Acum este Vin Mar 29, 2024 2:33 am

Articole Nikonisti.ro

I-TTL Nikon...

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

I-TTL Nikon...

Mesajde BogdanSandulescu » Vin Feb 13, 2009 10:44 pm

Se da urmatoarea problema:

1. Fie o camera Nikon (D40, D40X, D70, D80), un obiectiv Zoom DX (18-55, 18-70) si un obiectiv de 50mm F/1.8D.

2. Se ataseaza un blit Nikon SB-800, si se orienteaza in sus.

3. Se seteaza blit-ul in mod TTL (nu BL).

4. Se seteaza camera in modul M cu urmatorii parametri:
-expunerea camerei se seteaza tip "matrice"
-obiectivul DX cu zoom se pune la 50mm
-timpul de expunere la 1/200(poate fi oricare, ideea e sa ramina la fel)
-diafragma la 5.6 (poate fi oricare, ideea e sa ramina la fel)
-ISO 200 (poate fi oricare, ideea e sa ramina la fel)

5. Se apasa declansatorul.

6. Se scoate zoom-ul DX de pe camera si se pune lentila de 50mm, fara a se interveni la setarile camerei.

7. Se apasa declansatorul.

A se compara cele doua imagini obtinute.

Eu, cu doua blit-uri SB-800 si cu echipamentul mentionat mai sus intre paranteze, mereu obtin imagini mult subexpuse cind folosesc zoom-ul DX. Ma intereseaza un raspuns plauzibil la aceasta problema, intrucit ea nu ar trebuie teoretic sa existe.
Avatar utilizator
BogdanSandulescu
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Feb 12, 2009 10:07 am
Localitate: Iasi

Re: I-TTL Nikon...

Mesajde raldox » Vin Feb 13, 2009 11:12 pm

Zoomul blitzului este setat manual la 50/75mm in ambele situatii?
Avatar utilizator
raldox
 
Mesaje: 85
Membru din: Joi Ian 22, 2009 5:00 pm
Localitate: Bucuresti

Re: I-TTL Nikon...

Mesajde BogdanSandulescu » Vin Feb 13, 2009 11:20 pm

raldox scrie:Zoomul blitzului este setat manual la 50/75mm in ambele situatii?


Blit-ul ramine setat TTL, deci nimic Manual pe blit. Se va setat el deci singur la 50mm. Nu se face nici o compensare de expunere, nici din camera si nici din blit. Repet, blitul e in mod TTL in ambele situatii, si NU in mod TTL-BL, M ori A. Rezultatul acestei probleme se obtine cel mai usor practic. Evidentiez faptul ca lentila cu zoom DX sa fie setata la 50mm.
Avatar utilizator
BogdanSandulescu
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Feb 12, 2009 10:07 am
Localitate: Iasi

Re: I-TTL Nikon...

Mesajde sorinls » Sâm Feb 14, 2009 12:45 pm

sunt diferente intre aparatele mentionate de tine. nu poti sa faci un test concludent.
spre ex doar d80 e 100% compatibil cls. toate celelalte au un subset. spre ex d70 n-are auto fp. nu iti garanteaza nimeni metering identic.

revenind la intrebarea ta e adevarat ca am observat citeodata ca la interioare cu fill flash zoomul de kit subexpunea putin. ca si af, meteringul se face la cel mai deschis f-stop posibil. f/5.6 e limita la care nikon garanteaza af. 50mm pe kit cit inseamna? cel putin f/4 nu?

insa si tu faci o greseala mare. cind rotesti blitzul el se pune in BL singur nu? pt ca faci e de fapt balanced fill.
ITTL non-BL ar insemna ca lumina loveste direct subiectul, direct flash. daca tu pui manual non-BL induci in eroare meteringul care probabil cauta 18% gri pt ponderea de sub senzorul curent de AF din matrix.

dar cum combinatia de parametrii nu are practic sens si e in afara cazurilor din manual esti pe cont propriu :)
daca ai o situatie reala exacta cind n-a mers bine pune o poza.
Avatar utilizator
sorinls
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Feb 11, 2009 11:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: I-TTL Nikon...

Mesajde BogdanSandulescu » Sâm Feb 14, 2009 3:13 pm

Vad ca nu au fost citite datele problemei corect. Fac niste precizari, pentru a fi clar pentru toata lumea ceea ce vreau eu sa subliniez:

1. Pentru test se va folosi o singura camera. INDIFERENT CARE, numai sa fie aceiasi pentru ambele imagini.

2. CLS-ul nu are nici un fel de legatura cu subiectul de fata.

3. Blitul se orienteaza in sus si se pune in mod TTL si nu in mod TTL-BL. Se face setarea (adica se pasa un buton -mode- si nu se mai umbla la el)

Deci se ia o camera si se fac doua imagini mari si late, cu camera setata pe M, ISO fix, timp de expunere fix si apertura fixa (se pune 5,6 pentru ca atit duce zoom-ul DX la focala aia). Prima imagine cu obiectivul de 50 si a doua cu zoom-ul DX.
Se va constata NU o usoara subexpunere la imaginea facuta cu zoom-ul DX, ci undeva la 1,3 - 1,7 stopuri. Enorm. Ma intereseaza o explicatie cit de cit plauzibila pentru aceasta problema care nu ar trebui teoretic sa existe.


P.S. Aceiasi problema o are si FujiFilm Finepix S5 Pro.
P.S.2 Expunerea la camera poate fi setata oricum, matrix, spot, etc, numai sa ramina la fel la ambele imagini.
Avatar utilizator
BogdanSandulescu
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Feb 12, 2009 10:07 am
Localitate: Iasi

Re: I-TTL Nikon...

Mesajde sorinls » Sâm Feb 14, 2009 6:02 pm

am incercat si nu subexpune cum zici. pe 18-135 si 85mm.
e o diferenta mica intre expuneri, zoom-ul e putin mai intunecat asa cum am vazut si mai demult.

insa ai observat ca in matrix cind ai ridicat blitzul se pune pe bl automat. asta ar trebui sa iti spuna ceva chiar daca poti sa-l muti manual pe ttl.
sta singur pe ttl doar celelalte meteringuri. e suficient putin sa te misti sa ai alta expunere pe center.

PS: dslr fuji este un body nikon cu senzor fuji. se comporta la fel.
PS2: citeste si tu ce e cu cls in manual ca sa nu vorbim degeaba
Avatar utilizator
sorinls
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Feb 11, 2009 11:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: I-TTL Nikon...

Mesajde Merlin » Sâm Feb 14, 2009 6:59 pm

io zic ca ar trebui sa mai tineti cont si de calitatea sticlei: sticla obiectivului fix (50 mm) setat de exemplu la f 5,6 va permite sa treaca mai multa lumina ca si intensitate (nu cantitate) fata de obiectivul zoom setat la 50 mm si f - 5,6. De ce? Pai ii alta calitate a sticlei: una permite luminei sa treaca in proportie de ... sa spunem 80-85% (zoomul) pe cand cealalta 90-93% (fixul). Parerea mea.
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: I-TTL Nikon...

Mesajde BogdanSandulescu » Sâm Feb 14, 2009 7:35 pm

Am un prieten care mi-a dat exact acelasi raspuns cind i-am povestit chestia asta. Apoi a facut si el testul PRACTIC si a lasat deoparte raspunsul "ca tine de sticla". Precizez ca el e pe Canon, sistem pe care am testat aceiasi situatie ca cea de mai sus si nu a existat nici un fel de problema. Rog posesorii echipamentelor de mai sus sa faca un test PRACTIC si sa incerce sa gaseasca o explicatie cit de cit plauzibila. Diferenta de expunere e uriasa, nu e vorba de + - 0.3 stopuri. Si totul e din TTL-ul de la blit.

P.S. Faceti va rog acest test practic, e cel mai simplu mod de a observa ceea ce incerc sa sustin eu.
Avatar utilizator
BogdanSandulescu
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Feb 12, 2009 10:07 am
Localitate: Iasi

Re: I-TTL Nikon...

Mesajde raldox » Sâm Feb 14, 2009 9:04 pm

Nu sunt de acord cu Merlin. De altfel, asta ar mai lipsi, pe linga "focala echivalenta" si ISO xxx care-i de fapt yyy, cutare diafragma sa fie de fapt echivalenta alteia...
Mai degraba e vorba de exponometru, care poate fi limitat de apertura maxima pe care o permite un zoom la anumite focale. Ma intreb de ce nu am citit insa despre asta pina acum.

As face si eu testul pe trepied, insa nu am obiectiv de kit :) Inteleg ca problema apare doar in matrix?

Cit despre "ITTL non-BL ar insemna ca lumina loveste direct subiectul, direct flash" iarasi nu sunt de acord. Eu unul am inteles ca BL-TTL incearca sa echilibreze lumina emisa cu lumina ambientala, pe cind TTL standard (inclusiv activabila prin FV-Lock sau expunere in punct) pune accent pe iluminarea subiectului. Ce are de-a face cu bounce-ul?
Avatar utilizator
raldox
 
Mesaje: 85
Membru din: Joi Ian 22, 2009 5:00 pm
Localitate: Bucuresti

Re: I-TTL Nikon...

Mesajde BogdanSandulescu » Sâm Feb 14, 2009 10:39 pm

Nu trebuie neaparat un obiectiv de kit. Se poate face si cu 18-70. Eu personal cu astea doua am testat. Inclin sa cred ca si celalalte fac la fel, sint 99% sigur de asta. Pun blitul sa traga in sus pentru ca ar fi hilar sa trag cu un SB-800 intr-o camera de apartament cu el direct. Problema apare in orice mod de expunere a camerei: matrix, spot, etc. Faceti testul, sa vedeti ce expunere faina are imaginea facuta cu obiectivul de 50 de mm si ce subexpune TTL-ul de la blit daca folositi aceiasi focala si diafragma de la un zoom dx. Si ma scoat din sarite aici doua aspecte mari si late: "sistemul de blituri imbatabil de la Nikon de care toata lumea vorbeste si-l lauda, dar nimeni nicaieri nu pomeneste de problema asta extrem de grava"; si al doilea, faptul ca as da banii pe un obiectiv de genul 16-85 si as pati la fel.

Inca astept de la cineva un raspuns pe tema asta. Subliniez faptul ca ar fi bine ca cineva sa faca totusi testul sa vada ca nu prind fluturi.

P.S. Va rog, incercati sa va focusati pe subiectul topicului. Nu introduceti nici un fel de explicatii offtopic. Lasati deoparte CLS-ul, TTL-BL-ul , ce face si ce nu face el, si alte asemenea chestii. Avem datele problemei enuntate, intrebarea mea este de ce se intimpla subexpunerea de 1.3-1.7 stopuri in cazul in care se foloseste un zoom dx.
Avatar utilizator
BogdanSandulescu
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Feb 12, 2009 10:07 am
Localitate: Iasi

Următorul

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori