Acum este Vin Apr 19, 2024 6:17 pm

Articole Nikonisti.ro

L16 sau L18

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele Nikon COOLPIX

L16 sau L18

Mesajde marius.trusculescu » Lun Apr 27, 2009 8:00 pm

Salutari!

Doresc sa achizitionez un aparat foto compact si am o impresie destul de buna mi-a facut un Nikon L16 (al unui prieten). Vroiam sa stiu parerea celor de pe forum daca se merita 100 de RON in plus (399 RON fata de 299 RON) ca sa imi iau un L18 (~ 33% mai mult decat pretul unui L16). Din cate am vazut eu diferentele intre cele doua sunt minore:
1. Rezolutie superioara 8 megapixeli fata de 7,1 (nu mi se pare un avantaj major)
2. Ecran mai mare 3" in comparatie cu 2.8" (asta chiar nu consider necesar)
3. Cablu de TV Out livrat in pachet (bun pentru cine are nevoie).

As dori sfatul vostru pentru ca deocamdata sunt cam nehotarat.
ps: Ca sa sporeasca dilema am gasit un pachet L18 cu husa, incarcator si 2 acumulatori la acelasi pret (399 RON).
marius.trusculescu
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Apr 27, 2009 6:29 pm

Re: L16 sau L18

Mesajde George21 » Mie Apr 29, 2009 1:20 pm

1mpx in plus nu te ajuta cu nimik.. 0.3 " la lcd nu te ajuta cu nimik
crezi ca ai nevoie de cablu tv-out ?
daca ai nevoie iati L18 daca nu iati L16
George21
 
Mesaje: 139
Membru din: Mie Feb 11, 2009 9:04 pm
Localitate: Galati

Re: L16 sau L18

Mesajde Dan Pop » Mie Apr 29, 2009 2:01 pm

marius.trusculescu scrie:1. Rezolutie superioara 8 megapixeli fata de 7,1 (nu mi se pare un avantaj major)

E mai curind un mic dezavantaj, pentru ca genereaza fisiere mai mari, dar care nu contin, necesarmente, mai multa informatie utila. Aparatele compact entry level ar fi trebuit sa se opreasca pe la 5 Mpix.
marius.trusculescu scrie:2. Ecran mai mare 3" in comparatie cu 2.8" (asta chiar nu consider necesar)

N-o fi necesar, dar nu e nici de lepadat...
marius.trusculescu scrie:3. Cablu de TV Out livrat in pachet (bun pentru cine are nevoie).

Daca nu e un cablu standard pe partea dinspre aparatul foto (multe firme folosesc conectori atipici), e mai bine sa-l ai decit sa nu-l ai, ca nu stii cind vei avea nevoie de el.
marius.trusculescu scrie:ps: Ca sa sporeasca dilema am gasit un pachet L18 cu husa, incarcator si 2 acumulatori la acelasi pret (399 RON).

Eu as zice ca mai curind clarifica lucrurile: ecranul mai mare, cablul AV, husa, incarcatorul si acumulatorii justificind suta de lei diferenta.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: L16 sau L18

Mesajde Dinu Lazar » Mie Apr 29, 2009 2:19 pm

Mai e o discutie pe aici despre L16... sa nu va asteptati la minunni... pentru fotografii A5 sau imagini pentur monitor, e OK. Pentru altceva mergeti mai sus...
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: L16 sau L18

Mesajde zanghue » Mar Dec 30, 2014 7:06 am

Eu mi-am luat aparatul pentru performantele lui foto nu video, dar ma bucur ca am si functia de filmare in caz ca vreau sa surprind ceva pentru amuzamentul meu sau colectia personala.
Se pot obtine si rezultate bune, dar atunci ai nevoie de trepied, inel de focus si alte accesorii pe care de obicei le gasesti pe un platou de filmare!
zanghue
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Dec 30, 2014 7:04 am


Înapoi la Nikon COOLPIX

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori