Acum este Joi Mar 28, 2024 10:28 am

Articole Nikonisti.ro

Tot ce trebuie sa stiti despre obiectivele Nikkor

Intrebari si raspunsuri despre obiective

Re: Tot ce trebuie sa stiti despre obiectivele Nikkor

Mesajde alexandrul.ct » Vin Feb 17, 2012 7:16 pm

Spre deosebire de alti producatori, obiectivele DX pot fi montate si folosite pe aparatele Nikon FX, singura mentiune fiind ca imaginile vor avea o rezolutie redusa.


"Imaginile vor avea o rezolutie redusa" suna un pic interpretabil. Eu as spune ca apare vignetarea, si eventual ca unele aparate sunt capabile de crop rezultand imagini cu mai putini pixeli (sau o formulare asemanatoare).
DX
alexandrul.ct
 
Mesaje: 87
Membru din: Mie Iul 21, 2010 8:34 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Tot ce trebuie sa stiti despre obiectivele Nikkor

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Feb 17, 2012 7:42 pm

alexandrul.ct scrie:
Spre deosebire de alti producatori, obiectivele DX pot fi montate si folosite pe aparatele Nikon FX, singura mentiune fiind ca imaginile vor avea o rezolutie redusa.


"Imaginile vor avea o rezolutie redusa" suna un pic interpretabil. Eu as spune ca apare vignetarea, si eventual ca unele aparate sunt capabile de crop rezultand imagini cu mai putini pixeli (sau o formulare asemanatoare).


Toate aparatele Nikon FX (nu doar unele) au optiunea (care e optională :-) ) de a decupa imaginea când se montează un obiectiv DX.

Prin decupare, evident că rezultă mai putini pixeli (aprox. de 2.4 ori mai putini).

Nu vă faceti probleme, cine are FX îi dă de cap.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Tot ce trebuie sa stiti despre obiectivele Nikkor

Mesajde Tudor_dx » Lun Feb 20, 2012 10:50 am

alexandrul.ct scrie:
Spre deosebire de alti producatori, obiectivele DX pot fi montate si folosite pe aparatele Nikon FX, singura mentiune fiind ca imaginile vor avea o rezolutie redusa.


"Imaginile vor avea o rezolutie redusa" suna un pic interpretabil. Eu as spune ca apare vignetarea, si eventual ca unele aparate sunt capabile de crop rezultand imagini cu mai putini pixeli (sau o formulare asemanatoare).


Pai aparatele FX au un mod DX special si nu apare vignetarea de care zici tu, ci doar o reducere in rezolutie. :) Daca "fortezi" aparatul sa functioneze in modul FX cu obiectiv DX atunci vigneteaza.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Tot ce trebuie sa stiti despre obiectivele Nikkor

Mesajde bogdan_dumitru » Lun Feb 20, 2012 2:53 pm

Sunt obiective DX care acopera in intregime senzorul FX.
Cu oarecare rezerve se pot folosi in modul FX al aparatului fara a micsora sub 50% rezolutia.
Am testat Tokina 12-24/4 (de la 18mm in sus), 17-55/2.8 (de la 24mm in sus), 35/1.8 DX (aproximativ 90%).
Se pot folosi la cel putin 90% din rezolutia senzorului. Desigur rezolutia scade pe margine si apare vignetarea, dar nu sunt complet inutilizabile.
Cred ca pot fi folosite de cei ce migreaza de la DX la FX si inca nu au definitivat bugetul si noua trusa.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Tot ce trebuie sa stiti despre obiectivele Nikkor

Mesajde Tudor_dx » Lun Mar 12, 2012 2:43 pm

A aparut partea II din "Tot ce trebuie sa stiti despre obiectivele Nikkor". Gasiti aici articolul.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Tot ce trebuie sa stiti despre obiectivele Nikkor

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Mar 12, 2012 2:57 pm

Tudor_dx scrie:A aparut partea II din "Tot ce trebuie sa stiti despre obiectivele Nikkor". Gasiti aici articolul.


Cate parti mai urmeaza ?

Nu de alta, dar titlul este destul de ambitios :-)

Sau nu trebuie sa stim noi prea multe despre sus-numitele obiective.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Tot ce trebuie sa stiti despre obiectivele Nikkor

Mesajde Tudor_dx » Lun Mar 12, 2012 3:33 pm

O sa mai fie articole legate de sticla Nikkor, dar aceasta este ultima parte din seria "Tot ce trebuie sa stiti despre obiectivele Nikkor". :)
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Tot ce trebuie sa stiti despre obiectivele Nikkor

Mesajde stefanev » Sâm Mar 17, 2012 5:05 pm

un articol bun si o initiativa ce merita felicitata !!!! stima
https://www.facebook.com/groups/475922429126286
Grupul Nikonistilor din Bucuresti pentru intalniri frecvente, schimburi de experienta, discutii.
stefanev
 
Mesaje: 383
Membru din: Lun Sep 27, 2010 9:17 pm

Re: Tot ce trebuie sa stiti despre obiectivele Nikkor

Mesajde zvonacfirst » Sâm Mar 17, 2012 9:10 pm

tehnologia de reducere a vibratiilor de la Nikon permite folosirea de timpi de expunere mai lungi decat ar fi indicat pentru obtinerea de imagini clare

cred ca nu este cea mai fericita exprimare
Respecte.
George G.

Nikon D90 + Grip +Nikon 50mm f/1.4G + Nikon 16-85mm f/3.5-5.6GVR DX + Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 G IF ED VR + Blitz Nikon SB-600 +alte maruntisuri
Avatar utilizator
zvonacfirst
 
Mesaje: 579
Membru din: Dum Apr 04, 2010 6:27 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Tot ce trebuie sa stiti despre obiectivele Nikkor

Mesajde Tudor_dx » Mie Mar 21, 2012 5:38 pm

@stefanev

Multumim.


@zvonacfirst

Imi pare rau, dar nu vad problema.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Obiective

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori