Acum este Joi Mar 28, 2024 1:16 pm

Articole Nikonisti.ro

Probleme Nikon D7000

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Probleme Nikon D7000

Mesajde valimunteanu » Mar Mai 22, 2012 10:38 am

Buna ziua la toata lumea,

In urma cu 2 saptamini, pe data de 05.05 mai exact, am cumparat un D7000 si un obiectiv Nikon 18-105 VR de la F64. M-am deplasat personal la ei (eu fiind din iasi), l-am testat cum am putut eu mai bine (in prima faza am refuzat un body pentru ca avea back-focus cit casa) si l-am luat. Dupa nici o saptamina mi-au aparut primele pete pe poze ... vreo 3 la numar. Dupa citeva zile, au mai aparut inca vreo 3 ...

In plus, in viewfinder mi-a aparut un fir de praf ...

I-am contactat pe cei de la F64, care m-au redirectionat la Skin ... iar cei de la Skin mi-au spus sa le trimit aparatul pentru o diagnosticare.

Aparatul a ajuns la ei, iar aseara mi s-a actualizat statusul reparatie pe site-ul nikonrepair.ro:

D7000 Body
Garantie-Reparare
pete pe poze, fir de praf in viewfinder, probleme calibrare body D7000 cu obiectivul 18-105mm. vezi anexa |
Piese de schimb
1F999-114 SCREEN BOX UNIT
1G950-119 FRESNEL LENS

Recunosc ca nu stiu ce inseamna cele 2 piese care trebuiesc schimbate, asa ca azi am sunat la service sa-i intreb. Cu o mare scirba in glas mi s-a spus ca ca piesele de schimbat sunt SCREEN BOX UNITsi FRESNEL LENS. Bun, bun, zic eu, dar ce sunt piesele astea? Ups ... greata deja a devenit si mai mare ... pai sunt pe la viewfinder, mi s-a explicat.

In atare situatie, va cer ajutorul, sa-mi explicati si mie ce sunt aceste 2 piese care vor trebui inlocuite si daca acest lucru este o chestie grava sau nu.

In plus, in putinul timp care am avut aparatul si obiectivul, am testat obiectivul si pe un alt body, un D5100. Din pacate pentru mine, pozele facute pe D5100 erau mult mai sharp decit cele facute cu body-ul meu. Asa ca, le-am trimis celor de la Skin si obiectivul, cu mentiunea: probleme calibrare body D7000 cu obiectivul 18-105mm, precum scrie si in statusul comenzii.

Dar azi, cind am vorbit cu service-ul mi s-a spus (cu aceeasi scirba) ca obiectivele nu se calibreaza! Bun, zic eu, atunci calibrati body-ul pentru obiectivul trimis. Aaaa ... nu se poate! Noi calibram body-urile numai cu obiectivele noastre de test ...

Ca sa nu ma enervez, i-am multumit si am incheiat convorbirea. Acuma va intreb pe voi, ca poate n-am inteles eu bine de pe Tabelul operatiuni service afisat la http://www.nikonisti.ro/pdf/Tabel%20manopera%20operatiuni%20service%20Nikon.pdf , ce inseamna si ce reprezinta Calibrare obiective standard (150 RON)?

Va multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre si imi cer scuze pentru postul f. lung.
valimunteanu
 
Mesaje: 331
Membru din: Lun Feb 27, 2012 11:48 am

Re: Probleme Nikon D7000

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Mai 22, 2012 1:55 pm

Eu ti-as propune (ca sa nu te enervezi prematur) sa astepti revenirea aparatului si a obiectivului din service deocamdata; in momentul in care le ai pe ambele (probabil ca vor reveni pe rand, asa cum le-ai trimis) sa incerci sa faci toate testele posibile: rafala cit se poate de mult (se va elimina tot uleiul in surplus de pe shutter si va evidentia eventualele sincope ale acestuia), LV la maxim pentru eventale probleme cu dislayul, sa actualizezi personal ultimul firmware disponibil si cel mai important sa-ti notezi precis toate problemele aparute pentru a le putea specifica la service. Poti face si teste de BF/FF si de fine-tunning pentru obiective.
Urmareste manualul si incearca sa testezi toate facilitatile (ex. comanderul de blitz sa functioneze corect, filmarea sa fie cursiva si fara artefacte, etc.); exista pe net un program free cu care testezi daca nu ai pixeli arsi/blocati pe senzor.

Profita cat mai mult de perioada de garantie si fara nicio mila de angajatii service-ului; ai destule informatii pe net despre problemele lui D7000, astfel incat ai ceva de facut pine revine aparatul din service. E un aparat foarte problematic, dar daca reusesti sa-i rezolvi eventualele hibe, o sa-ti placa.

Atentie mare: perioada care a stat in garantie la service trebuie sa fie metionata in documente, iar documentele pastrate cu sfintenie pina la expirarea ei (adica maxim 3 ani ;) ); aceasta perioada prelungeste garantia aparatului!

Spor si bafta in continuare!
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme Nikon D7000

Mesajde valimunteanu » Mar Mai 22, 2012 2:34 pm

Multumesc pentru raspuns ...

Faza la mine este oleaca mai complicata, pentru ca am mai avut un D7000 (achizitionat de pe piata gri), la care am avut probleme cu AF-ul (back-focus) si ulei pe senzor. Asa ca, la achizitionarea acestuia din urma, m-am axat sa verific lucrurile astea (plus hot pixeli) si am uitat (omis) sa verific daca nu cumva sunt pete pe poze.

Cel mai mult m-a frapat atitudinea celui din service: noi nu calibram obiective Nikon!!! Si atunci tariful ala pentru ce este? Eu il inteleg ca nu i-a convenit ca l-am intrebat mai multe chestii, dar oare el nu s-a gindit cum ma simt eu dupa ce am cheltuit peste 5.000 RON si nu ma bucur de investitia mea? Poate pentru unii aceasta suma nu reprezinta cine stie ce, dar pentru mine a fost un efort financiar mare.

Solutia care ar fi ... sa iau aparatul dupa reparatie, sa ma duc cu el acasa si ma apuc de teste ... sa pun obiectivul si pe un alt body ... unde am sa constat (sigur) ca pe body-ul celalalt ies pozele mai sharp. Atunci iar il trimit la ei pentru calibrare?
valimunteanu
 
Mesaje: 331
Membru din: Lun Feb 27, 2012 11:48 am

Re: Probleme Nikon D7000

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Mai 22, 2012 7:48 pm

Cam asa ceva; eu totusi le-as testa/"freca" pe ambele la modul cel mai serios timp de 1-2 luni; abia dupa cele 1-2 luni m-as mai duce in service cu tema bine invatata, cu exemple-martor (originale, cu exif-ul aparatului care sa contina seria lui), cu lista de defecte care sa fie mentionate de ei in fisa de service, punctual asa cum ti le-ai notat tu (ai pe fisa de service un loc unde poti face mentiuni).

Prima data as face actualizarea de firmware, chiar daca aparatul are cea mai noua versiune (poate n-a fost facuta foarte bine, fiind o procedura soft); multe din probleme s-au rezolvat asa, sau s-au imbunatatit vizibil si suportabil. Pentru teste mi-as crea un set-up pe care sa-l pot reproduce si la revenirea din service: gasesti un blat pe care iti marchezi locul de amplasare a aparatului, blitzului, obiectul-subiect etc.; la revenirea din service remontezi set-up-ul dupa marcaje, refaci testele conform cu lista initiala si compari rezultatele.

Spor si mult noroc (ca ai nevoie un pic si de el ;) )
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme Nikon D7000

Mesajde Morphy » Mar Mai 22, 2012 11:18 pm

valimunteanu scrie:
Cel mai mult m-a frapat atitudinea celui din service: noi nu calibram obiective Nikon!!! Si atunci tariful ala pentru ce este? Eu il inteleg ca nu i-a convenit ca l-am intrebat mai multe chestii, dar oare el nu s-a gindit cum ma simt eu dupa ce am cheltuit peste 5.000 RON si nu ma bucur de investitia mea? Poate pentru unii aceasta suma nu reprezinta cine stie ce, dar pentru mine a fost un efort financiar mare.

Solutia care ar fi ... sa iau aparatul dupa reparatie, sa ma duc cu el acasa si ma apuc de teste ... sa pun obiectivul si pe un alt body ... unde am sa constat (sigur) ca pe body-ul celalalt ies pozele mai sharp. Atunci iar il trimit la ei pentru calibrare?


Se calibreaza atat aparatele cat si obiectivele. Problema este ca ele nu se calibreaza impreuna. Daca tu vrei ca cei de la service sa calibreze aparatul impreuna cu 18-105mm VR pe care il ai, trebuie sa stii ca acest lucru nu se va intampla niciodata. ;) Cel mai bine este sa astepti ca aparatul sa fie calibrat si dupa aceea poti sa il testezi.
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme Nikon D7000

Mesajde valimunteanu » Mie Mai 23, 2012 8:58 am

@ Bogdan Dulgheru
Iti multumesc din nou pentru sfaturi ... chiar ma ajuta orice incurajare in momentul de fata. Am sa astept returnarea produselor si apoi ma apuc serios de teste :).

@ Morphy
In cazul asta, poate am facut eu confuzie, deoarece ma gindeam la calibrarea obiectivelor third party. Deci obiectivele Tamron si Sigma se calibreaza direct pe body, dar cele Nikon nu. Cei de la Nikon calibreaza body-urile si obiectivele separat. Asa e? Am inteles bine acum? Multumesc anticipat pentru raspuns.
valimunteanu
 
Mesaje: 331
Membru din: Lun Feb 27, 2012 11:48 am

Re: Probleme Nikon D7000

Mesajde bagy » Vin Mai 25, 2012 7:07 am

Salve, am intrat si eu in posesia aparatului D7000, dupa cateva cadre am constatat ca are probleme de FF/BF, problema am "rezolvat-o" anume din fine tuning la -16 focalizeaza OK, din fericire pentru mine alte probleme nu am constatat, dupa sfaturile primite am tacanit aparatul si am tras cateva zeci de cadre rafala n-am observat pete de ulei sau alte necazuri. Acu' voi ce ziceti sa-l trimit in service pentru calibrare sau sa-l las asa?
Ms, o zi frumoasa.
Avatar utilizator
bagy
 
Mesaje: 511
Membru din: Joi Mai 12, 2011 4:37 pm
Localitate: Arad

Re: Probleme Nikon D7000

Mesajde valimunteanu » Vin Mai 25, 2012 7:34 am

Daca acum merge bine la -16, atunci inseamna ca ai BF.

Intrebarea este alta ... back-focus ai ... dar este de la body sau de la obiectiv? Precum am zis intr-un post anterior, cei de la Skin nu fac calibrarea obiectivului pe body, ci calibreaza body-ul si obiectivul separat. Parerea mea este sa mai testezi si cu alte obiective, si daca tot BF iti da, atunci clar ca este din body.

Daca sa-l trimit in service sau nu ... pai asta numai piticul de pe creier iti poate spune :mrgreen: Unii pot trai cu chestia asta, altii nu. Depinde numai de tine :)

PS: Eu l-as trimite.
valimunteanu
 
Mesaje: 331
Membru din: Lun Feb 27, 2012 11:48 am

Re: Probleme Nikon D7000

Mesajde valimunteanu » Lun Mai 28, 2012 9:01 pm

Telenovela continua ...

Azi am primit aparatul inapoi ... Ii pun acumulatorul, montez obiectivul, bag un card si ies repede pe balcon sa trag niste cadre ... Ma uit pe vizor si inlemnesc :o Firul de praf tot acolo era (deplasat oleaca), dar mi-au aparut si 2 SCAME!!!

Schimb obiectivul ... scamele tot acolo ... deci clar problema e in body. Ma uit la ecranul LCD, de fapt la protectia ecranului ... zgiriata de parca au tiriit aparatul pe jos. Nu mai zic ca nu mi-au modificat garantia ... Hirtia de iesire din service nu era stampilata, ci doar mizgilita de careva cu un pix.

Sun la service ... aceeasi voce. Cu ultimele puteri si incercind sa ma stapinesc si sa vorbesc civilizat. Tacere de mormint ... dupa citeva clipe ma roaga sa le trimit miine din nou aparatul si ca de data aceasta se va ocupa el personal. Ma intreaba daca petele au fost scoase ... ii spun ca da, ca nu mai apar pete pe poze. Ma intreaba de calibrare ... ii raspund ca nu am testat, ca nu mai pot. Sa testeze ei ... si sa se gindeasca bine daca mi-au facut sau nu calibrare, ca nu am nici un chef sa-l mai trimit inca o data pentru calibrare. Se face c-a inteles ... si imi promite ca se va face calibrare ...

Miine le trimit aparatul din nou ... tineti-mi pumnii ...
valimunteanu
 
Mesaje: 331
Membru din: Lun Feb 27, 2012 11:48 am

Re: Probleme Nikon D7000

Mesajde Fechete Ionut » Mar Mai 29, 2012 8:12 am

extraordinar ce se petrece... unde e OPC-ul ?
Mi se pare jenant. Baietii de la service au o durere maxima in p*** fata de noi, astia micii, cu "aparate ieftinache de zeci de mil ". Poate ca asa e si fata de ceilalti cu FF si aparatura de sute de milioane. Oricum, nu are importanta valoarea aparaturii intrucat poate eu simt mai mult acesti 50 mil decat simte un altul 150 mil...
JENANT Skin ! ! !
Si mie mi s-a raspuns la fel cand mi-am trimis aparatura, asa, cu durere maxima undeva.
"plictisiti" baietii.
PS: De curios, cum e service-ul la Canon ? Stie careva ?
Fechete Ionut
 
Mesaje: 1071
Membru din: Joi Iul 30, 2009 1:49 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Următorul

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron