Acum este Joi Mar 28, 2024 1:03 pm

Articole Nikonisti.ro

Povestea unei copile - un film de Radu Stefan cu Nikon D5100

Despre filmarea cu DSLR si compacte Nikon

Re: Povestea unei copile - un film de Radu Stefan cu Nikon D

Mesajde bogdan_dumitru » Vin Sep 09, 2011 9:53 am

Cam prea statice cadrele, imposibil de spus daca problemele de rolling shutter atat de cunoscute la aparatele Nikon s-au rezolvat sau nu.
Am mai observat o usoara incosistenta la expunere, dar probabil ca autorul a uitat pur si simplu camera pe auto in intervalul 4:40-4:50
Prea calda temperatura de culoare in toate cadrele care corelata cu filtrele de difuzie dau cadre moi, lipsite de claritate, acutanta si contrast.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Povestea unei copile - un film de Radu Stefan cu Nikon D

Mesajde sorinsava » Vin Sep 09, 2011 2:03 pm

De cand a aparut d90 asteptam sa plateasca si Skin pentru un filmusor facut de romani pt romani, acum in sfarsit s-a intamplat. Felicitari si realizatorului pentru rezultatul final.

Am observat si eu expunerea neblocata in mai multe scene (spre ex de la 1m42s) iar in alt cadru cred ca filtrele erau tinute cu mana ca se misca in timpul filmarii, dar cred ca 90% dintre privitori nu observa asa ceva, cel putin nu la prima vizionare.

Ce mi-ar fi placut sa vad era folosirea unei expuneri de film (nu iese film look din viteza cu care se inregistreaza cadrele) si cred ca ar trebui uploadat pe youtube inca o data, la 720p arata ca si cum ar fi un 480p marit. Presupun ca lumea ar vrea sa cunoasca si din calitatea cu care filmeaza d5100, un 480p atat de comprimat nu spune nimic in acest sens.
Ultima oară modificat de sorinsava pe Vin Sep 09, 2011 2:20 pm, modificat de 3 ori în total.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Povestea unei copile - un film de Radu Stefan cu Nikon D

Mesajde c6t9 » Vin Sep 09, 2011 2:09 pm

Ce calitate, acolo nu mai există nimic legat de calitatea brută a aparatului.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: Povestea unei copile - un film de Radu Stefan cu Nikon D

Mesajde sorinsava » Vin Sep 09, 2011 2:12 pm

Nu vorbesc de brut, ca brut o sa se gaseasca multe exemple pe net si asta nu e un test tehnic. Chiar daca s-au folosit filtre optice si postprocesare, felul in care camera inregistreaza video se pastreaza, insa nu intr-un 480p atat de mult comprimat. un 720p "real" (ca sa nu zic 1080p), ca multe altele pe youtube, ar fi satisfacut si din curiozitatile mai tehnice ale potentialilor cumparatori. Cel putin asa gandesc eu, daca tot s-a filmat hd.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Povestea unei copile - un film de Radu Stefan cu Nikon D

Mesajde jaronnikon » Dum Apr 01, 2012 10:21 pm

Radu Stefan scrie:Efectul de difuzie e obtinut cu ajutorul unui filtru: "C.Spot WA Grey 1 Ref. 072" ( http://www.cokin.co.uk/pages/cspot4.htm - al treilea din lista ). Pe langa filtrul asta am mai folosit si 2 filtre portocalii, de incalzire, de intensitate diferita, in functie de necesitate. Toate astea la filmare.
La postprocesare, am facut o corectie de cuoare, cu scop mai mult de etalonare/calibrare a tuturor cadrelor, unde era nevoie, unde erau diferente deranjante de lumina, culori. Deasemenea la postprocesare am dat si o usoara desaturatie.
A fost prima oara cand am folosit filtre la filmare si am fost mai mult decat socat (pozitiv) de rezultat. La unele cadre mi se parea atat de "perfect" brutul incat nu imi venea sa il modific cu nimic, dar cand vorbim de postprocesare, odata ce modifici un cadru trebuie toate modificate pt a da unitate imaginii pe tot filmul.
Tot din postprocesare pe unele cadre am mai aplicat si o vignieta neagra unde am considerat necesar. Iar postprocesarea e facuta in Camera RAW de la Photoshop.
Remarcabil tehnic explicaţie. I-am cumpărat recent d5100 mea, şi mă întrebam cum te-ai potrivi Cokin P REF 072 GREY loc într-o 50mm F1.4 obiectiv? Şi, de asemenea, ce dimensiune lentile sunt cele două filtre Orange montate pe partea de sus a P Cokin?
jaronnikon
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Apr 01, 2012 9:34 pm

Povestea unei copile - un film de Radu Stefan cu Nikon D5100

Mesajde Mankid40 » Mar Mai 01, 2012 7:18 pm

Superb, mi-a placut foarte mult, felicitari producatorilor. Astept si alte filme de scurt metraj.


Sent from my iPad
Avatar utilizator
Mankid40
 
Mesaje: 318
Membru din: Sâm Mar 03, 2012 2:33 am

Re: Povestea unei copile - un film de Radu Stefan cu Nikon D

Mesajde scarfacet » Dum Mai 13, 2012 3:08 pm

Radu Stefan poti sa imi spui la ce shutter ai filmat? si daca ai filmat la 24p ai folosit shutterul 1/50? Daca imi poti explica si mie procedura, cum se seteaza shutterul manual caci d5100 meu se pare ca e foarte neascultator.. si din cate vad in liveview nu ia setarile ce le impun.
Avatar utilizator
scarfacet
 
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Sep 03, 2011 6:50 pm

Re: Povestea unei copile - un film de Radu Stefan cu Nikon D

Mesajde Marginean Marius » Dum Mai 13, 2012 8:41 pm

Frumos filmul bravo
Marginean Marius
 
Mesaje: 21
Membru din: Mar Apr 17, 2012 2:30 am

Re: Povestea unei copile - un film de Radu Stefan cu Nikon D

Mesajde pytyku » Dum Mai 13, 2012 8:49 pm

Felicitari Stefan! Foarte frumos filmul!
Avatar utilizator
pytyku
 
Mesaje: 72
Membru din: Mar Mai 01, 2012 2:50 pm
Localitate: Craiova

Re: Povestea unei copile - un film de Radu Stefan cu Nikon D

Mesajde costisefu » Dum Mai 13, 2012 10:07 pm

Tehnica si look-ul sunt fantastice. Nu indraznesc sa imi dau cu parerea decat la excesul de blur. Parca nu se mai intelege nimic din ce e acolo in anumite scene. Probabil compresia lui youtube e de vina.
Avatar utilizator
costisefu
 
Mesaje: 318
Membru din: Mie Ian 25, 2012 9:21 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Filme cu aparate foto Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori