Acum este Joi Mar 28, 2024 1:41 pm

Articole Nikonisti.ro

Problema focalizare Nikon coolpix S6300

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele Nikon COOLPIX

Problema focalizare Nikon coolpix S6300

Mesajde cornelyu71 » Joi Mar 28, 2013 10:24 am

Acum 2 luni am cumparat un aparat foto Nikon Coolpix S6300 . Ca poze sunt foarte multumit dar la partea de video cred ca are o problema cu focalizarea .
In modul fotografiere indiferent daca se da zoom in sau zoom out, imaginea pe display ramane clara si fotografia iese tot clara .
In modul video cu AF-S AF unic( care este setare implicita ) cand dau zoom out imaginea ramane neclara ,iar daca dau cat de putin zoom in imaginea se face clara si filmeaza clar in continuare . Aceasta fiind setarea implicita eu cred ca nu ar trebui sa aiba aceasta problema , fabricantul ar trebui sa garanteze buna functionare cu setarile originale !

[url][/url] http://www.youtube.com/watch?v=KL-llSQCMno

Am trimis aparatul in garantie la" skin service" si am primit raspunsul urmator :
"Aparatul functioneaza in parametrii normali . Rog a se citi cu atentie manualul de utilizare . AF se face intre anumite limite, aparatul trebuie pus pe AF continuu la filmare cu zoom diferit " .
inginer Cristian Staicu
Am primit aparatul setat pe AF continuu , am facut cateva teste (mai facusem si inainte si nu am fost multumit) si vreau sa spun ca in acest mod aparatul focalizeaza cam greu (1-2 secunde ) si uneori se blocheaza .

[url][/url] http://www.youtube.com/watch?v=3vNL8tNP2aI&NR=1&feature=endscreen

[url][/url] http://www.youtube.com/watch?v=O--yCpOdXMI - aici se blocheaza

As vrea sa aflu si parerea voastra referitoare la acest aparat . Aceeasi problema o au toate Nikon-urile la un pret aproximativ la fel cu acesta , sau al meu are intr-adevar o problema ?
Trebuie sa ma astept la mai mult de la acest aparat , sau atat poate el !
cornelyu71
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 12, 2013 7:21 pm

Re: Problema focalizare Nikon coolpix S6300

Mesajde tinel231 » Lun Iun 03, 2013 12:11 pm

Salut ! Am si eu un s6300( de fapt e al fetei mele ) si are acelesi probleme...cateodata nu focalizeaza corect sau focalizeaza f. lent ,in 2-3 secunde ,indiferent ca filmez in lumina slaba sau puternica.Am incercat toate setarile AF ,dar nu am putut gasi o regula dupa care s-ar manifesta acest defect.Tind sa cred ca este un ,,bug'' software si ar trebui ca toti posesorii de acest model de aparat sa ,,bombardam'' firma producatoare cu emailuri ,poate ne iau in seama si fac un firmware mai bun.
tinel231
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iun 03, 2013 11:56 am

Re: Problema focalizare Nikon coolpix S6300

Mesajde Tudor_dx » Vin Iun 07, 2013 12:07 pm

Salut. Nu este o problema, este un comportament normal. In primul rand, trebuie setat pe AF-A daca se doreste ca focalizarea automata sa fie continua. Performantele sunt mai scazute in lumina artificiala decat in lumina naturala. Acest lucru este universal valabil. :)

La pagina 31 din manual, sunt cateva ponturi despre subiectele la care sistemul AF are dificultati.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Problema focalizare Nikon coolpix S6300

Mesajde tinel231 » Vin Iun 07, 2013 8:39 pm

Cred ca n-ai citit cu atentie ceea ce am scris...Atat cu ap pe AF-S( AF continuu) cat si pe AF-F (AF fix) se manifesta la fel:; focalizeaza uneori greu ,sau cateodata deloc si asta la peisaj ( adica in plina lumina solara) .Nu exista AF-A !.Am citit cu atentie manualul de utilizare ,desi nu sunt incepator: (in anii '80 am fost fotograf profesionist ); mai am un Fuji 6500 care nu-mi face pb de genul asta desi e mai vechi.Ap a fost cumparat de craciun si pb. astea au aparut de curand, (cca. 2 saptamani).Tot facand teste ,mi s-a parut ca ceea ce a derutat ap. foto ar fi reglajele diferita de AF-F si AF-S in meniurile de filmare si respectiv fotografiere.O sa mai fac teste ca sa ma conving ,iar rezultatul il postez aici ,poate foloseste si altora.
tinel231
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iun 03, 2013 11:56 am

Re: Problema focalizare Nikon coolpix S6300

Mesajde tinel231 » Mie Iul 10, 2013 12:53 pm

Intrucat defectul s-a agravat (a inceput sa ,,piarda'' focalizarea) am trimis ap. la service, unde problema s-a rezolvat. De remarcat viteza cu care s-a procedat...Luni la ora 16 am trimis ap. , miercuri la 12 am primit inapoi ap. reparat. O performanta demna de toata lauda.
tinel231
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iun 03, 2013 11:56 am

Re: Problema focalizare Nikon coolpix S6300

Mesajde Tudor_dx » Lun Iul 22, 2013 1:06 pm

tinel231 scrie:Cred ca n-ai citit cu atentie ceea ce am scris...Atat cu ap pe AF-S( AF continuu) cat si pe AF-F (AF fix) se manifesta la fel:; focalizeaza uneori greu ,sau cateodata deloc si asta la peisaj ( adica in plina lumina solara) .Nu exista AF-A !.Am citit cu atentie manualul de utilizare ,desi nu sunt incepator: (in anii '80 am fost fotograf profesionist ); mai am un Fuji 6500 care nu-mi face pb de genul asta desi e mai vechi.Ap a fost cumparat de craciun si pb. astea au aparut de curand, (cca. 2 saptamani).Tot facand teste ,mi s-a parut ca ceea ce a derutat ap. foto ar fi reglajele diferita de AF-F si AF-S in meniurile de filmare si respectiv fotografiere.O sa mai fac teste ca sa ma conving ,iar rezultatul il postez aici ,poate foloseste si altora.


Bine ca s-a rezolvat.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Problema focalizare Nikon coolpix S6300

Mesajde tinel231 » Lun Iul 22, 2013 2:25 pm

S-a rezolvat si nu prea ! Dupa prima trimitere in service ,facand teste am constatat ca defectul persista dar in mod aleatoriu.L-am trimis a 2-a oara in service ,de unde mi-a fost inapoiat asa cum l-am trimis ,cu mentiunea ca trebuie sa citesc manual de utilizare (iar !) ,pentru ca eroarea de AF provine din setarea AF_F (AF fix) desi din videoclipul pe care l-am trimis se vedea clar ca asa ceva e imposibil.(Ap. a focalizat corect pe diverse planuri mai apropiate sau mai indepartate si la un moment dat imaginea s-a defocalizat si a inceput sa se auda un carait specific de angrenaj blocat...cica ala ar fi zgomotul normal al motorului de AF ! ) O sa pun respectiva filmare pe net dupa ce o sa gasesc o solutie pt. blurarea fetelor persoanelor din film.
tinel231
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iun 03, 2013 11:56 am

Re: Problema focalizare Nikon coolpix S6300

Mesajde Tudor_dx » Lun Iul 22, 2013 3:57 pm

Atunci s-ar putea sa fie cum ti-am spus initial. Este un comportament standard. Intr-adevar, in timpul focalizarii automate, se aude un zgomot specific generat de sistemul AF.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Problema focalizare Nikon coolpix S6300

Mesajde tinel231 » Lun Iul 22, 2013 8:39 pm

Poate n-am fost eu suficient de explicit...Nu este vorba de BAZAITUL motorului de AF (care se aude cam la majoritatea sapunierelor) e vorba de un CARAIT de angrenaj blocat sau ajuns la capat de cursa; si care se aude mult mai tare dacat bazaitul normal . Acest carait dureaza cat timp e neclara imaginea ,cateodata AF-ul isi revine , cateodata nu.
tinel231
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iun 03, 2013 11:56 am

Re: Problema focalizare Nikon coolpix S6300

Mesajde cornelyu71 » Sâm Oct 26, 2013 10:49 am

Si la mine s-a blocat de mai multe ori si s-a auzit acel carait ! Nu stiu daca e de la angrenaj , e ca atunci cand alimentezi un motor electric cu un curent alternativ fara condensator care sa-i dea sensul , si acesta da sa se roteasca stanga -dreapta fara sa-si gaseasca sensul si acesta baraie fara sa se roteasca .
Poate se blocheaza softul si nu mai stie ce comanda sa-i dea la motoras, stanga sau dreapta .
cornelyu71
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 12, 2013 7:21 pm

Următorul

Înapoi la Nikon COOLPIX

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori