Acum este Joi Mar 28, 2024 7:37 pm

Articole Nikonisti.ro

Profunzimea de camp

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Profunzimea de camp

Mesajde Tudor_dx » Vin Mai 18, 2012 4:38 pm

Va prezentam un nou episod din seria de tutoriale marca nikonisti.ro. De aceasta data, vorbim despre profunzimea de camp.

Asteptam comentariile si sugestiile voastre.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Profunzimea de camp

Mesajde bzagan » Mie Mai 23, 2012 3:40 pm

Foarte bun articol, multumesc pentru informatii si pentru termenul pata de difuzie care nu-mi era familiar.

Am o singura remarca de facut. La citatul de mai jos:

"In mod clasic, profunzimea de camp este influentata de catre distanta focala utilizata, diafragma folosita si distanta dintre aparatul foto si subiect". Eu as fi adaugat la aceasta afirmatie si dimensiunea senzorului. Stiu ca este o afirmatie oarecum redundanta din moment ce spuneti despre distanta focala utilizata care depinde in mod direct de senzor, insa presupunem ca este un articol si pentru incepatori.

De asemenea as adauga si exemple practice din macrofotografie unde termenul Profunzimea de camp este vital. Astfel cei care vor sa faca Macrofotografie si sunt incepatori sa inteleaga mai repede ca le va fi mai usor pentru inceput cu o compacta decat cu un FF.
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: Profunzimea de camp

Mesajde Tudor_dx » Mie Mai 23, 2012 4:52 pm

Multumim de sugestii. Legat de senzor, aveti dreptate. Noi totusi speram ca vor face legatura intre dimensiunea senzorului si pata de difuzie. O sa facem o mica modificare in text pentru a fi mai clar.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Profunzimea de camp

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Mai 23, 2012 6:41 pm

OFF topic:
bzagan scrie:... le va fi mai usor pentru inceput cu o compacta decat cu un FF.

Le va fi mai usor, dar nu vor obtine decat close-up si nu macro.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Profunzimea de camp

Mesajde bzagan » Mie Mai 23, 2012 6:42 pm

Bogdan, te grabesti. Daca atasezi un Raynox DCR 250 vei obtine macro adevarat.
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: Profunzimea de camp

Mesajde ruxandy » Mie Mai 23, 2012 6:48 pm

Sa vezi ce obtii cu un inel inversor... la o compacta :lol:
Avatar utilizator
ruxandy
 
Mesaje: 648
Membru din: Lun Feb 20, 2012 5:18 pm
Localitate: Brasov

Re: Profunzimea de camp

Mesajde bzagan » Mie Mai 23, 2012 7:01 pm

ruxandy scrie:Sa vezi ce obtii cu un inel inversor... la o compacta


Pai ai scos din ecuatie flexul :D
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: Profunzimea de camp

Mesajde A.Cascatau » Vin Mai 25, 2012 8:27 pm

In mod clasic, profunzimea de camp este influentata de catre distanta focala utilizata


Chestia asta nu este chiar adevarata, o distanta focala mai mare doar da impresia unui camp de profunzime mai mic, insa in realitate este exact acelasi. Si ca sa nu vorbesc in necunostinta de cauza pun si link catre un test realizat de cei de la Luminous Landscape tocmai pentru a demonstra acest lucru:

http://www.luminous-landscape.com/tutorials/dof2.shtml
Nikon D90 + AF-S DX 18-70mm f/3.5-4.5G IF-ED + AF-S DX 55-200mm f/4-5.6G + AF 50mm f/1.8D
Facebook-BadOrGood-F64 Studio
Avatar utilizator
A.Cascatau
 
Mesaje: 349
Membru din: Sâm Ian 08, 2011 12:31 pm
Localitate: Constanţa

Re: Profunzimea de camp

Mesajde DannyMC » Vin Mai 25, 2012 8:34 pm

@A.Cascatau Ce spui tu este adevarat doar in cazul in care se pastreaza aceeasi incadrare!
Daca insa distanta pana la subiect ramane constanta DoF-ul scade (la aceeasi diafragma) pe masura ce creste focala!
P.S. Ceea ce se modifica in cazul cresterii focalei,combinata cu pastrarea incadrarii este aspectul fundalului care devine cu atat mai omogen cu cat focala este mai lunga.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Profunzimea de camp

Mesajde Tudor_dx » Sâm Mai 26, 2012 7:13 pm

@A.Cascatau

Legat de distanta focala, si aici trebuie facuta o precizare pentru a fi corecti din punct de vedere tehnic. Este adevarat ca in practica, o distanta focala mai lunga sa traduce printr-un DOF mai mic, dar ce se intampla atunci subiectul fotografiat ocupa aceeasi dimensiune in cadru? Daca am face un portret cu un obiectiv telefoto la o anumita diafragma, si altul cu un obiectiv grand-angular sau super grand-angular la aceeasi diafragma, astfel incat in ambele subiectul fotografiat sa ocupe aceeasi dimensiune (adica daca ne-am apropia foarte mult cu obiectivul grand-angular de subiect), profunzimea de camp ar fi aceeasi.


Nimeni nu te contrazice. :) Oricum, in practica, nu este atat de usor sa te apropii cu super-angularul de subiect. Eu tot astept de ceva vreme fotografii de wildlife sa se apropie de o pasare mica si agitata cu un wide sau fotografii de nunta in timpul ceremoniei sa ii traga un cot in barba preotului ca sa obtina un DOF mic cu 14-24, dar inca nimic. :))
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Următorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron