Acum este Vin Mar 29, 2024 7:02 am

Articole Nikonisti.ro

Ce ne dorim de la Nikon?

Diverse despre Nikon

Ce ne dorim de la Nikon?

Mesajde bogdan_dumitru » Dum Feb 26, 2012 2:48 pm

In incercarea de a sensibiliza Nikon, m-am gandit sa deschid acest topic nou unde sa putem spune fiecare ce ne dorim de la producator.
Sper ca macar o parte din ce se va scrie aici va ajunge sub forma de feedback acolo unde trebuie sa ajunga.
Prin prisma fotografului entuziast am sa incep eu cu o mica lista:

1. O camera fara oglinda, cu senzor mare (1.5 crop sau FX) insotita de un set de lentile prime cu adevarat luminoase echivalente 28, 35 si 85mm.
2. Pentru FX imi doresc un set de prime-uri accesibile si luminoase 20, 28 si 35mm.
3. Imi doresc optiunea de a remapa in body pixelii morti sau aprinsi (pana la urma este un neajuns al tehnologiei digitale pentru care nu vreau sa platesc la expirarea garantiei)
4. Imi doresc un adeziv mai bun pentru partile cauciucate ale body-urilor si obiectivelor.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Ce ne dorim de la Nikon?

Mesajde boboc » Dum Feb 26, 2012 2:56 pm

Un D710 cu senzor D3s :)
A man should look for what is, and not for what he thinks should be.—Albert Einstein
Avatar utilizator
boboc
 
Mesaje: 403
Membru din: Mie Aug 18, 2010 7:52 pm
Localitate: Ramnicu Valcea

Re: Ce ne dorim de la Nikon?

Mesajde c6t9 » Dum Feb 26, 2012 3:39 pm

bogdan_dumitru scrie:In incercarea de a sensibiliza Nikon, m-am gandit sa deschid acest topic nou unde sa putem spune fiecare ce ne dorim de la producator.
Sper ca macar o parte din ce se va scrie aici va ajunge sub forma de feedback acolo unde trebuie sa ajunga.
Prin prisma fotografului entuziast am sa incep eu cu o mica lista:

1. O camera fara oglinda, cu senzor mare (1.5 crop sau FX) insotita de un set de lentile prime cu adevarat luminoase echivalente 28, 35 si 85mm.
2. Pentru FX imi doresc un set de prime-uri accesibile si luminoase 20, 28 si 35mm.
3. Imi doresc optiunea de a remapa in body pixelii morti sau aprinsi (pana la urma este un neajuns al tehnologiei digitale pentru care nu vreau sa platesc la expirarea garantiei)
4. Imi doresc un adeziv mai bun pentru partile cauciucate ale body-urilor si obiectivelor.


Foarte pertinente cererile.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: Ce ne dorim de la Nikon?

Mesajde LiviuDumitru » Dum Feb 26, 2012 7:09 pm

Subscriu la camera fara oglinda (cu atat mai bine daca ar fi FX) si lentilele aferente
Si sper sa apara succesorul lui D700 de la care imi doresc rezolutie sub 20 Mpx, 2 sloturi de card si alte maruntisuri care tin de evolutie, in plus sper sa rezolve problema cu cauciucurile.
Liviu Dumitru

http://about.me/Liviu.Dumitru/
Blog
Facebook page
D700 SB900 16-35, 28 1.8G, 50 1.4G, 70-200+TC 2X
Avatar utilizator
LiviuDumitru
 
Mesaje: 510
Membru din: Mar Ian 20, 2009 11:29 pm
Localitate: Pitesti

Re: Ce ne dorim de la Nikon?

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Feb 26, 2012 7:13 pm

Livik scrie:Subscriu la camera fara oglinda (cu atat mai bine daca ar fi FX) si lentilele aferente



Deci acum Nikon are deja două monturi, Nikon F, cu două linii de obiective (DX si FX) si montura CX.

Dacă sperati încă una cu o linie de obiective separată ...
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ce ne dorim de la Nikon?

Mesajde c6t9 » Dum Feb 26, 2012 8:15 pm

Omul cât trăiește ... sp ... învață :lol:
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: Ce ne dorim de la Nikon?

Mesajde bogdan_dumitru » Dum Feb 26, 2012 9:17 pm

Lucrurile se schimba si Nikon nu este singur pe piata ca sa dicteze trendul.
Ramane de vazut cu ce vor veni si cei de la Canon. Nikon nu va ramane indiferent desi sub aspect tehnologic mai au de recuperat cel putin 2-3 ani buni fata de competitorul lor traditional.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ce ne dorim de la Nikon?

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Feb 26, 2012 9:36 pm

bogdan_dumitru scrie:Lucrurile se schimba si Nikon nu este singur pe piata ca sa dicteze trendul.
Ramane de vazut cu ce vor veni si cei de la Canon. Nikon nu va ramane indiferent desi sub aspect tehnologic mai au de recuperat cel putin 2-3 ani buni fata de competitorul lor traditional.


Daca va referiti la trendul „mirrorless”, Nikon si-a jucat cartea, pe care eu o consider câstigătoare (mai putin pretul echipamentului).

Problema principală a majoritatii aparatelor mirrorless este ca obiectivele sunt mari, chiar daca aparatele sunt mici. Cel putin la cele format APS-C.

Nikon a ales foarte bine senzorul, nu pentru a face aparatele mai mici (oricum nu pot fi făcute foarte mici din cauză că nu mai pot fi tinute în mână), ci pentru obiectivele mici.

Am tras cu V1 si zoom-urile de kit.

Sunt extraordinar de mici si de usoare, nu vă dati seama din imagini, trebuie să le tineti în mână.

Fac si niste imagini incredibil de clare, mult deasupra asteptărilor.

La un moment dat o sa apară si ceva fixe luminoase, eventual un aparat mai pentru utilizatorii doritori de butoane exterioare, si o să fie si mai tentant.

Dar mai e pretul, momentan e cam de lux, cel putin comparat cu DSLR-urile gen Nikon D5100.

Calitatea principală a sistemului Nikon 1 este viteza incredibilă de focalizare, se pot fotografia subiecte în miscare.

Deci e vorba de aparate care satisfac categoria importantă „soccer mom” care are de fotografiat permanent copii în activitate, cu aparat mic, care să intre într-o geantă si asa destul de plină..
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ce ne dorim de la Nikon?

Mesajde Maniac » Dum Feb 26, 2012 10:59 pm

Ce as dori eu de la Nikon la ora actuala?
Un body DX profesionist (urmasul lui D300). Un D400 cu senzor upgradat de la D7000 sau cu o reinterpretare a noului senzor Sony de 24Mpx si in care sa nu schimbe selectorul de moduri AF...mare tampenie au facut cu el pe noile body-uri.

In materie de obiective, nu prea am ce sa cer de la Nikon...
Un 14mm f4 DX ar fii interesant, la fel si un 400mm f5.6 DX (nestabilizat chiar). Poate si un 20mm f2.8 adus la zi.

In materie de mirrorless, Nikon a nimerito foarte bine cu seria de aparate 1... Asa cum a punctat foarte bine domnul Grozescu, clasa "soccer moms" e foarte bine acoperita.

Pretul mare, sistemul slab dezvoltat si faptul ca nu simti ca ai dat banii aceia (senzatia de ifetin ce reiese din imagininile publicitare se pastreaza si in realitate) insa fac din Nikon 1 o alegere slaba pentru pasionati (noroc ca exista alte brand-uri care se gandesc si la ei saracii si fac produse de calitate).

In ceea ce priveste mirror-less-uri FF sau DX, alegeti intre ergonomie/dimensiuni/calitate. Lucru demonstrat din plin de Sony si Samsung...
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Ce ne dorim de la Nikon?

Mesajde LiviuP » Lun Feb 27, 2012 11:10 am

D7100 cu un buffer mai mare, modurile PSAM si U1-U4, fara alte moduri (lipsa moduri full-auto) si cu pret apropiat de cel al lui D7000. Acelasi numar de megapixeli ca la D7000 dar cu zgomot de imagine usor imbunatatit.

Sau, varianta a doua, cea mentionata de Maniac (D400), dar cu senzor de 16mpx (senzorul lui D7000 imbunatatit). Si sa aiba U1-U4. Rafala sa ramana neschimbata daca se trece pe RAW 14bit. Pret apropiat de cel al lui D300s.

Eventual un obiectiv UW cu 2.8 sau 4, un fel de 14-24 al DX-urilor (ma rog 10-16 in acest caz) dar cu pret apropiat de 10-24-ul actual.

Legat de DSLR-uri in general: nu ma intereseaza sa fie mai usoare, ce ma intereseaza este strict calitatea imaginilor si ergonomia. Nu concep lipsa vizorului optic, in cel mai rau caz ar merge un vizor hibrid. Poate ca un ecran articulat ar fi util la DSLR-urile mid si high-level dar nu il consider ca fiind strict necesar, oricum LV/filmare folosesc destul de rar.

Si apropo de filmare imi mentin parerea pe care am avut-o si anterior: cred ca Nikon ar trebui sa se concentreze in primul rand pe partea foto si sa lucreze la aspectele care pot fi imbunatatite aici. Ca exista destule oportunitati de imbunatatire. Iar filmarea la modul serios sa ramana apanajul camerelor de filmat, lucru pentru care de altfel au fost concepute.

EDIT: nu am nimic impotriva camerelor mirrorless, cred ca ar putea fi utile in anumite situatii dar cred ca DSLR-urile trebuie sa ramana o alternativa serioasa atat pentru profesionisti cat si pentru amatori. Fiecare trebuie sa poata alege ce i se potriveste mai bine.
Ultima oară modificat de LiviuP pe Lun Feb 27, 2012 11:12 am, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Următorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron