Acum este Joi Apr 25, 2024 8:54 pm

Articole Nikonisti.ro

nikon l 110 probleme

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele Nikon COOLPIX

Re: nikon l 110 probleme

Mesajde dashu » Mar Sep 07, 2010 4:51 pm

După cum ziceam și mai devreme, e ciudat ca Nikon laudă acest model cu "5 features that effectively prevent or reduce blur", iar tu ai fix această problemă.

Știu ca marketing-ul e multă laudă, dar ar trebui sa aibe și un sâmbure de adevăr, încearcă să vezi exact ce-s cu modurile astea, și cum reușești să scoți ceva decent. Mai citește odată manualul poate ți-a scăpat vre-o setare ceva.

Edit: corectat greseli gramaticale
Ultima oară modificat de dashu pe Mie Mar 02, 2011 3:22 pm, modificat de 3 ori în total.
dashu
 
Mesaje: 19
Membru din: Mie Aug 25, 2010 12:51 am

Re: nikon l 110 probleme

Mesajde andrew » Sâm Sep 11, 2010 5:09 pm

poti face setare manuala la ISO, daca apesi butonul 'menu" si te joci putin prin setari
andrew
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Sep 04, 2010 5:28 pm

Re: nikon l 110 probleme

Mesajde Dan Pop » Dum Sep 12, 2010 9:44 pm

popacatalin_74 scrie:
dashu scrie:Am dat jos manualul de la L110, și am văzut că modlul acesta are Slow sync flash, care face exact ce nu vrei tu. Uită-te să nu fie activat.

M-am uitat și eu în exif, timpii folosiți de 1/26 sau 1/10. Este imposibil să nu prindă miscarea.


Nu am ce face ca timpul de expunere nu pot sa il stabilesc eu
Nu are setari manuale deloc
Dar cu alte aparate foto alta marca nu se intampla aceasta problema.Ideia este sa inghetam o fotogrofie cu aparatul foto ca de asta am achizitionat un aparat foto , altfel era bun si telefonul sa faci o poza in miscare... ca tot asa iese si cu telefonul, nu era cazul sa dam 250 euro pe aparat.

Ideea e ca, cel mai probabil, ai setat ceva aiurea (e.g. ai ales un mod "scena" care activeaza automat slow sync flash) si te-ai impuscat singur in picior. Incearca sa dai un "Reset All" din meniul Setup si vezi ce rezultate obtii pe modul auto cu flash-ul pus pe auto sau fill. Unele moduri "scena" activeaza automat "slow sync flash" si asta genereaza exact efectul care te deranjeaza.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: nikon l 110 probleme

Mesajde The Peacekeeper » Vin Dec 03, 2010 11:47 pm

Blitul are vreo 4 moduri in afara de auto. Citeste la fiecare in manual, vezi care ti se potriveste. Poti sa setezi manual valoarea ISO si expunerea de asemenea. Toate astea se fac in modul automat. Daca e dat pe easy auto, aka primul mod, deja e cam imposibil sa-l faci sa faca ce vrei tu si nu ce alege el. Scenele schimba setarile in cele standard pentru fiecare dintre ele. Setarile pentru fiecare scena apar de asemenea in manual.
Nikon L110, Nikon D3100, Nikkor 18-55/AF/VR, Nissin Speedlight Di28, fixe. Deviant Link http://ravennightwish.deviantart.com/
The Peacekeeper
 
Mesaje: 111
Membru din: Sâm Noi 20, 2010 5:47 pm

Re: nikon l 110 probleme

Mesajde salcianudan » Mar Dec 07, 2010 8:45 am

Cum s-a putut intampla asta? utiati-va la persoana din fundal
Fişiere ataşate
DSCN0266.jpg
cine poate sa-mi explice?
salcianudan
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Dec 07, 2010 8:24 am

Re: nikon l 110 probleme

Mesajde Viorel Iulian » Mar Dec 07, 2010 10:10 am

La un sfert de secunda cat a fost timpul de expunere (in principiu maricel) s-a putut!
Cu stima,
Viorel
Avatar utilizator
Viorel Iulian
 
Mesaje: 155
Membru din: Vin Ian 08, 2010 2:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: nikon l 110 probleme

Mesajde Dan Pop » Joi Dec 09, 2010 5:20 pm

salcianudan scrie:Cum s-a putut intampla asta? utiati-va la persoana din fundal

Fotografia a fost facuta cu flash in modul slow sync, astfel incit fundalul sa nu iasa prea intunecat. Timpul de expunere a fost lung si, exact in momentul in care flash-ul s-a descarcat, persoana din fundal, care era in trecere, s-a gasit in pozitia in care apare in imagine. In restul expunerii persoana a continuat sa se deplaseze si nu a mai fost inregistrata de senzor, fiind insuficient iluminata, a fost, in schimb, inregistrat, zidul care se afla in spatele persoanei in momentul descarcarii flash-ului, pentru ca, spre deosebire de persoana, el a ramas in acelasi loc. Din suprapunerea celor doua imagini (cea inregistrata in timpul descarcarii flash-ului si cea inregistrata la lumina existenta in camera, pe toata durata expunerii) apare aspectul fantomatic al persoanei respective.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: nikon l 110 probleme

Mesajde ionut28 » Sâm Dec 11, 2010 9:11 pm

ma confrunt si eu cu aceasi problema, in cazul in care tu ai gasit rezolvarea te rog frumos ajutama si pe mine..Multumesc frumos!!!
ionut28
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:41 pm

Re: nikon l 110 probleme

Mesajde Dan Pop » Sâm Dec 11, 2010 9:23 pm

ionut28 scrie:ma confrunt si eu cu aceasi problema, in cazul in care tu ai gasit rezolvarea te rog frumos ajutama si pe mine.

Pune mina pe manual si selecteaza un mod in care slow sync nu este activat. Modul Auto ordinar ar trebui sa fie suficient. Nu am L110, asa ca nu pot da mai multe detalii.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: nikon l 110 probleme

Mesajde Sir Andrew » Vin Dec 17, 2010 9:05 pm

Salutare tuturor. Am achizitionat si eu acest model ieri. Si sunt foarte nemultumit. Aceeasi problema o am ca si ceilalti forumisti. Nu sepoate rezolva in niciun fel. Ma uit la scrumiera de mai sus si se vede dubla. Toate pozele imi ies asa, ca folosesc sau nu blitz. Am un Sony W5, o vechitura cu 5 mp, pozele ies perfect si foarte clare. Nu exista aceasta problema. Chiar nimeni nu a gasit vreo rezolvare la problema asta?
Toate pozele de la serbarea baiatului meu au iesit oribile. Am facut poze cu telefonul ca sa am ceva amintiri de la prima lui serbare. Nu se poate, totusi e un aparat scumpicel ar trebui sa faca niste poze decente.
Sir Andrew
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Dec 17, 2010 8:53 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon COOLPIX

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron