Acum este Mar Apr 23, 2024 9:26 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon L610- baterie epuizata dupa 5-10 sec filmare in FULLHD

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele Nikon COOLPIX

Nikon L610- baterie epuizata dupa 5-10 sec filmare in FULLHD

Mesajde Tipter_Alexandru » Mar Dec 11, 2012 9:31 pm

Am achizitionat recent un Nikon L610 de black friday. Pana acu nu am sesizat probleme mari la el, pentru 600 ron cat am dat, mi se pare foarte ok. Problema de care ma lovesc acu este ca daca selectez modul de filmare FULLHD la calitate maxima, in cateva secunde imi apare "Battery exhausted" si aparatul se inchide. Mentionez ca utilizez un card SAMSUNG clasa 10 de 8gb, 2 acumulatori reincarcabili VARTA PowerAccu de 2500Mah incarcati cu un incarcator Maha Powerex (in concluzie n-ar trebui sa am probleme cu accesoriile). Aparatul e foarte ok atunci cand fac poze, blitul se incarca imediat (aprox.2 sec), ecranul nu se inchide in timpul incarcarii blitului, deci bateria are suficienta tensiune...si totusi cand selectez modul 1920x1080 dupa 2-3 sec de filmare bateria din full imi arata ca e pe terminate, apoi gata, se inchide camera. Daca o redeschid bateria apare din nou ca plina, aparatul functionand ireprosabil pe partea de poze. Ce sa mai zic, cred ca o fi totusi o problema de firmware, fiindca am mai auzit la unii si altii ca bateria se epuizeaza foarte rapid in modul FULL-HD....totusi, s-a mai intalnit careva cu solutia asta, cunoasteti voi vreo rezolvare? In caz contrar voi returna aparatul, mai am suficient timp la dispozitie sa fac asta.
Tipter_Alexandru
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Dec 11, 2012 9:15 pm

Re: Nikon L610- baterie epuizata dupa 5-10 sec filmare in FU

Mesajde Tipter_Alexandru » Mar Dec 11, 2012 11:43 pm

Aparent problema este ca bateriile erau incarcate de ceva vreme si probabil nu mai faceau fata la filmare fullhd, care se pare ca este un mare consumator. Dupa ce am pus o alta pereche de acumulatori am reusit sa filmez ceva......vreo 35 de minute, dupa care desi mai puteam sa pozez fara probleme, in filmare revenea aceeasi problema...dupa 2 secunde imi arata ca bateria este terminata si gata, se inchidea camera...
Tipter_Alexandru
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Dec 11, 2012 9:15 pm

Re: Nikon L610- baterie epuizata dupa 5-10 sec filmare in FU

Mesajde adalbert tiberiu » Mie Dec 12, 2012 5:42 pm

Salut am si eu un Nikon L610 si am reusit cu acumulatorii pe care i-am primit, cand am luat aparatul sa filmez cam 18min.dar sincer eu am cumparat acest aparat pentru a face poze cu el nu pentru a filma,vad ca multi se plang ca ,,papa,,acumulatorii dar poate compenseaza prin faptul ca e destul de usor de lucrat cu el, mie imi place, scoate poze ok,ma batea gandul cand a cumparat acest aparat sa cumpar L810,dar cautam ceva mai micut daca pot zice ca L610 e micut dar sincer nu cred ca e cu mult mai bun L810 sau??as dori niste pareri de la cei care detin un Nikon L810.
Multumesc
adalbert tiberiu
 
Mesaje: 14
Membru din: Dum Dec 09, 2012 9:55 am


Înapoi la Nikon COOLPIX

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori