Acum este Vin Mar 29, 2024 12:06 am

Articole Nikonisti.ro

Bliţ macro home-made

Aici puteti propune diverse solutii artizanale

Re: Bliţ macro home-made

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Mai 04, 2012 8:30 pm

Meggido scrie:Astept(am) cu nerabdare un review.


Puteti să mă credeti pe cuvânt, în acest moment este solutia cu raportul facilităti/pret/performante cel mai bun pentru Nikon.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Bliţ macro home-made

Mesajde Meggido » Vin Mai 04, 2012 8:40 pm

Va cred pe cuvant.

Eu intentionez sa-mi schimb blitul (sb 600) cu sb 700, dar de cand am citit despre acest flash (tot aici pe forum si tot d-voastra ati scris despre el) oscilez intre cele 2. Criteriul financiar de alegere dintre cele 2 dispare de vreme ce sunt la ~ acelasi pret.

Ideea e: as putea face cu acest nissin ce as putea face cu sb 700 + foto macro ?
Fara obiective nu exista progres !

Nikon
Avatar utilizator
Meggido
 
Mesaje: 380
Membru din: Joi Feb 04, 2010 2:26 am
Localitate: Iasi

Re: Bliţ macro home-made

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Mai 05, 2012 8:35 am

Meggido scrie:Ideea e: as putea face cu acest nissin ce as putea face cu sb 700 + foto macro ?


Sunt 2 blitzuri complet diferite: SB700 este de uz general (se poate folosi si la macro, dar cu rezultate mai slabe) iar Nissin-ul este specializat pe macro (se poate folosi cu succes si la portret). Faptul ca SB700 are si functia de commander il face mai atractiv pentru orice (inclusiv macro).
Exclusiv pentru macro/produs e mai bun Nissin-ul.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Bliţ macro home-made

Mesajde Meggido » Sâm Mai 05, 2012 10:07 am

Dat fiind faptul ca nu mi le permit pe amandoua ma gandesc doar la unul bun atat pt fotografie in general cat si macro.

Ar mai fi o varianta sa pastrez sb600 si sa strang pt nissin...ceea ce cred ca e cel mai corect.

Ca tot veni vorba de fotografia de portret: ce anume face ca in ochii subiectilor sa se vada acel cerc alb stralucitor in jurul irisului? Un blitz circular similar cu nissinul ?...sau ceva mai complicat si desigur mai scump ?
Fara obiective nu exista progres !

Nikon
Avatar utilizator
Meggido
 
Mesaje: 380
Membru din: Joi Feb 04, 2010 2:26 am
Localitate: Iasi

Re: Bliţ macro home-made

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Mai 05, 2012 10:27 am

Meggido scrie:Ar mai fi o varianta sa pastrez sb600 si sa strang pt nissin...ceea ce cred ca e cel mai corect.

Daca functioneaza in parametrii SB600, atunci e varianta corecta; in momentul in care SB-ul va da semne de oboseala, vei cumpara un blitz extern clasic nou.

Meggido scrie:Ca tot veni vorba de fotografia de portret: ce anume face ca in ochii subiectilor sa se vada acel cerc alb stralucitor in jurul irisului? Un blitz circular similar cu nissinul ?...sau ceva mai complicat si desigur mai scump ?


Depinde: pot fi umbrele, blitzuri de studio, ring-flash-uri speciale de portret ... oricum mai complicate si mult mai scumpe decit Nissin-ul recomandat de Dl. Grozescu; daca dinsul l-a apreciat ca avind un raport foarte bun pret/performante, atunci il poti crede "pe cuvint" ;)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Bliţ macro home-made

Mesajde c6t9 » Dum Mai 06, 2012 2:39 pm

Click me.

Și cred că pot da exemple din astea destul de multe cât să devină o bază solidă pe care mulți să poată călca cu încredere. Am mai povestit despre macro, posibilități, poziționări extreme. Și chiar mai larg privit. În orice situație este bine să vezi ce poți face cu ce ai, mai ales când nu prea mai ai să tot cumperi diverse (se găsesc permanent chestii noi sau mai bune). Eu mi-aș dori să am ce fotografia.

Cam despre asta e vorba.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: Bliţ macro home-made

Mesajde ruxandy » Dum Mai 06, 2012 3:36 pm

c6t9 scrie:În orice situație este bine să vezi ce poți face cu ce ai, mai ales când nu prea mai ai să tot cumperi diverse (se găsesc permanent chestii noi sau mai bune).


Thomas Shahan duce la extrem tehnica "sa vezi ce poti face cu ce ai". :) Impresionant om si impresionanta munca sa si curajul de care da dovada in manipularea diferitelor specii de paianjeni letali.
Avatar utilizator
ruxandy
 
Mesaje: 648
Membru din: Lun Feb 20, 2012 5:18 pm
Localitate: Brasov

Re: Bliţ macro home-made

Mesajde c6t9 » Dum Mai 06, 2012 4:58 pm

Apropo de asta. No pain, no gain. Chiar nu e rău. Înțelegi după ce îl vezi. Suntem prizonierii propriilor preconcepții, indiferent cât de mult ne luptăm cu ele.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: Bliţ macro home-made

Mesajde ruxandy » Dum Mai 06, 2012 5:45 pm

Pai, ia sa vedem unde il gasesc sa il... ehm... cumpar. :)
Avatar utilizator
ruxandy
 
Mesaje: 648
Membru din: Lun Feb 20, 2012 5:18 pm
Localitate: Brasov

Re: Bliţ macro home-made

Mesajde maariuspop » Lun Apr 14, 2014 3:20 pm

salutari
mi s-a parut o idee f buna

din pacate (cu tot respectul pt veteranii acestui forum) discutia a deviat la reviewuri pt blituri pe care le putem cumpara de la X sau de la Y
nu credeti ca, pentru asa ceva, ar fi trebuit sa deschideti un alt topic?
imi pare rau ca se face reclama si in dialog

dincolo de acest inconvenient pt cei care nu mai au resurse pentru un cadru suplimentar necesar in versiune asta
https://www.flickr.com/photos/jayhan-photography/453383735/

pot sa adauge o bucata de staniol sau alt material reflectorizant la 45 de grade la prima cotitura pe care o intampina lumina -> Zona A
suplimentar se poate creste volumul dispozitivului, Zona C si adauga suprafete in Zona B

Imagine

mi-ar placea sa vad optimizari propuse de colegii de forum si fotografii facute cu o asemenea instalatie
succes
maariuspop
 
Mesaje: 32
Membru din: Joi Iul 19, 2012 10:42 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cum se fabrica?

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron