Acum este Vin Mar 29, 2024 1:22 am

Articole Nikonisti.ro

P500 - Primii pasi

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele Nikon COOLPIX

Re: P500 - Primii pasi

Mesajde tituscriste » Vin Mar 30, 2012 4:38 pm

Mersi mult tudor_dx, chiar mi-au fost de folos informatiile tale si am reusit !!!
d5200 + af-s 18-55 vr, p500
http://www.pixoto.com/titus_criste
tituscriste
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Mar 30, 2012 12:14 pm

Re: P500 - Primii pasi

Mesajde Aionesi Iulia » Vin Apr 06, 2012 1:51 pm

Tudor_dx scrie:Efectul ala, cu persoana clara si fundalul blurat, se obtine folosind o distanta focala mare, adica faci zoom cat mai mult, si incerci sa fii cat mai aproape de subiect. In plus, folosesti modul A al camerei si folosesti cea mai deschisa diafragma (adica numar f cat mai mare, ai acolo in dreapta jos, F4, F5 etc). Uite aici un link, da la final la notiunea Profunzimea de camp.

Cat despre partea 2, dupa ce faci o fotografie, apesi butonul menu, dupa alegi filter effects si dupa selective color si cu sliderul din stanga, alegi culoarea pe care o vrei pastrata.

Buna! Si eu mi-am luat destul de curand un Nikon P500 si am incercat ce spui tu cu filter effects, dar zice ca imaginea nu poate fi modificata...Poti sa-mi spui de ce?
Aionesi Iulia
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Apr 06, 2012 1:41 pm

Nikon P500 Fotografia in rafala

Mesajde Aionesi Iulia » Vin Apr 06, 2012 2:04 pm

Buna! Acum o luna mi-am cumparat un Nikon P500 si as vrea sa stiu cum pot face fotografia in rafala:) Imi poate spune cineva?
Aionesi Iulia
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Apr 06, 2012 1:41 pm

Re: Nikon P500 Fotografia in rafala

Mesajde Tudor_dx » Vin Apr 06, 2012 2:29 pm

Langa on/off, ai un buton in stanga sus, pe care apesi si iti apare pe monitor S, H, L. Alege H, care inseamna continuous high, si o sa declanseze in rafala.

Cat despre problema cu filtrele, ce pasi ai urmat?
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Nikon P500 Fotografia in rafala

Mesajde Aionesi Iulia » Vin Apr 06, 2012 3:15 pm

Tudor_dx scrie:Langa on/off, ai un buton in stanga sus, pe care apesi si iti apare pe monitor S, H, L. Alege H, care inseamna continuous high, si o sa declanseze in rafala.

Cat despre problema cu filtrele, ce pasi ai urmat?

Multumesc mult! Am reusit,dar pot face si mai repede pe H? Ca sta ceva pana face urmatoarea poza...In legatura cu filtrele, am facut o poza si am incercat sa pun pe " Color selectiv" si zice ca imaginea nu poate fi modificata si nu inteleg de ce?Si de fapt nu ma lasa pe niciunul dintre "efecte filtre" sa il folosesc.. :|
Aionesi Iulia
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Apr 06, 2012 1:41 pm

Re: P500 - Primii pasi

Mesajde Tudor_dx » Vin Apr 06, 2012 4:51 pm

Cel mai probabil ai aplicat deja un filtru si incerci sa il aplici pe al doilea, ceea ce nu se poate.

Am reusit,dar pot face si mai repede pe H? Ca sta ceva pana face urmatoarea poza


Hmm, cand apesi pe declansator aparatul inregistreaza mai multe cadre pe care le salveaza ca pe o serie. S-ar putea sa ai impresia ca inregistreaza un cadru, dar de fapt sunt mai multe. :)
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: P500 - Primii pasi

Mesajde Aionesi Iulia » Vin Apr 06, 2012 9:31 pm

Hmm, cand apesi pe declansator aparatul inregistreaza mai multe cadre pe care le salveaza ca pe o serie. S-ar putea sa ai impresia ca inregistreaza un cadru, dar de fapt sunt mai multe. :)[/quote]
Eu fac mai multe poze, dar sta vreo 3,4 secunde pana imi arata poza pe care am facut-o si abia apoi ma lasa sa mai fac...Nu stii daca as putea scade timpul asta in care sta? :D
Aionesi Iulia
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Apr 06, 2012 1:41 pm

Re: P500 - Primii pasi

Mesajde Tudor_dx » Lun Apr 09, 2012 8:40 am

Nu, este un timp standard. Trebuie totusi sa iti reamintesc ca nu face o singura fotografie, ci mai multe...
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: P500 - Primii pasi

Mesajde Aionesi Iulia » Lun Apr 09, 2012 9:55 pm

Tudor_dx scrie:Nu, este un timp standard. Trebuie totusi sa iti reamintesc ca nu face o singura fotografie, ci mai multe...

Nu stiu, dar mie nu imi apar mai multe...doar una singura:|
Aionesi Iulia
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Apr 06, 2012 1:41 pm

Re: P500 - Primii pasi

Mesajde Tudor_dx » Mar Apr 10, 2012 8:25 am

Dupa ce tragi rafala, apesi butonul de redare (Play), te duci pe prima poza si apesi ok, o sa iti arate toata seria.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon COOLPIX

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron