Acum este Joi Mar 28, 2024 10:58 pm

Articole Nikonisti.ro

Intrebare legata de Nikon Coolpix S2900

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele Nikon COOLPIX

Intrebare legata de Nikon Coolpix S2900

Mesajde iulianrosu » Sâm Ian 09, 2016 3:41 pm

Am cumparat recent un Nikon Coolpix S2900 si am cateva nelamuriri, daca le pot spune asa. Pozele facute afara ies foarte bine si sunt clare, dar cele facute in interior sunt putin cam pixelate. Indiferent daca e zi si casa e luminata "natural", fie ca e noapte si e lumina artificiala, fotografiile parca nu ies prea bine. L-am lasat sa aleaga singur modul pe care il considera cel mai potrivit, am ales una din scenele pe care le pune la dispozitie, dar nu ies bine. Am schimbat balansul de alb, ISO, cu/fara blit, dar indiferent de setari, nu sunt prea multumit. Cu blit nu sunt asa blurate, dar ies prea luminate si nu vreau asta. Si acum intrebarea: Cei care aveti sau ati avut acest aparat, tot la fel era? Stiu ca e un aparat compact entry-level si nu ma astept la performante foarte ridicate, dar parca sunt putin dezamagit de acest aspect.
iulianrosu
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Ian 06, 2016 4:24 pm
Localitate: Dorna Arini

Re: Intrebare legata de Nikon Coolpix S2900

Mesajde danpet » Mar Feb 02, 2016 1:46 pm

Seteaza ISO la o valoare cat mai mica (100),dar s-ar putea sa nu o ia in considerare decat pe modurile manuale (A,S,M...).
Balansul de alb influenteaza doar tenta de culoare generala (redarea corecta sau nu a culorilor).Pixelarea este zgomot electronic datorat unui ISO prea mare.Cu cat mai mare,cu atat mai mult zgomot.Limiteaza-te la ISO maxim 400-800.
danpet
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Dec 30, 2015 9:36 pm

Re: Intrebare legata de Nikon Coolpix S2900

Mesajde Plesoianu Marius » Mar Feb 02, 2016 1:54 pm

Urca pozele proaste aici.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Nikon COOLPIX

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 2 vizitatori