Acum este Joi Apr 18, 2024 2:57 pm

Articole Nikonisti.ro

[Galerie] Fotografia de Produs

Artistic si cat mai comercial

Re: [Galerie] Fotografia de Produs

Mesajde B.Valentin » Dum Iul 08, 2012 10:17 am

Salutare :D revin cu inca o poza :D

B.Valentin
 
Mesaje: 23
Membru din: Mar Ian 11, 2011 5:57 pm

Re: [Galerie] Fotografia de Produs

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Iul 08, 2012 12:48 pm

O observatie pentru produsul "ceas" (pentru toti care au postat cadre cu diferite ceasuri): incercati sa fixati ceasul la ora "smile", adica 10h si 10 min., iar secundarul (daca acesta exista) sau alarma ar fi bine de pozitionat in jurul orei 6 (in apropiere, nu exact la 6 si in concordanta cu locul in care este pozitionata "data" - la unele modele aceasta e chiar in dreptul orei 5 sau 6) In acest fel se pot vedea foarte bine detaliile celor 2(3-4) limbi indicatoare, fara a acoperi celelalte elemente ale produsului (ora, data etc.). Aceasta pozitie va pune in evidenta si informatiile legate de marca, caracteristici etc. care in general sunt inscrise in dreptul orei 12 sau orei 3.
Tot la ceasuri trebuie acordata o atentie deosebita la aranjarea luminilor (cu cat mai multe, cu atat mai bine) intrucat pot aparea reflexii nedorite pe sticla ce acopera ecranul; se pot folosi cu (relativ) succes filtre de polarizare pentru eliminarea reflexiilor.
Fundalul ar fi bine sa fie deschis (alb) din 2 motive: primul ar fi ca ajuta la iluminarea indirecta a subiectului, iar al 2-lea ar fi identificarea eventualelor impuritati aflate pe senzor; la folosirea fundalului negru pot apare pixeli colorati sau zgomot in cazul utilizarii unor valori ISO ridicate. In plus, cu fundal deschis, se poate face mai usor/precis si decuparea subiectului la prelucrare si adaugarea altui fundal.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: [Galerie] Fotografia de Produs

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Iul 08, 2012 1:00 pm

B.Valentin scrie:Salutare :D revin cu inca o poza :D

sticla2.jpg


Eu as mai fi dezlipit din etichetele autocolante din partea de jos a sticlei, pentru ca deranjeaza (iti atrag privirea, iar creierul in loc sa se focalizeze pe produs, se focalizeaza pe descifrarea, in oglinda, a inscriptiilor de pe etichete, iar acestea nu cred ca ofera informatii utile; eu as fi lasat doar "export", 45%, 70 cl si Turkey).
Parca si lumina imi pare insuficienta si unghiul parca este prea jos (aparatul trebuia fixat cam la jumatatea sticlei).
Si poate ar fi fost mai bun un DoF mai mare (un F de 11-16) pentru ca marginile sticlei sunt cam soft (in exif nu apar aceste date)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: [Galerie] Fotografia de Produs

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Iul 08, 2012 1:14 pm

MariusMM1982 scrie:Incerc si eu cateva poze, ce parere aveti?


Fundalul trebuie sa fie alb (sau in orice caz deschis, dar nu galben ;) ca ai probleme cu Nikon ); acum doar banuim ca sunt niste obiective Sigma. Si mai multe surse de lumina ar ajuta.
Fotografia de produs trebuie sa puna in evidenta produsul, nu latura artistica, umbre-misterioase etc. E bine sa nu grupezi mai multe produse in acelasi cadru: trage fiecare produs separat, intr-un cadru independent, iar apoi le lipesti daca doresti sa faci comparatii intre dimensiunile obiectivelor. Acum nu stiu la care sa ma uit mai intai :?
Sub nicio forma nu trebuie folosit f/2.8 pentru ca ai un DoF foarte mic, iar detaliile trebuie sa se vada foarte bine; incearca f-uri de 5.6, 8, 11, 13, 16 (max.). In general obiectivele cu f/2.8 fix isi arata adevarata putere daca le inchizi cu 2 trepte (in medie)

PS: actualizeaza si watermark-ul: cadre facute in 2012 cu watermark din 2011 :? (poti elimina anul ... parerea mea)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: [Galerie] Fotografia de Produs

Mesajde B.Valentin » Dum Iul 08, 2012 1:34 pm

Bogdan Dulgheru scrie:
B.Valentin scrie:Salutare :D revin cu inca o poza :D

sticla2.jpg


Eu as mai fi dezlipit din etichetele autocolante din partea de jos a sticlei, pentru ca deranjeaza (iti atrag privirea, iar creierul in loc sa se focalizeze pe produs, se focalizeaza pe descifrarea, in oglinda, a inscriptiilor de pe etichete, iar acestea nu cred ca ofera informatii utile; eu as fi lasat doar "export", 45%, 70 cl si Turkey).
Parca si lumina imi pare insuficienta si unghiul parca este prea jos (aparatul trebuia fixat cam la jumatatea sticlei).
Si poate ar fi fost mai bun un DoF mai mare (un F de 11-16) pentru ca marginile sticlei sunt cam soft (in exif nu apar aceste date)


Multumesc pt parere, tot ce este pe sticla este imprimat, si nu le poti scoate
B.Valentin
 
Mesaje: 23
Membru din: Mar Ian 11, 2011 5:57 pm

Re: [Galerie] Fotografia de Produs

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Iul 08, 2012 7:06 pm

B.Valentin scrie:Multumesc pt parere, tot ce este pe sticla este imprimat, si nu le poti scoate


Asta este ...; totusi am vazut ca sticlele de Coca-Cola au termenul de garantie! Astea chiar se pot sterge!
Imi par cam subexpuse toate sticlele tale si parca si un pic out of focus. Incearca sa mai schimbi ceva in setarile aparatului sau la prelucrare. Promitator! (Parca era postat pe nikonisti.ro un seminar ce trata fotografia de produs; daca mai este postat iti poate fi de ajutor; unele din sfaturile mele au fost extrase din respectivul seminar pe care l-am vazut on-line la vremea respectiva).
Succes in continuare!
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: [Galerie] Fotografia de Produs

Mesajde B.Valentin » Dum Iul 08, 2012 7:19 pm

Multumesc, sunt primele incercari de acest gen, cele cu sticlele de cola ... mai am de invatat :P
B.Valentin
 
Mesaje: 23
Membru din: Mar Ian 11, 2011 5:57 pm

Re: [Galerie] Fotografia de Produs

Mesajde Tudor_dx » Lun Iul 16, 2012 10:01 am

In afara de partea cu etichetele, ar mai fi de observat lipsa unei lumini pe sticla in sine.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: [Galerie] Fotografia de Produs

Mesajde razvan_denis » Lun Iul 30, 2012 8:44 pm

MariusMM1982 scrie:Incerc si eu cateva poze, ce parere aveti?

Nu este nud artistic, ci fotografie de produs. Obiectivele alea nu au au sfarcuri de ascuns, trebuie sa le prezinti in detaliu.
razvan_denis
 
Mesaje: 193
Membru din: Lun Sep 19, 2011 11:58 am

Re: [Galerie] Fotografia de Produs

Mesajde Erazz » Mie Aug 01, 2012 11:40 am

Se accepta si poze editate?
Fişiere ataşate
 DSC_0114-3small.jpg
Erazz
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Aug 01, 2012 11:10 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografie de produs

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori