Acum este Joi Apr 25, 2024 6:00 pm

Articole Nikonisti.ro

Probleme cu L16

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele Nikon COOLPIX

Re: Probleme cu L16

Mesajde Iasmina » Sâm Mai 02, 2009 6:00 pm

asa ma gandeam si eu...oricum multumesc frumos de raspunsuri... ;)
Iasmina
 
Mesaje: 11
Membru din: Vin Mai 01, 2009 5:42 pm

Re: Probleme cu L16

Mesajde Dan Pop » Sâm Mai 02, 2009 9:32 pm

Dinu Lazar scrie:
Ce conditii ar putea justifica aparitia imaginii cu dungi, in cazul unui aparat care functioneaza conform specificatiilor?

Pai, spre exemplu, fotografii facute la lumina cu neon, sau la monitor, cu timpi de expunere care cad pe extinctia neonului, pot avea dungi.

Pot avea zone de iluminare variabila, dar in nici un caz dungile din imaginea atasata ca exemplu. Daca dumneavoastra reusiti sa scoateti cu P90-ul (sau alt aparat cu obturator electronic) o imagine similara, exploatind proprietatile luminii fluorescente si/sau ale celei emise de un monitor (CRT sau LCD, la alegera dumneavoastra), fara postprocesare, jos palaria!
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme cu L16

Mesajde Dinu Lazar » Dum Mai 03, 2009 12:01 am

Daca dumneavoastra reusiti sa scoateti cu P90-ul (sau alt aparat cu obturator electronic) o imagine similara, exploatind proprietatile luminii fluorescente si/sau ale celei emise de un monitor (CRT sau LCD, la alegera dumneavoastra), fara postprocesare, jos palaria!


Pai, nu era vorba de mine, ci de altcineva, si nu era vorba de P90 ci de L16, dar oricum, nu conteaza.
O data cu trecerea timpului am invatat ca se poate oricind orice si ca cele mai incredibile lucruri se pot intimpla si ca nu exista limita pentru intimplarile stranii sau aparent de neexplicat.
Oricind e posibil orice.
Cu cit pare mai putin probabil un fenomen cu atit se va intimpla in momentul cel mai dezagreabil si orice lucru aparent logic poate fi cauza unei suite complet ilogice. Cind mai apare si problema insurmontabila a citirii si (sau) intelegerii unui prospect, lucrurile se complica de un milion de ori mai rau...
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme cu L16

Mesajde George21 » Dum Mai 03, 2009 11:15 am

incearca cu alti acumulatori .. poate sa fie si asta o problema .. oricum trimitel in service
domnule lazar in legatura cu blitzu .. L16 nu te lasa sa faci poza pana nu se incarca blitzu
George21
 
Mesaje: 139
Membru din: Mie Feb 11, 2009 9:04 pm
Localitate: Galati

Re: Probleme cu L16

Mesajde George21 » Dum Mai 03, 2009 11:19 am

Dan Pop scrie:
Dinu Lazar scrie:
Ce conditii ar putea justifica aparitia imaginii cu dungi, in cazul unui aparat care functioneaza conform specificatiilor?

Pai, spre exemplu, fotografii facute la lumina cu neon, sau la monitor, cu timpi de expunere care cad pe extinctia neonului, pot avea dungi.

Pot avea zone de iluminare variabila, dar in nici un caz dungile din imaginea atasata ca exemplu. Daca dumneavoastra reusiti sa scoateti cu P90-ul (sau alt aparat cu obturator electronic) o imagine similara, exploatind proprietatile luminii fluorescente si/sau ale celei emise de un monitor (CRT sau LCD, la alegera dumneavoastra), fara postprocesare, jos palaria!


imediat fac o poza cu l16 la monitor sa vezi ca se poate





in caz ca nu te-ai lamurit ca merge .. o sa revin cu o poza mai pe seara facuta la televizor cand e intuneric in camera
Fişiere ataşate
 DSCN4361.jpg
LE
Ultima oară modificat de George21 pe Dum Mai 03, 2009 11:35 am, modificat de 2 ori în total.
George21
 
Mesaje: 139
Membru din: Mie Feb 11, 2009 9:04 pm
Localitate: Galati

Re: Probleme cu L16

Mesajde Dan Pop » Dum Mai 03, 2009 11:28 am

Dinu Lazar scrie:O data cu trecerea timpului am invatat ca se poate oricind orice si ca cele mai incredibile lucruri se pot intimpla si ca nu exista limita pentru intimplarile stranii sau aparent de neexplicat.

De acord, dar cind o intimplare de genul asta incepe sa se repete suparator de des, cea mai simpla explicatie este ca aparatul nu mai functioneaza conform specificatiilor (i.e. e defect) si nu are prea mult sens sa cauti pseudoexplicatii bazate pe stranii coincidente intre punctul de extinctie al tuburilor fluorescente si momentul expunerii, explicatii care, oricum, nu pot justifica structura de benzi a imaginii.
Dinu Lazar scrie:Oricind e posibil orice.

Daca aveam un fenomen izolat, il puteam pune si pe seama acestui principiu. Daca o fotografie imi iese altfel decit ma asteptam, ipoteza ca aparatul s-ar fi defectat e ultima pe lista si nu dau fuga la SKIN cu fotografia respectiva, cerind explicatii. Daca o fotografie din 10 iese inexplicabil de prost, lucrurile se schimba...
Dinu Lazar scrie:Cind mai apare si problema insurmontabila a citirii si (sau) intelegerii unui prospect, lucrurile se complica de un milion de ori mai rau...

Un aparat de 300 lei care nu poate face poze pasabile fara sa-i citesti prospectul este sortit esecului din start... Pina si DSLR-urile de teapa lui D90 au pozitia AUTO pe selector, pentru cei care nu considera ca merita sa investesti timp in lectura unui manual de utilizare.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme cu L16

Mesajde Dan Pop » Dum Mai 03, 2009 12:08 pm

George21 scrie:
Dan Pop scrie:Pot avea zone de iluminare variabila, dar in nici un caz dungile din imaginea atasata ca exemplu. Daca dumneavoastra reusiti sa scoateti cu P90-ul (sau alt aparat cu obturator electronic) o imagine similara, exploatind proprietatile luminii fluorescente si/sau ale celei emise de un monitor (CRT sau LCD, la alegera dumneavoastra), fara postprocesare, jos palaria!

imediat fac o poza cu l16 la monitor sa vezi ca se poate

Poza ta ilustreaza exact ce am scris (si subliniat) eu mai sus, nu prezinta nici o asemanare cu poza Iasminei.
George21 scrie:in caz ca nu te-ai lamurit ca merge .. o sa revin cu o poza mai pe seara facuta la televizor cand e intuneric in camera

Daca nu seamana cu exemplul original, nu te mai osteni. Si sint gata sa pariez ca n-o sa semene, pentru ca am fotografiat si eu CRT-uri la viata mea (ba mai si stiu cum functioneaza). Pentru maxim de efect folosesti un obturator cu perdea orizontala si un timp de expunere mai scurt decit durata unui (semi)cadru.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme cu L16

Mesajde Iasmina » Dum Mai 03, 2009 12:50 pm

mda...legat de cititul instructiunilor...am citit instructiunile de vreo 5 ori......legat de blit am lasat sa se incarece condensatorul pt ca asa spune si in instructiuni....si totusi se pare degeaba....trebuie sa inchid aparatul si sa il las aprox 10-15 min pt a face poze in conditii de lumina slaba in continuare....am mai atasat o poza cu dungi care este facuta in casa in mijlocul zilei...(nu este facuta la lumina de neon)
Fişiere ataşate
Picture 006.jpg
Iasmina
 
Mesaje: 11
Membru din: Vin Mai 01, 2009 5:42 pm

Re: Probleme cu L16

Mesajde Dan Pop » Dum Mai 03, 2009 1:24 pm

Iasmina scrie:legat de blit am lasat sa se incarece condensatorul pt ca asa spune si in instructiuni....si totusi se pare degeaba....trebuie sa inchid aparatul si sa il las aprox 10-15 min pt a face poze in conditii de lumina slaba in continuare

Problema cu blitz-ul se manifesta si atunci cind acumulatorii sint proaspat incarcati? Si daca folositi alta pereche de acumulatori sau o pereche de baterii alcaline R6?
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme cu L16

Mesajde Iasmina » Dum Mai 03, 2009 1:37 pm

Dan Pop scrie:
Iasmina scrie:legat de blit am lasat sa se incarece condensatorul pt ca asa spune si in instructiuni....si totusi se pare degeaba....trebuie sa inchid aparatul si sa il las aprox 10-15 min pt a face poze in conditii de lumina slaba in continuare

Problema cu blitz-ul se manifesta si atunci cind acumulatorii sint proaspat incarcati? Si daca folositi alta pereche de acumulatori sau o pereche de baterii alcaline R6?


se manifesta intadevar la fel si atunci cand bateriile sunt proaspat incarcate...nu am incercat cu alti acumulatori...(acumulatorii sunt coolpix reincarcabili,i-am primit cand am cumparat aparatul)...dar cred ca voi incerca si cu alti acumulatori sa vad daca tot asa face...oricum va trebui sa il trimit in service pt acele poze cu dungi...si le voi spune si de blitz.
Iasmina
 
Mesaje: 11
Membru din: Vin Mai 01, 2009 5:42 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon COOLPIX

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

cron