Acum este Joi Mar 28, 2024 11:25 am

Articole Nikonisti.ro

Achizitie Coolpix

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele Nikon COOLPIX

Achizitie Coolpix

Mesajde ervin8571 » Dum Ian 04, 2015 12:35 pm

Am un vechi Coolpix L14 cumparat prin 2007 si am decis ca este momentul sa il schimb. Problemele care ma deranjeaza si care doresc sa nu existe la noul aparat (sau se manifeste cat mai putin posibil) sunt urmatoarele:
1. la lumina scazuta (poze din sala pe scena luminata, in biserici, interior etc) trebuie sa tin nemiscat aparatul mai mult timp, dureaza mai mult pana se face poza, iar poza este intunecata
2. pozele de interior au o culoare ceva mai galbuie si de multe ori sunt neclare
3. in amblee situatii de mai sus, dureaza destul de mult timp pana aparatul este gata pentru o noua fotografie

Am incercat toate modurile presetate pentru diverse situatii, insa problemele de mai sus tot se manifesta mai mult sau mai putin. De asemenea, la o poza cu blitul, dureaza destul de mult pana aparatul este pregatit.

Am rugamintea sa imi recomandati un aparat compact (Coolpix daca se poate) care sa se potriveasca nevoilor mele de amator, turist etc, dar si unul ideal, indiferent de pret, pentru a avea un sistem de referinta

Multumesc
ervin8571
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Ian 04, 2015 10:18 am

Re: Achizitie Coolpix

Mesajde DannyMC » Dum Ian 04, 2015 1:28 pm

1. In conditii de lumina slaba este normal ca expunerea sa dureze mai mult. Poti sa scurtezi intervalul de timp prin cresterea sensibilitatii ISO a aparatului. Nu stiu insa daca aparatul iti permite controlul asupra acestui parametru si daca imaginile obtinute la ISO mare mai sunt utilizabile.
2. Se poate corecta prin alegerea unui balans de alb corect. Neclaritatea se rezolva prin ridicarea ISO-ului sau intr-o camera de dimensiuni rezonabile prin folosirea blitzului.
Din pacate, aparatele din aceasta clasa sunt foarte slabe in conditiile descrise de tine! Nu vei obtine rezultate mai bune de la nici un aparat cu senzor de dimensiuni atat de mici. Asta nu inseamna ca un asemenea aparat nu poate fi utilizat, dar trebuie sa-ti ajustezi asteptarile la capacitatile aparatului. Daca vrei ceva sensibil mai bun iti recomand un mirror-less, un Nikon1 J2 sau S2 de exemplu, sunt foarte compacte.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Achizitie Coolpix

Mesajde ervin8571 » Dum Ian 04, 2015 2:20 pm

Nu am prea mari pretentii pentru poze, un J2 parca are obiectivul mai iesit in afara, ceea ce ma cam incurca cand il port la curea, de exemplu. La un moment dat aveam in vedere un Coolpix S9600, sa inteleg ca seria coolpix nu este prea potrivita?
Un senzor CMOS este mai bun decat unul CCD?

Multumesc
ervin8571
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Ian 04, 2015 10:18 am

Re: Achizitie Coolpix

Mesajde DannyMC » Dum Ian 04, 2015 3:15 pm

Aparatul este suficient de mic incat sa-l poti pune in buzunar sau intr-o mica gentuta. Coolpixul tau are 91 x 60.5 x 26mm iar S2 are 106 x 61 x 30 mm. Deci mare diferenta nu e!
Tipul senzorului are mai putina importanta decat marimea lui! Un J2 are un senzor de 1" iar majoritatea compactelor au 1/2.5".
sensor-size-explained-updated.gif

Iti spun sincer, in ziua de azi obiectivul zoom este singurul avantaj al compactelor. Altfel fotografii de o calitate comparabila poti face linistit cu un smartphone. De aceea iti spun din nou, daca vrei ceva mai bun, mirrorless-ul este ceea ce trebuie sa cumperi.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Achizitie Coolpix

Mesajde ervin8571 » Dum Ian 04, 2015 8:10 pm

[quote="DannyMC" Altfel fotografii de o calitate comparabila poti face linistit cu un smartphone. De aceea iti spun din nou, daca vrei ceva mai bun, mirrorless-ul este ceea ce trebuie sa cumperi.[/quote]


Aici m-ai atins la punctul slab! Intr-adevar, am vazut poze mai bune facute cu un smartphone decat cu aparatul meu. Acum apare o noua intrebare: care ar fi un model de compact mai bun decat L14, dar comparabil cu un smartphone?

Multumesc
ervin8571
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Ian 04, 2015 10:18 am

Re: Achizitie Coolpix

Mesajde DannyMC » Lun Ian 05, 2015 7:53 pm

Pai eu asta incerc sa-ti spun! Nu merita sa mai cumperi o alta compacta, pentru ca deja ai probabil in buzunar un smartphone! Daca vrei ceva mai bun trebuie sa treci la nivelul urmator!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Achizitie Coolpix

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Ian 05, 2015 8:28 pm

ervin8571 scrie:... Acum apare o noua intrebare: care ar fi un model de compact mai bun decat L14, dar comparabil cu un smartphone?

Multumesc


Panasonic Lumix LX100 e mai bun si decat L14 si decat orice smartphone ... poate si un Canon Gxx, poate si un Nikon P7xx, un X30 de la Fuji ...
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Nikon COOLPIX

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori