Acum este Vin Apr 26, 2024 8:25 pm

Articole Nikonisti.ro

Cum obtin un fundal blurat la poze?

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele Nikon COOLPIX

Cum obtin un fundal blurat la poze?

Mesajde Simona-Mona » Vin Oct 12, 2012 7:07 pm

Buna.
Am si eu un Nikon L810,il am doar de doua zile,is multe chestii pe care trebuie sa le invat la el dar,ma intereseaza si v-as ruga tare mult sa ma ajutati cu o informatie .Pot obtine cu aparatul meu fotografii cu fundalul blurat? :?: si daca da cum se obtine acest lucru?Care mod sa il aleg pentru fotografiere??
Avatar utilizator
Simona-Mona
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Oct 12, 2012 7:00 pm

Re: Cum obtin un fundal blurat la poze?

Mesajde DannyMC » Vin Oct 12, 2012 7:24 pm

Poti,dar in anumite conditii! Si anume: obiectivul setat la capatul tele (zoom cat mai mare), distanta intre tine si subiect cat mai mica, distanta intre subiect si fundal cat mai mare. Succes!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum obtin un fundal blurat la poze?

Mesajde Simona-Mona » Sâm Oct 13, 2012 10:51 am

DannyMC scrie:Poti,dar in anumite conditii! Si anume: obiectivul setat la capatul tele (zoom cat mai mare), distanta intre tine si subiect cat mai mica, distanta intre subiect si fundal cat mai mare. Succes!

Multumesc mult!
Avatar utilizator
Simona-Mona
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Oct 12, 2012 7:00 pm

Re: Cum obtin un fundal blurat la poze?

Mesajde DannyMC » Sâm Oct 13, 2012 10:52 am

Cu placere! ;)
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum obtin un fundal blurat la poze?

Mesajde anonimvictor » Joi Noi 08, 2012 12:18 pm

mai poti si pe macro , la poze portret ... focalizeaza pe nasul personajului si fundalul va iesi usor in ceata ...

depinde si de ambient , indoor outdoor , lumina etc ...
Avatar utilizator
anonimvictor
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Noi 07, 2012 8:04 pm
Localitate: Focsani

Re: Cum obtin un fundal blurat la poze?

Mesajde Simona-Mona » Joi Noi 08, 2012 6:19 pm

anonimvictor scrie:mai poti si pe macro , la poze portret ... focalizeaza pe nasul personajului si fundalul va iesi usor in ceata ...

depinde si de ambient , indoor outdoor , lumina etc ...

Mii de multumiri! :)
Avatar utilizator
Simona-Mona
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Oct 12, 2012 7:00 pm

Re: Cum obtin un fundal blurat la poze?

Mesajde DannyMC » Joi Noi 08, 2012 6:40 pm

Simona-Mona scrie: Multumesc mult!

Ai reusit sa obtii fundalul blurat?
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum obtin un fundal blurat la poze?

Mesajde Ale3n » Joi Noi 08, 2012 6:42 pm

cumperi un dslr :D
blurul din spate este dat de zumul mare
distanta mica pana la subiect, fata de distanta pana la fundal
deschiderea diafragmei, acel F care apare la unele aparate. de obicei la compacte. este posibil ca la aparatul tau sa ai aceasta deschidere la portret, nu la macro cum zicea cineva de mai sus. incearca sa respecti primele 2 conditii si sa te joci cu modurile predefinite ca sa vezi cum obti un blur mai accentual (sport, macro, portret, peisaj)


off topic - modurile predefinite lucreaza cam asa
sport - timp mic de expunere, ca sa inghete miscarea, deci e posibil (teoretic) diafragma deschisa
macro - diafragma inchisa pentru camp mare de profunzime, timp scurt ca sa nu iasa miscata
munte/peisaj - diafragma inchisa pentru profunzime. culori vii, exagerate, vivid
portret - diafragma deschisa, sa separe subiectul de fundal. culori soft, tonuri calde pentru piele
Am avutD700. acum am D800 cu display verde
27-70 f2.8, 70-200 f2.8 vrII, SB900, SB 700 x3, poketwizard flex & mini
acum vand tot, sa nu mai aud de skin
Ale3n
 
Mesaje: 372
Membru din: Sâm Aug 08, 2009 12:15 am

Re: Cum obtin un fundal blurat la poze?

Mesajde Simona-Mona » Joi Noi 08, 2012 6:56 pm

DannyMC scrie:
Simona-Mona scrie: Multumesc mult!

Ai reusit sa obtii fundalul blurat?

Da Danny,sa stii ca da Nu exceptional de minunate,dar sunt si care au iesit foarte bine.Multumesc,multumesc si iar multumesc!
Avatar utilizator
Simona-Mona
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Oct 12, 2012 7:00 pm

Re: Cum obtin un fundal blurat la poze?

Mesajde Simona-Mona » Joi Noi 08, 2012 7:01 pm

Ale3n scrie:cumperi un dslr :D
blurul din spate este dat de zumul mare
distanta mica pana la subiect, fata de distanta pana la fundal
deschiderea diafragmei, acel F care apare la unele aparate. de obicei la compacte. este posibil ca la aparatul tau sa ai aceasta deschidere la portret, nu la macro cum zicea cineva de mai sus. incearca sa respecti primele 2 conditii si sa te joci cu modurile predefinite ca sa vezi cum obti un blur mai accentual (sport, macro, portret, peisaj)


off topic - modurile predefinite lucreaza cam asa
sport - timp mic de expunere, ca sa inghete miscarea, deci e posibil (teoretic) diafragma deschisa
macro - diafragma inchisa pentru camp mare de profunzime, timp scurt ca sa nu iasa miscata
munte/peisaj - diafragma inchisa pentru profunzime. culori vii, exagerate, vivid
portret - diafragma deschisa, sa separe subiectul de fundal. culori soft, tonuri calde pentru piele


Ale3n,multumesc!Am sa tin cont de toate sfarturile tale......hmmm,si cam peste un an o sa tin cont si de recomandarea cu DSRL-ul :lol: asta ar fi soultia ideala :D dar pina una alta,tre sa ma multumesc cu ce am si sa pun in aplicare sfaturile primite de la voi!..:)
Avatar utilizator
Simona-Mona
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Oct 12, 2012 7:00 pm


Înapoi la Nikon COOLPIX

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

cron