stiu, iar sunt sarcastic, dar nu stiu ce e cu mine in seara asta. o fi de la canicula sau de la faptul ca sambata seara stau si scriu pe forum !? ...
iooo
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Feb 22, 2009 9:28 am

Re: Cum fotografiez soarele sau luna?

Mesajde DannyMC » Dum Aug 05, 2012 10:23 am

Domnilor, inainte sa continuati, ar trebui sa aflati (in cazul in care nu stiati deja si uitaserati), ca P5oo nu are vizor OPTIC!! Deci nici pomeneala de arsuri de retina atat timp cat tot ce se vede este output-ul unui sistem electronic.
Cat despre sfaturile ulterioare sunt de acord cu cele spuse de scarfacet desi initiatorul topicului ar trebui sa vina cu cateva detalii despre genul de fotografii pe care doreste sa le faca soarelui.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum fotografiez soarele sau luna?

Mesajde VEDET » Lun Oct 01, 2012 8:09 pm

Eu nu sunt un expert, dar in modul manual am pus urmatoarele setari:
F-stop f/5.9
ISO speed ISO-100
Focal lenght 180mm (cred ca este echivalentul zoom optic maxim)
Max aperture 3.2

Necesar un trepied, am folosit declansarea dupa 2 secunde, pentru a elimina orice vibratie (mentionez ca am setat ca aparatul sa nu mai reduca vibratiile)

Am facut diverse poze cu diferiti timpi de expunere, cu cat este mai mare, cu atat luna este mai luminoasa. cel mai bucuros sunt de poza facuta cu timp de expunere 1/320 sec, unde se pot observa craterele de pe luna in claritate destul de buna.

As fi vrut sa pun imaginea aici, dar din pacate e prea mare. Daca vrei sa le vezi poti sa intri pe http://vreausafiuvedet.blogspot.ro/2012/09/noaptea-la-brates.html (sper ca nu incalc regulile forumului)
VEDET
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Oct 01, 2012 7:52 pm

Re: Cum fotografiez soarele sau luna?

Mesajde anonimvictor » Joi Noi 08, 2012 12:27 pm

daca l-ai luat nou , ai cam luat zic eu teapa ... iti luai mai bine un d3100 tot in acesti bani se incadreaza si e mai bun ...

aparatul tau e bridge nu semi pro ...

ai prins bine luna ... mai bine de atat nu ai cum cu aparat caruia nu ii se schimba obiectivul ... iar soarele e cam imposibil de fotografiat ca luna ... pentru ca emite o sursa prea mare de lumina sau cantitate , cerul este albastru si se reflecta ...

exploateaza aparatul ... fa o poza la acelasi obiect cu toate modurile , vezi care iese mai bine ... ca sa stii cum sa il setezi ...
Avatar utilizator
anonimvictor
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Noi 07, 2012 8:04 pm
Localitate: Focsani

Re: Cum fotografiez soarele sau luna?

Mesajde Tomitanul » Sâm Dec 01, 2012 8:10 pm

Va salut cu stima pe toti,scriu pentru prima data pe acest forum unde m-am inscris in perspectiva achizitionarii unui nikon si intamplator sunt cu ochii pe acest Coolpix p510....nu sunt inca hotarat daca sa ma opresc la el sau sa ma risc la un D3100.
Intrebare:ce valoare de zoom s-a folosit la imaginile selenare, care au iesit binisor dupa parerea mea?.....
Tomitanul
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Noi 07, 2012 10:55 am

Re: Cum fotografiez soarele sau luna?

Mesajde VEDET » Sâm Dec 01, 2012 9:31 pm

Daca la imaginile mele te referi, am folosit zoom maxim, x42 . Nu stiu exact echivalentul in obiective interschimbabile pentru aparatele DSLR
VEDET
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Oct 01, 2012 7:52 pm

Re: Cum fotografiez soarele sau luna?

Mesajde Tomitanul » Sâm Dec 01, 2012 10:00 pm

Da,despre ele este vorba....m-am mai uitat si la cele facute la vulcanii noroiosi,expozitia de sculptura ......pare in regula acest coolpix P510.....la banii astia si faptul ca nu necesita un rucsac pentru obiective,.....
Tomitanul
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Noi 07, 2012 10:55 am


Înapoi la Nikon COOLPIX

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori