Acum este Joi Mar 28, 2024 8:15 pm

Articole Nikonisti.ro

[CUM SA] Husa ploaie/ninsoare

Aici puteti propune diverse solutii artizanale

Re: [CUM SA] Husa ploaie/ninsoare

Mesajde emp » Lun Iun 11, 2012 6:43 pm

mie imi place sa ma pitesc sub umbrela si asta numai pe ploaie lejera
D90,16-85VR, 70-300VR,SB700,50F1.8 G
emp
 
Mesaje: 514
Membru din: Sâm Mai 09, 2009 11:01 am
Localitate: cluj

Re: [CUM SA] Husa ploaie/ninsoare

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Iun 11, 2012 7:15 pm

sergyu93 scrie:se merita acea "camera armour" ? si eu am tot un d90 si ma gandeam sa cumpar una.


Din punctul meu de vedere merita cu prisosinta.
Motivul principal pentru care eu mi-am cumparat-o a fost acela ca imi transpira destul de mult mainile, mai ales in zile calduroase, asa ca priza este mult mai buna (e un pic asemanator cu husa de volan: mai groasa si mai aderenta); un plus il reprezinta si protectia pentru care a fost gandita la socuri si atingeri involuntare.
Husa pe care o am eu este cea de la Easy Cover care are inclusa si o folie pentru ecranul LCD iar pe deasupra un capac protector de plastic asemanator celui original (calitatea este mai scazuta decat originalul, dar originalul trebuie indepartat). Pina acum eu sunt foarte multumit de protectie; un neajuns este faptul ca se monteaza/demonteaza relativ greu, dar scopul ei este de a fi cat mai fixa pe aparat nu de a fi usor manipulabila. Ai in continuare acces la card si baterie, iar capacul conectorilor USB, MIC si video este si el protejat in plus fara a afecta accesul la la acesti conectori.
Husa este din cauciuc de buna calitate care nu si-a modificat caracteristicile in timp de aproape 2 ani de cat timp o am eu; nu este din silicon (mai exista unele "silicon armour")

Pe ploaie aparatul este foarte bine protejat, chiar si cu lentile care nu au garnitura de protectie a monturii: husa acopera si montura cu o margine mai groasa de cauciuc, dar schimbul obiectivelor e ceva mai problematic, adica trebuie facut cu atentie intrucat nu se prea mai vede semnul alb de pe montura cu care se sincronizeaza cel de pe obiectiv; daca te obisnuiesti nu constituie o problema.

Cam astea ar fi concluziile mele; cred ca ai putea sa o si incerci la F64, singurul lucru e sa te duci cu aparatul FARA cureaua de git montata, pentru ca altfel nu poti monta husa (are lacasele pentru curea decupate in cauciuc si nu ai alta posibilitate de a "ocoli" cureaua la montare). Poti s-o mai "ajustezi" cu un cutter, dar eu nu te sfatuiesc (eu n-am decupat nici gaurile pentru microfon, iar la filmare sunetul nu mai este asa afectat de zgomotul vantului).
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: [CUM SA] Husa ploaie/ninsoare

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Iun 11, 2012 7:48 pm

emp scrie:mie imi place sa ma pitesc sub umbrela si asta numai pe ploaie lejera

Si mie imi place "piteala" asta (daca esti si in fata unei beri reci ... e si mai bine ;) ) dar nu stiu cum si daca mai si fotografiezi?
Si ce fel de umbrela folosesti: clasica (pliabila sau cu virf "Bond ... James Bond), foto montata pe suport, o tine altcineva, ai mai mult de 2 maini ... da-ne mai multe detalii :lol:
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: [CUM SA] Husa ploaie/ninsoare

Mesajde eddi3thekiller » Mar Ian 22, 2013 5:31 pm

Buna seara,

Daca intrati pe profilul meu de facebook veti vedea ca am postat o fotografie cu o husa anti-ninsoare realizata de mine.
Eu am testat-o de multe ori chiar si pe ninsoare abundenta si nu am avut probleme. doar trebuia sa mai sterg filtrul de fulgi.
Aici este linkul cu poza postata pe wall la Nikonisti
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=487193171325759&set=o.308308298316&type=1&theater

O seara buna!

Eduard Cantoriu
eddi3thekiller
 
Mesaje: 10
Membru din: Joi Noi 11, 2010 3:36 pm

Anterior

Înapoi la Cum se fabrica?

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron