Acum este Vin Apr 19, 2024 8:39 am

Articole Nikonisti.ro

E in neregula aparatul meu L16 ?

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele Nikon COOLPIX

E in neregula aparatul meu L16 ?

Mesajde gicacontra » Mar Iun 08, 2010 9:17 am

De la inceput va zic ca nu ma pricep, sunt doar un posesor de L16 folosit si mi se par pozele cam in neregula... (precedentul meu L12 parca facea pozele mai bine). Poate mi se pare, poate aparatul e in regula si atat poate :?

Am pus aici 3 poze:
http://dl.transfer.ro/transfer_ro-08jun-83ee164c1c8.zip

Cea din interior era facuta fara blitz, ok, o fi din cauza asta calitatea... dar in partea stanga detaliile nu sunt prea neclare ?

Poza cu varful blocului nu pare prea albita la contururi / marginile blocului ?

Nu mai zic de poza catre parcare, e un dezastru, poate e de vina si soarele ca batea in zidurile alea...

Toate pozele le-am facut pe modul Auto, fara sa umblu la vreo setare.


Multumesc anticipat.
gicacontra
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iun 07, 2010 11:04 pm

Re: E in neregula aparatul meu L16 ?

Mesajde Dan Pop » Mar Iun 08, 2010 4:12 pm

gicacontra scrie:Cea din interior era facuta fara blitz, ok, o fi din cauza asta calitatea... dar in partea stanga detaliile nu sunt prea neclare ?

Problema acestei poze este ca nu ai focalizat pe subiect. Altfel, arata foarte bine pentru o imagine facuta la 800 ISO.
gicacontra scrie:Poza cu varful blocului nu pare prea albita la contururi / marginile blocului ?

Imaginea asta e cea mai reusita. Latura din dreapta a blocului este, inevitabil, supraexpusa, dar nu e vina aparatului.
gicacontra scrie:Nu mai zic de poza catre parcare, e un dezastru, poate e de vina si soarele ca batea in zidurile alea...

Asta este singura la care aparatul a gresit expunerea. Nu imi explic de ce a folosit diafragma 1:2.8. Modul Auto nu este infailibil, altfel n-ar mai exista si celelalte moduri.

Pentru un aparat care a costat, la vremea lui, 400 lei, imaginile mi se par cit se poate de decente. Daca vrei rezultate mai bune, trebuie sa investesti ceva timp si sa inveti sa folosesti si celelalte moduri ale aparatului si sa focalizezi unde vrei tu, nu unde se nimereste.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: E in neregula aparatul meu L16 ?

Mesajde gicacontra » Mar Iun 08, 2010 4:41 pm

Ok, multumesc frumos.

Deci ar trebui un pic mai multa atentie la felul in care fac pozele - focalizare mai buna, poate umblat nitel si la functii si cam asta este ce se poate scoate cu acest tip de aparat ;) Totusi, parca cu vechiul L12 faceam poze ceva mai clare, la fel exploatat la nimereala :) S-o fi nimerit sa fie aparatul ala mai bine facut, sau s-o mai fi redus un pic calitatea in timp...
gicacontra
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iun 07, 2010 11:04 pm


Înapoi la Nikon COOLPIX

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron