Acum este Mie Apr 17, 2024 12:54 am

Articole Nikonisti.ro

intensitate culori

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele Nikon COOLPIX

intensitate culori

Mesajde CristiFaghi » Mie Mar 24, 2010 1:45 pm

Salutare din nou...

Incet - incet incep sa inteleg cum si in ce fel trebuie lucrat cu aparatul asta. Afara face niste poze absolut senzationale, modul P cu WB si ISO pe AUTO este absolut suficient.
Un singur lucru nu reusesc si pace: sa intensific putin culorile. Pozele ies destul de sterse. M-am jucat o gramada cu setarile de la Optimize image. Am trecut prin toate, de la Normal la More vivid (intre noi spus eu nu vad nici o diferenta, sau, daca este, e de neglijat) si pana la custom, cu maxim de contrast, sharpening si saturation. Degeaba. Tot palide si lipsite de intensitatea culorii ies...Sfaturi?
CristiFaghi
 
Mesaje: 121
Membru din: Dum Feb 07, 2010 12:45 am

Re: intensitate culori

Mesajde RPP » Mie Mar 24, 2010 4:38 pm

despre ce DSR vorbim?... intre noi fie vorba eu pe un D90 vad diferente mari indtre Standard si VIVID iar daca iau VIVID-ul camerei si urc la maxim saturatia deja culorile devin manelistic de tipatoare...
RPP
 
Mesaje: 255
Membru din: Vin Noi 06, 2009 4:22 pm
Localitate: Iasi

Re: intensitate culori

Mesajde CristiFaghi » Mie Mar 24, 2010 5:09 pm

Pardon, am uitat sa spun despre ce camera e vorba (desi suntem la sectiunea "Seria P"): P90
CristiFaghi
 
Mesaje: 121
Membru din: Dum Feb 07, 2010 12:45 am

Re: intensitate culori

Mesajde Rupy » Joi Apr 15, 2010 10:18 pm

eu chiar vad diferente foarte mari cand pun more vivid... eu zic ca e ceva neinregula cu aparatul tau
Rupy
 
Mesaje: 15
Membru din: Mie Apr 14, 2010 12:12 am


Înapoi la Nikon COOLPIX

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron