Acum este Joi Apr 25, 2024 3:45 am

Articole Nikonisti.ro

Incarcator P510

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele Nikon COOLPIX

Incarcator P510

Mesajde nikodan » Joi Aug 09, 2012 8:15 am

A folosit cineva acest tip de incarcator ? link magazin online il recomandati ? As opta pt acest incaracator deoarece incarcarea se face si la bricheta auto.

In manualul de utilizare se recomanda folosirea incarcatorului EH-62A care da posibilitatea de a face fotografii sau a le reda in timp ce se incarca acumulatorul. Conform imaginilor pt. incarcatorului EH-62A de pe site-urile de specialitate el are o altfel de mufa de alimentare. Exista acest model de incarcator si cu mufa mini usb ?
Avatar utilizator
nikodan
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Iun 23, 2012 10:27 am

Re: Incarcator P510

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Aug 09, 2012 10:22 am

nikodan scrie:A folosit cineva acest tip de incarcator ?


Eu folosesc unul identic, doar pentru Panasonic. Isi face treaba foarte bine.
Acest model de incarcator este doar pentru incarcarea bateriilor, nu si pentru alimentarea aparatului. E bine sa-l achizitionezi impreuna cu o baterie suplimentara: o baterie va fi in aparat, iar cealalta va fi la incarcat, chiar si in masina, in timpul mersului sau nu. Astfel o sa ai o autonomie mai mare si poti incarca cele 2 baterii simultan: una prin aparat si un separat.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Incarcator P510

Mesajde nikodan » Vin Aug 10, 2012 6:07 am

Multumesc de raspuns Bogdan !

Si incarc imaginea incarcatorului de pe "link magazin online" pt ca nu stiu daca poate fi vizualizat produsul de care am mentionat in prima intrebare.
Fişiere ataşate
incarcator p510.jpg
Avatar utilizator
nikodan
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Iun 23, 2012 10:27 am

Re: Incarcator P510

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Aug 10, 2012 8:41 am

Exact despre acest incarcator este vorba. Incarcatorul este universal si doar conectorul difera pentru fiecare tip de baterie.
Din pacate nu se pot achizitiona separat doar conectorii, ci doar impreuna cu incarcatorul si accesoriile aferente; daca ai 2 tipuri de baterii ar fi fost bine sa cumperi doar conectorii aferenti si sa folosesti aceeasi baza.
Din ce am observat eu, incarcatorul este mai rapid decat daca folosesc incarcarea prin aparat (la mine este camera video); nu cu mult, dar se poate vedea diferenta de timp de incarcare.

Nu l-am folosit insa la incarcarea de la bateria masinii, asa ca nu stiu cum se comporta in modul asta.
Per total eu sunt multumit de el.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Nikon COOLPIX

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori