Acum este Joi Mar 28, 2024 4:05 pm

Articole Nikonisti.ro

Sfat alegere laptop

Despre editarea si printarea fotografiilor realizate

Re: Sfat alegere laptop

Mesajde c6t9 » Lun Feb 27, 2012 9:28 pm

Referința pentru măsurare este Adobe RGB. Din păcate n-am văzut să se pună drept țintă Pro Photo sau spații mai mari.

Adobe RGB reprezintă 100% în acest context.

Există ecrane pentru laptop care, exclusiv ca spațiu de culoare, sunt peste Adobe RGB. De exemplu astea de mai sus cu 120% Adobe RGB. Desigur că imaginea ca și fidelitate nu se rezumă numai la spațiu, dar să zicem că în cazul laptopurilor este un chior în țara orbilor. Diferența față de un ecran normal este uriașă.

Apoi ar fi ecranele Wide Gamut uzuale, care sunt undeva 92-95% din Adobe RGB.

Ecranele sRGB sunt cam 72%.

Grosul, majoritatea covârșitoare a ecranelor pentru laptop sunt mult sub Adobe RGB, 40%, cu noroc 50-55%. Deci departe și de sRGB, considerat un standard slab în fotografie.

N-am urmărit o statistică în cazul monitoarelor de birou să văd care ar fi baza cea mai răspândită. Sunt 8 ani de când utilizez în scop personal numai laptopuri. Desktop am numai la birou.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: Sfat alegere laptop

Mesajde mad » Lun Iul 23, 2012 2:47 pm

Salutare.
Si eu sunt in cautarea laptopului "ideal" (sa fie in jur de 3000 RON si cat se poate de performant in editare foto). Dupa ceva cautari, mi se pare ca acesta ar fi alesul: Asus K55VD-SX069D cu procesor Intel® CoreTM i7-3610QM 2.30GHz, Ivy Bridge, 4GB, 750GB, 5400 rpm, nVidia GeForce GT 610M 2GB. Cum vi se pare, e o idee buna?
Mai am doua nelamuriri - eu nu prea pricep chestile astea tehnice :?
-am cautat un procesor i7 QM cu viteza mai mare de 2,3 GHz si nu am gasit. Dar am vazut in alte descrieri ca la procesoarele de genul scrie 2/3 GHz (si zice ceva de turbo boost). La produsul meu nu scrie nimic de turbo boost - are sens sa aleg in locul sau un i5 cu 2,5 GHz?
-hardul are viteza de rotatie de 5400rpm - e o problema? Am gasit cu 7200 la un alt Asus, i5, dar nu imi dau seama cat conteaza.
Multumesc anticipat.
mad
 
Mesaje: 89
Membru din: Sâm Mai 09, 2009 11:48 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat alegere laptop

Mesajde goangaus » Lun Iul 23, 2012 3:03 pm

Eu va recomand sa nu luati laptop pentru editare foto, indiferent cat de bine ar arata pe hartie.
Eu am luat, ce-i drept acum cativa ani, si acum merge destul de greu. La un desktop mai puti sa faci modificari, dar la laptop mai greu (am schimbat si HDD cu 7200 rpm, am pus si 3Gb de ram ca mai mult nu vede Windoze 32 biti, degeaba, dupa 20-30 fotografii editate incepe sa stea in clepsidra...). La vremea aia am luat cam ce era mai bun,era chiar un destop replacement, dar deh...tehnologia evolueaza cu o viteza uimitoare si acum nu mai face fata.
Deci, daca-l iei ca principala statie de editare, macar sa stii la ce sa te astepti in viitor.
Sony A6000|35mm F1.8|16-50|55-210
PhotoBlog
goangaus
 
Mesaje: 505
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 11:00 pm

Re: Sfat alegere laptop

Mesajde mad » Lun Iul 23, 2012 3:29 pm

Multumesc mult de raspuns. In teorie arata tare bine...uff
Am nevoie pentru editare foto ocazionala - nu inlocuiesc desktopul, dar la unele deplasari am mare nevoie de un laptop bun.
Atunci...probabil o sa-l iau pe celalalt Asus K55VM-SX116D cu procesor Intel® CoreTM i5 3210M 2.50GHz, Ivy Bridge, 4GB, 500GB, 7200 rpm, nVidia GeForce GT 630M 2GB.
mad
 
Mesaje: 89
Membru din: Sâm Mai 09, 2009 11:48 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat alegere laptop

Mesajde marius_papa » Lun Iul 23, 2012 3:32 pm

salut.
nici eu nu as achizitiona un laptop pentru editare foto sau jocuri. calculatoarele sunt mult mai usor de intretinut, de reperat sau de imbunatatit.
exemplu: o placa de baza de laptop este 400 euro, la cele noi. o placa de baza de computer, pentru un i5 este in jur de 150-250.
trebuie sa te gandesti si posibilitatea de a se strica, mai ales ca majoritatea se incing destul de rau. poate nu se va strica niciodata dar cel mai bine ar fi sa iei in calcul un defect dupa garantie sau un defect accidental.
la un laptop trebuie sa ai in vedere ca ai si un chip viode, si ala destul de mic si firav. multe se deslipesc si au nevoie de reballing mai ales de cand cositorul trebuie sa fie cat mai ecologic=mai prost.
latopurile au si ele avantaje bine stiute: mobilitate, spatiu mic ocupat...etc
Avatar utilizator
marius_papa
 
Mesaje: 82
Membru din: Mie Iun 13, 2012 12:40 pm

Re: Sfat alegere laptop

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Iul 23, 2012 3:40 pm

mad scrie:...
-am cautat un procesor i7 QM cu viteza mai mare de 2,3 GHz si nu am gasit. Dar am vazut in alte descrieri ca la procesoarele de genul scrie 2/3 GHz (si zice ceva de turbo boost). La produsul meu nu scrie nimic de turbo boost - are sens sa aleg in locul sau un i5 cu 2,5 GHz?

Stie si acesta (i7) de turbo boost; nu are rost un i5 pentru ca diferenta de frecventa e mica, iar i5-ul nu are decat 2 nuclee fizice de procesare, fata de 4 cite are un i7-QM. E foarte bun (multi doar viseaza a o astfel de configuratie) iar experienta mea cu ASUS confirma faptul ca sunt unele dintre cele mai bine facute laptopuri, la preturi rezonabile.

mad scrie:-hardul are viteza de rotatie de 5400rpm - e o problema? Am gasit cu 7200 la un alt Asus, i5, dar nu imi dau seama cat conteaza.
Multumesc anticipat.


E mai performant un HDD de 7200 rpm; in general puteti opta la cumparare sa schimbati HDD la vanzator, fara a pierde garantia, pentru o diferenta modica de pret in plus (manopera de schimbare + dif. de pret intre un 5400 si un 7200; max. 100 lei) sau se poate achizitiona un HDD de 7200, iar cel de 5400, montat intr-un rack, se poate folosi ca HDD extern (in caz ca prima varianta nu este acceptata de vanzator).
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat alegere laptop

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Iul 23, 2012 3:57 pm

mad scrie:...
Atunci...probabil o sa-l iau pe celalalt Asus K55VM-SX116D cu procesor Intel® CoreTM i5 3210M 2.50GHz, Ivy Bridge, 4GB, 500GB, 7200 rpm, nVidia GeForce GT 630M 2GB.


Nu renuntati la procesorul I7-QM (chiar daca nu e Ivy Bridge ci doar Sandy Bridge; procesoarele Ivy Bridge au un consum mai redus, pentru a creste durata de viata a bateriei), cu 4 nuclee fizice de procesare, pentru un i5 cu doar 2, si pentru faptul ca HDD are doar 5400 rpm!
Memoria ar fi bine sa fie de 8GB, dar in prima instanta vor face fata si 4GB; ulterior se mai pot adauga inca 4GB, iar HDD se poate schimba cu unul de 7200 rpm.

Orice in lumea asta se poate strica, in garantie sau in afara ei; asta nu inseamna ca nu mai trebuie sa cumparam nimic, doar la gindul ca se va strica. Laptopul meu are peste 6 ani vechime si merge perfect si acum, fara nicio reinstalare de SO. Daca nu dati cu el "de pereti", chiar si accidental, va functiona multi ani de-acum incolo!
Iar referitor la constructia ecologica si de slaba calitate ... totul este "Made in China", care este cea mai poluanta tara din lume si care nu da 2 bani pe ecologie si foloseste tot materialele clasice, folosite si acum 10 ani ;)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat alegere laptop

Mesajde mad » Lun Iul 23, 2012 3:59 pm

Multumesc mult de feedback. O sa il iau pe cel cu i7.
mad
 
Mesaje: 89
Membru din: Sâm Mai 09, 2009 11:48 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat alegere laptop

Mesajde CTz » Mie Iul 25, 2012 3:55 pm

Eu am optat pentru un laptop de 17", insa am facut un alt artificiu: SSD de 60 GB (aprox. 500 ron) si harddisk-ul din el pus intr-un "rack extern" - de fapt o cutiuta in care pui hdd-ul si il conectezi apoi pe usb ca un hdd extern clasic (pentru cei ce nu stiu) ... Diferenta este incredibila intre hdd si ssd...

Insa daca vreti sa faceti la fel va avertizez de la bun inceput ca durata de viata a ssd-urilor este o necunoscuta. Asa ca nu va lasati niciodata date importante pe un ssd. De fapt nu le lasati niciodata pe un singur device ... SSD-urile sunt rapide, insa reversul medaliei este durata de viata. Si nu va incalzeste cu nimic daca vanzatorul va ofera garantie de x ani ... Daca va crapa, el va va schimba device-ul insa datele s-au dus de suflet ...

Bafta ...
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat alegere laptop

Mesajde bob » Lun Oct 22, 2012 3:40 pm

jigamihai scrie:
imi face cu ochiul Laptop Asus K53SD-SX169D i5 2430M 500GB 8GB GF610M 2GB de la cel.ro din cauza promotiei cu 8gb de ram insa mi-e frica sa nu se zica de placa video lucruri rele cum a spus colegul c6t9 mai sus despre gt540m ca frige,si mai are si ecranul glare


Si eu tot dupa laptopuri din seria asta ma orientez acum. Pot sa iti spun ca Asus se lauda ca sunt reci la atingere, pe partea de sus unde tii palmele. Am dat o tura prin magazine si pot sa confirm asta, mult mai reci ca laptopul actual. Totusi sunt mult mai calde pe sub, ceea ce nu e prea bine daca vrei sa le utilizezi ca lap-top, adica in poala.
Pe langa asta, ecranul pare de slaba calitate, asa la ochi in magazin: rezolutia e micuta pentru dimensiune, pare sa aiba spatiu negru enorm intre pixeli iar culorile sunt teribil de spalacite. Poti da o tura prin magazinele de electrocasnice si altele si vei gasi modele din seria asta sau K55 cam peste tot.

Daca nu ai buget mare ori nu iei laptop, ori iei un monitor extern de calitate. Eu mi-am luat un monitor IPS. Diferenta e enorma, chiar comparat cu laptopuri scumpe.
bob
 
Mesaje: 55
Membru din: Sâm Ian 22, 2011 9:01 pm
Localitate: bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Postprocesare si imprimare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron