Acum este Vin Apr 26, 2024 5:07 pm

Articole Nikonisti.ro

Temperatura minima sau maxima?

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele Nikon COOLPIX

Temperatura minima sau maxima?

Mesajde VEDET » Lun Oct 01, 2012 8:46 pm

Salut. De curand ma joc cu un Nikon Coolpix P510 si vorbeam cu prietenii si cu colegii despre ce poze minunate o sa fac eu la iarna, insa un coleg mi-a atras atentia ca aparatele de fotografiat sunt sensibile la temperaturi scazunte. Am intrat pe site-ul nikon.ro iar la specificatiile aparatului Nikon Coolpix P510 am gasit Temperatură 0°C până la 40°C (32°F până la 104°F)
Insa, la aparatul Nikon Coolpix All Wheather AW100 scrie ca e Rezistent la apă, şoc şi îngheţ la temperaturi de până la -10°C, adica o diferenta doar de 10 grade celsius intre un aparat obisnuit si unul facut pentru geruri...

Ce se intampla daca expui aparatele foto timp indelungat la frig? Cat de adevarate sunt aceste informatii?


Sunt curios sa aflu cat mai multe pareri legate de acest subiect.
VEDET
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Oct 01, 2012 7:52 pm

Re: Temperatura minima sau maxima?

Mesajde marius_papa » Mar Oct 02, 2012 4:09 pm

temperaturile negative afecteaza din cate stiu eu acumulatorii si in general toate circuitele electronice mai ales cand treci dintr-un mediu in altul. condensul este cel mai periculos.
la aparatele reflex cred ca este si mai complicat. poate ne raspunde cineva experimentat in ale frigului :-)
Avatar utilizator
marius_papa
 
Mesaje: 82
Membru din: Mie Iun 13, 2012 12:40 pm

Re: Temperatura minima sau maxima?

Mesajde Tudor_dx » Mar Oct 02, 2012 4:20 pm

Aceeasi problema cu acumulatorii si cu trecerea brusca de la rece la cald. Se face condens pe elementul frontal al obiectivului. In principiu, aparatele SLR pe film sunt mult mai rezistente la temperaturi si conditii extreme decat cele digitale, dar Alex Sava a fost in Anzi cu Nikon D800 si nu a avut absolut nicio problema.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Temperatura minima sau maxima?

Mesajde marius_papa » Mar Oct 02, 2012 4:31 pm

imediat dupa ce am scris m-am gandit la alex sava dar tot imediat mi-am dat seama ca am d5100 care nu este asa de robust si este doar plastic;)
ce am mai auzit eu despre cele cu oglinda, referitor la frig: cica este o vaselina care greseaza anumite elemente care daca devine mai vascoasa si nu mai respecta viteza de declansare pe care ti-o alegi.
Avatar utilizator
marius_papa
 
Mesaje: 82
Membru din: Mie Iun 13, 2012 12:40 pm

Re: Temperatura minima sau maxima?

Mesajde Tudor_dx » Mar Oct 02, 2012 5:00 pm

Problema la frig era si la aparatele pe film, pentru ca mecanismul obturatorului exista si acolo. Stiu ca exista un lubrifiant special care se folosea in timpul iernii. Pe de alta parte, design-urile mai noi nu mai au problemele astea.

Cea mai importanta precautie este legata de trecerea brusca de la rece la cald. Atata timp cat ai grija de chestia asta, nu ar trebui sa ai probleme.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Temperatura minima sau maxima?

Mesajde d4m4g3 » Mar Oct 02, 2012 10:54 pm

ORICE aparat electronic/electric/etc este sensibil peste/sub anumite temperaturi.
Nu doar aparatele foto. La cam orice aparat o sa vezi o plaja de temperaturi IDEALE pentru functionare si alta de temperaturi ideale pentru pastrare.
Cel mai bine este sa ramai intotdeauna in acea plaja, fara sa-l expui la soare puternic, fara sa-l lasi pe timp de inghet afara si tot asa, insa practica ne spune ca daca nu exagerezi, va functiona fara probleme.

Sa fim seriosi, sunt o GROAZA de fotografii de iarna si pe forum dar si pe internet in general si culmea, ghici cu ce sunt facute... cu aparate foto. Si asta mai ales la temperaturi mult mai scazute de 0 grade, gandeste-te ca daca iesi iarna cand e frig frig pot fi si -20.

Acumulatorul nu va mai fi in forma ideala, dar va functiona totusi. Restul de electronica, la fel. Gandeste-te ca telefonul mobil il ai mereu la tine, iarna, vorbesti la el si la -20 de grade si totusi functioneaza. N-are obturator, dar in rest e cam aceiasi treaba: acumulator, circuite, procesor, ecran, butoane (sau nu), etc.

Totusi, trebuie sa ai grija la schimbarile bruste de temperatura pentru ca ele pot strica mai rau aparatul, mai ales daca este in functiune. Nu scoate din casa de la 25-30 de grade DSLR-ul afara-n vant si ninsoare la -15 grade sa fotografiezi imediat. Ia-l in geanta, lasa-l usor sa ajunga la temperatura mai scazuta acolo unde e, inchis, apoi il scoti, il folosesti si tot asa. La intoarcere, de la rece la cald, la fel. Lasa-l in geanta inchis, nu-l folosi, dupa ceva timp poti sa-l scoti ca sa nu-l bata direct un val de aer cald si sa faca condens.
E cam la fel ca orice alt aparat electronic. Functioneaza, dar trebuie avut grija.

Avand in vedere ca ai P510 si nu DSLR, cu atat mai simplu. Nu te zapacesti cu filtre care pot face condens, cu obiective, obturator mecanic, etc. Desi 99% cred ca nu-s fac griji nici cu astea. Ies si fotografiaza, dar nu cand e viscolul mai puternic. Si compacta mea, un Canon A590IS (nu dati cu pietre :P ) a trecut prin veri la mare in soare puternic si temperaturi foarte ridicate, aer de mare, nisip, ierni geroase, ninsoare, temperaturi foarte scazute...lovituri si altele. Functioneaza!
Nikon D5100 / Nikon 35mm F1.8 / Nikon 18-55mm VR / Nikon 55-200mm VR / Nissin Di622 MII / etc. :P

Galerie FOTO: facebook.com/stefan.geogloman.photo

I see humans, but not humanity.
Avatar utilizator
d4m4g3
 
Mesaje: 459
Membru din: Joi Apr 26, 2012 6:34 pm
Localitate: București

Re: Temperatura minima sau maxima?

Mesajde enterco » Dum Dec 09, 2012 3:05 pm

Ar mai fi ceva de zis: ecranele LCD nu prea fac față distracției, cam de la -10 grade in jos, e posibil sa lucrezi fără să vezi ce fel ies cadrele.
enterco
 
Mesaje: 13
Membru din: Joi Feb 17, 2011 3:46 pm


Înapoi la Nikon COOLPIX

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori