Acum este Dum Apr 28, 2024 8:07 pm

Articole Nikonisti.ro

Dezamagirea Nikon L20

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele Nikon COOLPIX

Dezamagirea Nikon L20

Mesajde ccc77 » Dum Ian 24, 2010 3:43 pm

Am aparatul de 6 luni, de 2 ori a fost in service la skin media, schimbat blitz-ul de 2 ori, insa problemele persista ca in link-ul urmator http://nikoneurope-ro.custhelp.com/app/ ... _id/139986 (pete, urme de praf in aer), insa problema cea mare este ca sunt foarte frecvente la filmarea in interior la aproximativ 90-85% din poze. Am avut si alte camere compacte, dar asa probleme nu am intampinat. Stiu L20 este o varianta low-cost, dar si cei de la skin (cu litera mica ca asa sunt si ei de profesionisit) nu vor sa faca nimica pentru a accepta realitatea (soft defect, este imposibil ca fenomenul sa apara la serii succesive de poze.). Nici protectia consumatorului nu-i sperie.

http://nikoneurope-ro.custhelp.com/app/ ... _id/139986
ccc77
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Ian 23, 2010 7:59 pm

Re: Dezamagirea Nikon L20

Mesajde xp-kry » Sâm Feb 06, 2010 10:54 am

Si eu am o dezamagire , care s-ar putea totusi sa nu tina de camera .
Nu pot sa transfer fotografiile din camera in pc . Pc-ul nu-mi recunoaste camera .Am instalat programul Nikon Transfer dar nu reusesc sa transfer fotografiile . In fereastra care se deschide , in acest program , camera nu este identificata ca a fi sursa de unde urmeaza sa se descarce fotografiile .Ce pot face ?
xp-kry
 
Mesaje: 10
Membru din: Joi Feb 04, 2010 7:07 pm

Re: Dezamagirea Nikon L20

Mesajde schilviu » Joi Feb 18, 2010 6:01 pm

xp-kry scrie:Si eu am o dezamagire , care s-ar putea totusi sa nu tina de camera .
Nu pot sa transfer fotografiile din camera in pc . Pc-ul nu-mi recunoaste camera .Am instalat programul Nikon Transfer dar nu reusesc sa transfer fotografiile . In fereastra care se deschide , in acest program , camera nu este identificata ca a fi sursa de unde urmeaza sa se descarce fotografiile .Ce pot face ?


Verifica si urmareste sa te conformezi cu manualul: -ce calculator ai si cu ce sistem de operare lucrezi? Sa ai o dotare minima ceruta de manual. Daca ai un cititor de carduri de memorie, poti sa le transferi direct. Sistemul va citi cardul ca pe un dispozitiv extern de stocare. Nu formata cardul pe computer, il formatezi(daca e nevoie) in aparatul foto. Eu am un L100 si l-am conectat prin cablul lui la mai multe calculatoare(si cu XP SP2 si cu Vista) si l-au vazut, fara probleme. E posibil sa fie si din cauza sistemului de operare. Eu am lucrat cu softuri cu licenta.
-
schilviu
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Feb 17, 2010 10:44 pm

Re: Dezamagirea Nikon L20

Mesajde xp-kry » Joi Feb 25, 2010 6:40 pm

Nu era din cauza camerei .Am urmat pasii de aici si s-a rezolvat problema
http://nikoneurope-ro.custhelp.com/app/ ... google.ro/
xp-kry
 
Mesaje: 10
Membru din: Joi Feb 04, 2010 7:07 pm

Re: Dezamagirea Nikon L20

Mesajde BanDaj » Mar Mai 25, 2010 5:29 pm

Intr-adevar cei de la skin sunt lipsiti de orice profesionalism.... daca as fi .asescu as zice ca sunt bugetari.
BanDaj
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Noi 04, 2009 6:26 pm

Re: Dezamagirea Nikon L20

Mesajde ancutza » Mar Aug 24, 2010 11:45 am

buna,am si eu o problema,cu aparatul,nikon l20,frecventa ca pe la toti din cate am mai citit.mi s-a albit ecranul,dupa 2 zile au aparut 2 pete.am mers la skin,si dupa cateva zile,m-au sunat,ca am ecranul spart.repartia costa 370 lei.eu l-am cumparat cu 400 lei.vreau sa precizez ca nu a fost scapat nici macar un pic...as vrea un sfat,ce sa fac?nu as vrea sa las lucrurile asa.multumesc.
ancutza
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Aug 24, 2010 11:39 am

Re: Dezamagirea Nikon L20

Mesajde ancutza » Mar Aug 24, 2010 11:53 am

am uitat sa precizez,l-am achizitionat in martie 2010,si este in garantie,insa cei de acolo au spus ca repartia nu intra in garantie.atunci de ce mai exista garantie?si cum de toti patim la fel?proasta calitate a lcd-ului.
ancutza
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Aug 24, 2010 11:39 am

Re: Dezamagirea Nikon L20

Mesajde criss » Mar Sep 14, 2010 9:52 pm

buna eu sunt nou aici va salut pe toti dar la fel de mare este si dezamagirea mea si acum sa va spun de ce! in decembrie anul trect mi-am achizitionat un nikon l 20 cu 2 ani garantie,acum 2 saptamani am facut poze totul bine l-am pus la loc si sambata trecuta am vrut sa pozez si surpriza pe ecran o ditamai pata neagra jur ca nu l-am atins ce sa dau cu el,merg la magazin ap in garantie dar...surpriza ap a fost trantitttttt!!!!!!! dar de cine oare???????????? am fantome acasa ??? bun pana aici dar am intrebat cat e reparatia...surpriza iar in jur de 700 lei cu transport cu tot imi pare rau sincer ca am dat banii pe el fara sa va jignesc dar cred ca imi iau un sony si nu cred ca o sa am prob ! va salut!
criss
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Sep 14, 2010 9:37 pm

Re: Dezamagirea Nikon L20

Mesajde ancutza » Mie Sep 22, 2010 3:06 pm

Buna,va dau un sfat,daca vreti sa tineti cont de el.am mers la ANPC,si am depus reclamatie.cei de acolo,mi-au spus ca daca mai sunt si alti utilizatori de acest aparat,cu probleme asemanatoare,sau identice,vom avea castig,adica,ne restituie banii,sau ne dau un parat nou.(firma skin)sincer cred ca este o serie proasta de toata lumea pateste asa,fara sa-l tranteasca.haide-ti sa ne unim,si sa nu lasam lucrurile asa,pana la urma e vorba de banii nostrii munciti!sa auzim de bine!
ancutza
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Aug 24, 2010 11:39 am

Re: Dezamagirea Nikon L20

Mesajde vali31 » Dum Oct 17, 2010 12:00 pm

Buna, si eu am patit o cu l 20. Aparatul incetat sa functioneze dintr o data. Faceam poze si am crezut ca bate soarele in obiectiv....defapt nu se mai vedea nimic si ecranul era alb. Prima data am mers la ei in service sa vad care e problema. Reparatia si inlocurirea ecranului 370. Am platit decat 50 ron constatrea si acum caut un service cu preturi rezonabile ( cine cunoaste un service care repara nikon il rog sa imi dea un pm) . Ma altur si eu celor de aici in ceea ce priveste reclamatia la ANPC. Ar fi bine sa reusim sa le dam peste nas celor de la firma nikon si sa recunoasca ca aparatele au o problema si sa ne putem repara aparatele. BAFTA
vali31
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Oct 17, 2010 11:49 am

Următorul

Înapoi la Nikon COOLPIX

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

cron