Acum este Dum Apr 28, 2024 5:52 am

Articole Nikonisti.ro

Dezamagirea Nikon L20

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele Nikon COOLPIX

Re: Dezamagirea Nikon L20

Mesajde ancutza » Joi Oct 21, 2010 3:28 pm

buna ziua!am primit raspuns de la Anpc,sa merg la vanzator sa-mi faca experiza aparatului.( costul experizei va fii suporatat de vanzator)daca raspunsul experizei va fii favorabil mie,atunci cei de la Anpc,il vor obiga pe vanzator sa-mi rezolve problema.asa ca fuga la Anpc,apoi la vanzator.prea isi bat joc de banii nostrii.o zii buna!
ancutza
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Aug 24, 2010 11:39 am

Re: Dezamagirea Nikon L20

Mesajde axutu » Joi Noi 18, 2010 7:48 pm

Buna..sunt un utilizator nou al acestui forum ,cert e ca am exact aceeasi problema pe care vad ca o au mai multi detinatori de l 20 si vreau sa te intreb daca ai fost daca ai cerut expertiza respectiva si ce ti-au raspuns pt ca vreau sa fac si eu la fel.Si mie mi-a aparut deodata o pata neagra pe ecran fara sa ii fac nimic si am fost cu el la garantie si am primit exact acelasi raspuns cum ca l-am lovit eu si ca nu se poate repara in garantie ci doar contra-cost (la fel 370 lei)Adik sunt gata sa ma duc si eu la ANPC sau unde e nevoie sa ma duc sa arat ca suntem mai multi cu aceeasi problema poate o rezolvam ,astia chiar is bat joc de noi..e clar ca au o problema la display ele...astept raspuns mercy .
axutu
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Noi 18, 2010 7:29 pm

Re: Dezamagirea Nikon L20

Mesajde axutu » Joi Noi 18, 2010 8:07 pm

Ia priviti ce am gasit pe youtube apropo de calitatea acestui aparat foto mai bine zis calitatea display-ului..este o problema generala nu suntem noi toti tampiti si neglijenti..!!!http://www.youtube.com/watch?v=_0DpPrYGC9c&feature=related
axutu
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Noi 18, 2010 7:29 pm

Re: Dezamagirea Nikon L20

Mesajde ancutza » Joi Noi 18, 2010 8:16 pm

buna,am mers cu aparatul la magazinul de unde l-am cumparat.si cu hartia de la Anpc.dupa 2 saptamani m-au sunat cei de la magazin,sa merg sa-mi iau aparatul.ca l-au trimis la expertiza,si ca e vina mea.am cerut certificatul de experizare!surpriza...era copia de la Skin,care o facuem eu in vara...mai exact august.si suntem in noiembrie.cred ca nici nu au mai supus aparatul unei experize.au rezolvat problema f usor-''SOC MECANIC''.deja mi-am luat gandul de la aparat si de la banii platiti pe el.acum strang bani pt alta firma.EXCLUS NIKON!!!o sera placuta!
Insa,parerea mea ar fii sa mergem mai multi,(la Anpc)sa dovedim ca nu suntem vinovati de defectiune!
ancutza
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Aug 24, 2010 11:39 am

Re: Dezamagirea Nikon L20

Mesajde axutu » Joi Noi 18, 2010 8:46 pm

In concluzie ce sa fac si eu sa ma duc intai la ANPC sa iau o hartie..si sa ma duc cu ea la skin si sa cer expertiza??Nu pot face asta fara sa mai trec pe la ANPC si inca ceva..cum arata hartia respectiva adik reiese din ea ca e defect mecanic sau cum..???
axutu
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Noi 18, 2010 7:29 pm

Re: Dezamagirea Nikon L20

Mesajde Dan Pop » Dum Noi 21, 2010 9:43 pm

Dupa parerea mea, ar trebui sa cereti sa vi se arate dovada ca aparatul a fost supus unui soc mecanic. Unde a fost punctul de impact si ce urme fizice a lasat el pe aparat. Nu pot pretinde ca a fost un soc mecanic fara absolut nici o dovada. Altfel, orice defectiune tehnica poate fi pusa pe seama unui soc mecanic si cu asta s-a rezolvat problema service-ului in perioada de garantie...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Dezamagirea Nikon L20

Mesajde xD90europe » Mie Iul 27, 2011 11:53 pm

Eu il am de mai bine de un an, aprox. 2 si ... din anu 1 de facultate (acum trec in anul 3) si pot sa spun ca am facut atunci o achizitie super ok ... nu va puteti imagina ce poze am facut cu acest aparat de amatori .. pot sa zic linisit ca echivaleaza uneori aparatele semiprofesionale, fara nici un fel de probleme ... daca nu ma credeti dati un tur ... http://youtu.be/KzlaxEfTuxU?hd=1 ... nu am avut din fericire probleme pana acum cu el ... cu putina imaginatie, ramai surprins de ce poate face aparatul asta ... (nu-i neaparat un hobby pentru mine fotografiatul, dar in timpul liber .... imi ocupa ceva timp ... mai mult cand ies in natura sau cand plec in excursii/vacante) ... pe timp de noapte iar nu am ce reprosa, cu un trepied isi face treaba f bine ...
xD90europe
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Iul 27, 2011 11:49 pm

Re: Dezamagirea Nikon L20

Mesajde cristian.sava » Joi Iul 28, 2011 1:09 pm

Si eu am un L2x care a plecat in service dupa o luna de la cumparare ... focaliza aiurea la 80-90% din fotografii. Au schimbat in garantie obiectivul cu totul. Dupa schimbare rata de imagini neutilizabile a scazut la 10-20%. E un caz piedut oricum.

BTW : mai am un NIKON D90 si mai nou un coolpix P7000. Ambele functioneaza ireprosabil.
Nikon [D810 | F5 | 24-70mm f/2.8 | 70-200mm f/2.8 | 50mm f/1.8 | SB-700 | SB-800 | Coolpix P7000], Tamron [90mm f/2.8 | 10-24mm f/3,5-4,5], Giottos [MT9271 + MH3000| MM9780 + MH1301-652], Tamrac [5585 expedition 5x + MX5385]
Avatar utilizator
cristian.sava
 
Mesaje: 47
Membru din: Lun Ian 25, 2010 4:07 pm

Anterior

Înapoi la Nikon COOLPIX

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori