Acum este Joi Apr 18, 2024 11:48 am

Articole Nikonisti.ro

Cum comprim pozele?

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele Nikon COOLPIX

Cum comprim pozele?

Mesajde cocolino » Mar Mar 26, 2013 10:25 pm

Cum as putea sa comprim pozele facute cu Nikon Coolpix L25 ?
M-am saturat sa tot folosesc butonul comprima din cadrul Microsoft Office Picture Manager. Altceva nu exista?
cocolino
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mar 26, 2013 10:06 pm

Re: Cum comprim pozele?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Mar 27, 2013 9:15 am

Pozele de tip JPG sunt deja comprimate; poti in cel mai bun caz, sa le resalvezi cu o calitate mai slaba a imaginii (o compresie mai mare, dar care va scadea calitatea imaginii in mod iremediabil) sau sa micsorezi valoarea "dpi" la una corespunzatoare ecranului de 72 dpi (de la 300 dpi cu cit au fost inregistrate de aparat pentru a putea fi tiparite in conditii bune).
Mai exista posibilitatea redimensionarii pozelor, cu pastrarea raportului dintre laturile pozei originale, dar si acesta metoda duce la scaderea calitatii imaginii 9prin scaderea rezolutiei).
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cum comprim pozele?

Mesajde djd3mo » Sâm Mar 30, 2013 10:15 pm

Bogdan Dulgheru scrie:... sau sa micsorezi valoarea "dpi" la una corespunzatoare ecranului de 72 dpi (de la 300 dpi cu cit au fost inregistrate de aparat pentru a putea fi tiparite in conditii bune).

Deci o poză de 10MP la 300dpi ocupă mai mult spațiu decât una de 10MP la 72dpi ? :mrgreen:
Avatar utilizator
djd3mo
 
Mesaje: 88
Membru din: Joi Apr 14, 2011 9:02 pm
Localitate: Târgoviște

Re: Cum comprim pozele?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Mar 30, 2013 11:51 pm

djd3mo scrie:
Bogdan Dulgheru scrie:... sau sa micsorezi valoarea "dpi" la una corespunzatoare ecranului de 72 dpi (de la 300 dpi cu cit au fost inregistrate de aparat pentru a putea fi tiparite in conditii bune).

Deci o poză de 10MP la 300dpi ocupă mai mult spațiu decât una de 10MP la 72dpi ? :mrgreen:


Ihi ... la aceiasi calitate si/sau compresie ;)
Am atasat si dovada.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cum comprim pozele?

Mesajde djd3mo » Dum Mar 31, 2013 9:29 am

Probabil nu ai citit atent ce am scris:
djd3mo scrie:Deci o poză de 10MP la 300dpi ocupă mai mult spațiu decât una de 10MP la 72dpi ?


Dovezile tale au una 183x118, iar cealaltă 690x443. Deci, în niciun caz aceeaşi dimensiune - mărime în pixeli (nici măcar aceeaşi mărime de tipar ca să putem compara, prima având 2,54cm x 1,63cm, iar a doua 2,3cm x 1,47cm).
Ideea e în felul următor: dacă ai o poză de 10MP care ocupă 8MB, poţi să-i modifici rezoluţia (dpi-ul) de ori de câte ori vrei pentru că la 10MP tot 8MB va avea. La păstrarea fixă a dimensiunii (nr. de pixeli) şi schimbarea rezoluţiei, se modifică doar dimensiunea de tipar. De exemplu: pentru o dimensiune de 1200x1800, dacă la 300dpi are 4x6in, atunci la 240dpi are 5x7,5in, mărimea fişierului rămânând aceeaşi (evident dacă nu se schimbă compresia).
Avatar utilizator
djd3mo
 
Mesaje: 88
Membru din: Joi Apr 14, 2011 9:02 pm
Localitate: Târgoviște

Re: Cum comprim pozele?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Mar 31, 2013 10:15 am

Sigur ca am inteles ce ai vrut sa spui, dar ce calitate va mai avea cadrul de 10MB la 72 dpi (comparativ cu cel la 300 dpi)? Ca sa pastrezi calitatea, la o rezolutie mai mica, trebuie sa modifici dimensiunile; se pierde 3/4 din informatia originala, iar extrapolarile nu vor reusi niciodata sa refaca acea informatie pierduta.
Intre 240 dpi si 300 dpi diferenta este foarte mica, iar pentru printuri relativ mici, nu se vor sesiza diferente de calitate. Cam la fel se vor comporta si exemplele mele, la vizualizarea pe ecranul monitorului: calitatea nu va scadea foarte mult, in schimb dimensiunile fisierelor s-au diminuat mult.

Compresia afecteaza si ea calitatea, dar functie de modul de utilizare (print/monitor etc.) se poate alege una care sa fie acceptabila; pentru printuri mari diferenta intre compresia la calitate 10 in PS fata de calitatea 11 sau 12 este destul de vizibila (la distante mici).
Trebuie gasit un compromis intre dpi, compresie si dimensiunea cadrului, functie de utilizarea dorita.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cum comprim pozele?

Mesajde djd3mo » Dum Mar 31, 2013 3:15 pm

Bogdan Dulgheru scrie:Sigur ca am inteles ce ai vrut sa spui, dar ce calitate va mai avea cadrul de 10MB la 72 dpi (comparativ cu cel la 300 dpi)?

ACEEAŞI !!!
Tocmai asta încerc să-ţi explic, citeşte atent:
La 10MP (nu MB), modificarea rezoluţiei (de la xxx dpi la yyy dpi) nu produce modificări decât asupra dimensiunilor de tipar. Atât, o simplă modificare în exif. În niciun caz nu vei câştiga ceva la spaţiul ocupat de fişier
Dacă nu mă crezi, deschide o imagine în Ps (ce dimensiuni vrei tu), mergi la Image -> image Size... sau Alt+Ctrl+i, debifează Resample image pentru a bloca dimensiunile în pixeli şi apoi modifică rezoluţia cu ce valoare îi place inimii tale. Dacă se modifică mărimea fişierului în vreun fel eu îţi cumpăr Photoshop CS6.
Avatar utilizator
djd3mo
 
Mesaje: 88
Membru din: Joi Apr 14, 2011 9:02 pm
Localitate: Târgoviște

Re: Cum comprim pozele?

Mesajde altero » Dum Mar 31, 2013 5:24 pm

cocolino scrie:Cum as putea sa comprim pozele facute cu Nikon Coolpix L25 ?
M-am saturat sa tot folosesc butonul comprima din cadrul Microsoft Office Picture Manager. Altceva nu exista?

Ar fi JPEGmini; deocamdata doar pentru Mac.
Am citit ca ar fi OK.
alte.ro

fotografiez de vreo 35 de ani, cu dSLR doar din mai 2012

Ghid Apple, Mac OS X, iScule în română, cele mai recente versiuni pe iScule.ro
Avatar utilizator
altero
 
Mesaje: 58
Membru din: Sâm Mai 12, 2012 2:49 pm
Localitate: București

Re: Cum comprim pozele?

Mesajde d4m4g3 » Dum Mar 31, 2013 5:31 pm

djd3mo scrie:La 10MP (nu MB), modificarea rezoluţiei (de la xxx dpi la yyy dpi) nu produce modificări decât asupra dimensiunilor de tipar. Atât, o simplă modificare în exif. În niciun caz nu vei câştiga ceva la spaţiul ocupat de fişier

Corect.

DPI-ul reprezinta o valoare relevanta in cazul printurilor, sa zicem. Este o valoare simpla trecuta in datele pozei precum EXIFul, fara sa afecteze poza in niciun fel. Orice DPI ai avea la ACEIASI poza, ea va arata identic ca fisier foto si nu va fi deloc diferit fata de aceiasi poza dar cu alt DPI, cand o deschizi in PC/browser. Cand o printezi va fi diferita in schimb (depinde si de setarile imprimantei, evident).

Rezolutia este in schimb marimea fizica a pozei ce atrage la randul ei cresterea sau scaderea marimii fisierului. Aceasta e valoarea care reprezinta numarul de pixeli, dimensiunea efectiva a pozei si implicit o va face sa arate diferit daca este vazuta in PC/browser.

Se poate totusi comprima poza pentru a avea o dimensiune mai mica pe disc (mai putini MB) lasand aceiasi rezolutie, insa pierzand din detalii. Asta e o solutie buna dupa cateva teste sau daca se folosesc valori ok, pentru ca in mare parte, daca salvezi JPEG la 100% calitate o sa ocupe mult dar nu o sa vezi nicio diferenta fata de o valoare de 85% care va ocupa clar mai putin. Si pe la 70% e posibil sa fie tot ok dar sa ocupe vizibil mai putin. Eu m-am obisnuit sa folosesc 90% in toate cazurile in care imi este permis.

djd3mo scrie: Dacă se modifică mărimea fişierului în vreun fel eu îţi cumpăr Photoshop CS6.

Mi-l cumperi si mie? :D Accept si Lightroom. :P
Nikon D5100 / Nikon 35mm F1.8 / Nikon 18-55mm VR / Nikon 55-200mm VR / Nissin Di622 MII / etc. :P

Galerie FOTO: facebook.com/stefan.geogloman.photo

I see humans, but not humanity.
Avatar utilizator
d4m4g3
 
Mesaje: 459
Membru din: Joi Apr 26, 2012 6:34 pm
Localitate: București

Re: Cum comprim pozele?

Mesajde djd3mo » Dum Mar 31, 2013 6:13 pm

d4m4g3 scrie:
djd3mo scrie: Dacă se modifică mărimea fişierului în vreun fel eu îţi cumpăr Photoshop CS6.

Mi-l cumperi si mie? :D Accept si Lightroom. :P

În posturile anterioare menţionasem că nu se schimbă compresia, dar după prea multe repetări (din cauze evidente) am sărit peste acest aspect pentru că devenise irelevant în discuţie. De altfel, în meniul Image Size... nu există opţiunea de schimbare a compresiei deoarece nu-şi are locul acolo, ci abia la salvare. Deci îţi cumpăr Lightroom dacă reuşeşti de acolo :D
Avatar utilizator
djd3mo
 
Mesaje: 88
Membru din: Joi Apr 14, 2011 9:02 pm
Localitate: Târgoviște

Următorul

Înapoi la Nikon COOLPIX

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron