Acum este Joi Mar 28, 2024 4:45 pm

Articole Nikonisti.ro

parasolar Nikon Coolpix P 900

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele Nikon COOLPIX

Re: parasolar Nikon Coolpix P 900

Mesajde iuliius » Joi Mai 21, 2015 10:05 pm

Si eu m-am gandit la aceasta varianta, dar am inteles ca este posibil sa vigneteze pe wide.
iuliius
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Mai 17, 2015 8:28 pm

Re: parasolar Nikon Coolpix P 900

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Mai 21, 2015 10:54 pm

iuliius scrie:Si eu m-am gandit la aceasta varianta, dar am inteles ca este posibil sa vigneteze pe wide.


Eu am testat ceva parasolare pe filet si toate vignetau in zona de wide (am incercat pe 18-55 si 16-85); filetul e grosier si sansa ca parasolarul sa se blocheze pe obiectiv e foarte mare (o lubrefiere suplimentara ar putea ajuta, dar vaselinele se pot "topi" in soare, unde e util parasolarul, si pot ajunge pe lentila si sa strice coatingul).
Problema cea mai mare nu o reprezinta vignetarea, ci uitarea parasolarului montat in momentul in care se retrage obiectivul (cazuri voite sau intimplatoare/accidentale) caz in care in mod sigur obiectivul va avea de suferit.
Nikon a fabricat un adaptor pentru filtre si parasolar la un alt Pxxx, care "era scuipat" in momentul retragerii obiectivului ...; era destul de scump si se strica relativ repede in momentul in care erai neatent, adaptorul era "scuipat" la inchiderea aparatului, adaptorul respecta legea gravitatiei si ... devenea inutilizabil prin caderea de la o inaltime neacoperita de garantie. De atunci, Nikon nu a mai produs " asa ceva" ...

E foarte posibil sa se poata confectiona ceva artizanal, pentru partea de wide (zona tele nu e afectata de flare sau alte anomalii) din ceva capace de dimensiune mai mare, decupate si completate cu un tub oarecare montat pe corpul aparatului, independent de obiectivul retractabil; din teste va rezulta forma de floare sau ... ?

Daca parasolarul se doreste doar pentru "protectie" ( a lentilei) in caz de lovituri ... e cam inutil: orice lovitura in parasolar se va propaga in obiectiv si in tot angrenajul obiectivului; lentila va scapa neatinsa, dar obiectivul va deveni inutilizabil (Coolpixurile au proprietatea de a li se strica obiectivul chiar si daca nu sunt lovite accidental).

Intrebarea care se pune este: s-au gasit cazuri concrete de fotografiere in care un parasolar ar fi rezolvat problema sau e doar un "moft"?
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: parasolar Nikon Coolpix P 900

Mesajde DannyMC » Vin Mai 22, 2015 4:48 am

clerick scrie:
bine mah..daca nu stii sa citesti ..intelegi ce vrei tu..uite ce am scris eu:

clerick scrie:parasolarul se monteaza pe un filet exterior


Nu e nici o problema ca nu stii ca ala de pe exteriorul obiectivului nu e filet! Dar macar nu te umfla in pene!
Uite aici:
link magazin online
Observi filetul exterior care se monteaza pe filetul de filtre al obiectivului?
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: parasolar Nikon Coolpix P 900

Mesajde clerick » Vin Mai 22, 2015 6:55 pm

DannyMC scrie:Nu e nici o problema ca nu stii ca ala de pe exteriorul obiectivului nu e filet! Dar macar nu te umfla in pene!


fratica..aberezi ..de la ce s-a plecat si unde s-a ajuns? spui ceva obiectiv la subiectul propus? sau te dai mare cu linkuri care nu demonstreaza nimic in relatie cu ce discutam noi aici!
iar ca sa iti raspund la provocare : cum ai ajuns la concluzia ca nu stiu ca "ala de pe ext obiectivului" nu e filet?? iar muci in fasole?? iar nuci in pereti?? ai facut vreo scoala speciala ?
Avatar utilizator
clerick
 
Mesaje: 671
Membru din: Mar Ian 04, 2011 5:20 pm
Localitate: Vaslui

Re: parasolar Nikon Coolpix P 900

Mesajde DannyMC » Vin Mai 22, 2015 10:10 pm

Prietene tu esti pe bune? Eu inca sper ca te prefaci, pentru ca altfel e grav! :shock:
Ai deschis macar linkul sa vezi ce e acolo? Eu zic ca nu, pentru ca daca o faceai ai aflat ca exista parasolare care se monteaza pe filetul de filtre! Care se pot monta pe aparatul initiatorului topicului!
Asa ca pana acum singurul care abereaza of-topic esti tu! Succesuri multe in continuare!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: parasolar Nikon Coolpix P 900

Mesajde clerick » Sâm Mai 23, 2015 11:45 am

DannyMC scrie:Ai deschis macar linkul sa vezi ce e acolo?


care link?
Avatar utilizator
clerick
 
Mesaje: 671
Membru din: Mar Ian 04, 2011 5:20 pm
Localitate: Vaslui

Re: parasolar Nikon Coolpix P 900

Mesajde DannyMC » Sâm Mai 23, 2015 12:08 pm

DannyMC scrie:
Cod: Selectaţi tot
http://www.f64.ro/products/description/Parasolar_tip_petala_pe_filet_67mm/index.html#details_second

Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: parasolar Nikon Coolpix P 900

Mesajde clerick » Sâm Mai 23, 2015 5:37 pm

acolo e vorba de inel adaptor pt parasolar...
si da este o solutie convenabila ...nu stiu daca se aplica la problema colegului pt ca la el zoomul nu e ca la obiectivele dslr
chiar daca e montat pe filetul de filtre .la p900 cand va face zoom out va atinge in celalalt plastic
Avatar utilizator
clerick
 
Mesaje: 671
Membru din: Mar Ian 04, 2011 5:20 pm
Localitate: Vaslui

Anterior

Înapoi la Nikon COOLPIX

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori