Acum este Vin Apr 19, 2024 8:41 pm

Articole Nikonisti.ro

COOLPIX L19 IMAGINE ICETOSATA

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele Nikon COOLPIX

COOLPIX L19 IMAGINE ICETOSATA

Mesajde popwalee » Vin Oct 30, 2009 7:25 pm

daca e anulat bliztu imaginea e incetosata. va rog ajutati-ma!
popwalee
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Oct 30, 2009 7:07 pm

Re: COOLPIX L19 IMAGINE ICETOSATA

Mesajde cosminprund » Dum Noi 01, 2009 8:41 am

Ar fi util de vazut 2 poze, una cu blitz si una fara. In lipsa pozelor banuiesc ca-i vorba de poze facute in interior, lumina este insuficienta, aparatul foloseste ISO mare si timp de expunere lung, motiv pentru care, evident, pozele ies "incetosate".
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: COOLPIX L19 IMAGINE ICETOSATA

Mesajde popwalee » Lun Noi 02, 2009 8:33 am

da adevarat, pozele sunt facute in casa noaptea. o sa revin cu exemple cand mai apuc sa intru pe forum. Mersi
popwalee
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Oct 30, 2009 7:07 pm

Re: COOLPIX L19 IMAGINE ICETOSATA

Mesajde Dan Pop » Lun Noi 02, 2009 11:38 am

popwalee scrie:da adevarat, pozele sunt facute in casa noaptea. o sa revin cu exemple cand mai apuc sa intru pe forum.

Nu mai e nevoie de nici un exemplu. Cu aparate ca al tau nu se fotografiaza in casa cu flash-ul dezactivat nici ziua, nici noaptea. Se poate fotografia fara flash doar afara, pe lumina de zi.

Daca nu stii cu ce maninca fotografia, lasi aparatul pe auto si nu dezactivezi nimic. Deciziile lui vor fi mai bune decit ale tale, pina nu-ti insusesti bazele tehnicii fotografice.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: COOLPIX L19 IMAGINE ICETOSATA

Mesajde George21 » Lun Noi 02, 2009 11:59 am

Dan Pop scrie:
popwalee scrie:da adevarat, pozele sunt facute in casa noaptea. o sa revin cu exemple cand mai apuc sa intru pe forum.

Nu mai e nevoie de nici un exemplu. Cu aparate ca al tau nu se fotografiaza in casa cu flash-ul dezactivat nici ziua, nici noaptea. Se poate fotografia fara flash doar afara, pe lumina de zi.

Daca nu stii cu ce maninca fotografia, lasi aparatul pe auto si nu dezactivezi nimic. Deciziile lui vor fi mai bune decit ale tale, pina nu-ti insusesti bazele tehnicii fotografice.



Domnu Pop mai incet ca speriati omul :lol:
depinde ce fotografiezi .. daca sunt oameni e imposibil sa faci in interior fara blitz .. dar daca e un brad de craciun de exemplu .. merge facut.
si afara merge facut fara blitz noaptea .. dar trebuie sa cunosti bine camera.. si sa stii sa o folosesti
George21
 
Mesaje: 139
Membru din: Mie Feb 11, 2009 9:04 pm
Localitate: Galati

Re: COOLPIX L19 IMAGINE ICETOSATA

Mesajde Dan Pop » Lun Noi 02, 2009 12:48 pm

George21 scrie:Domnu Pop mai incet ca speriati omul :lol:

Cine se baga la manevre prostesti dupa care se plinge pe forumuri are mare nevoie de o sperietura.
George21 scrie:depinde ce fotografiezi .. daca sunt oameni e imposibil sa faci in interior fara blitz .. dar daca e un brad de craciun de exemplu .. merge facut.

Si iese tot neclar. Sau, cu multi purici, daca aparatul a saltat sensibilitatea suficient de mult ca sa nu iasa neclar.
George21 scrie:si afara merge facut fara blitz noaptea .. dar trebuie sa cunosti bine camera.. si sa stii sa o folosesti

Din cite stiu despre aparatele din seria L, nu ai controlul sensibilitatii. Daca vrei sa faci fotografii noaptea, chiar daca ai un trepied sau alta forma de sprijinire a aparatului, fotografia va fi compromisa de sensibilitatea prea mare selectata automat de aparat.

Daca vrei o fotografie nocturna reusita cu un compact, trebuie sa folosesti 100 ISO si timpi lungi de expunere. Cum faci asta cu un aparat care nu are decit Auto ISO?
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: COOLPIX L19 IMAGINE ICETOSATA

Mesajde George21 » Vin Noi 06, 2009 2:04 pm

Dan Pop scrie:chiar daca ai un trepied sau alta forma de sprijinire a aparatului, fotografia va fi compromisa de sensibilitatea prea mare selectata automat de aparat.



dezactivand functia auto expoze sa zicem ca din 10 incercari una o sa fie accepatabila.
asa iso creste cam pana la 400, dar tot e destul pentru senzorul acestui aparat

http://fc08.deviantart.com/fs50/i/2009/ ... enikon.jpg
Model: COOLPIX L16
Shutter Speed: 1/125 second
Aperture: F/4.7
Focal Length: 17 mm
ISO Speed: 565




si :
http://fc08.deviantart.com/fs27/i/2009/ ... enikon.jpg
Model: COOLPIX L16
Shutter Speed: 1/5 second
Aperture: F/2.8
Focal Length: 6 mm
ISO Speed: 800
George21
 
Mesaje: 139
Membru din: Mie Feb 11, 2009 9:04 pm
Localitate: Galati

Re: COOLPIX L19 IMAGINE ICETOSATA

Mesajde Dan Pop » Vin Noi 06, 2009 3:37 pm

George21 scrie:
Dan Pop scrie:chiar daca ai un trepied sau alta forma de sprijinire a aparatului, fotografia va fi compromisa de sensibilitatea prea mare selectata automat de aparat.

dezactivand functia auto expoze sa zicem ca din 10 incercari una o sa fie accepatabila.

Si cum se face asta la L19? Din cite stiu eu despre aparatul asta (nu mare lucru), are doua moduri de facut fotografii: Easy Auto si Auto.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: COOLPIX L19 IMAGINE ICETOSATA

Mesajde George21 » Vin Noi 06, 2009 6:00 pm

auto mode -> menu -> set up -> anti-shake AE
si are 2 moduri: auto si off
George21
 
Mesaje: 139
Membru din: Mie Feb 11, 2009 9:04 pm
Localitate: Galati

Re: COOLPIX L19 IMAGINE ICETOSATA

Mesajde Dan Pop » Vin Noi 06, 2009 7:41 pm

George21 scrie:auto mode -> menu -> set up -> anti-shake AE
si are 2 moduri: auto si off

1. N-am gasit asa ceva in manualul lui L19. Esti sigur ca stii despre ce vorbesti?
2. Daca iti imaginezi ca optiunea cu pricina (la aparatele care o au) dezactiveaza expunerea automata, esti dus rau cu pluta.

Presupun ca chestia la care te referi este ceea ce se numeste Motion detection la L19. Dar asta e o chestie la care aparatul poate recurge doar in conditii de lumina suficienta, necum la fotografia pe timp de noapte.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Nikon COOLPIX

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori