Acum este Joi Mar 28, 2024 10:00 pm

Articole Nikonisti.ro

Incepator care are nevoie de sfaturi

Artistic si cat mai comercial

Incepator care are nevoie de sfaturi

Mesajde T.Dragos » Sâm Sep 08, 2012 9:53 am

Salut,

Sunt nou in fotografia de produs (si nu numai) si asi avea nevoie de cateva sfaturi.

Detin un Nikon D800, un obiectiv AF-S VR Micro-Nikkor 105mm f/2.8G IF-ED si un SB700 (nu stiu cat ma poate ajuta dar il specific si pe el). La capitolul lumini, 2 proiectoare (am cumparat de la un magazin 2 "lustre" din metal cu o diagonala de 30cm si adancime 40cm) cu becuri economice de 105w (consum, echivalent a peste 500w (zic ei)).
Am uitat sa specific trepiedul, manfrotto 190XPROB+HD804RC2.

Ma puteti ajuta cu cateva sfaturi legate de setarile aparatului, pozitionarea luminilor, fundalurile alese (am o suprafata lucioasa, neagra, catifea neagra, albastra, visinie, hartie a3 alba).
Inca un lucru foarte important, subiectele fotografiate sunt din argint simplu sau cu diferite pietre semipretioase (pe scurt bijuterii din argint).

Multumesc!
T.Dragos
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Iul 20, 2012 4:55 pm

Re: Incepator care are nevoie de sfaturi

Mesajde T.Dragos » Sâm Sep 08, 2012 12:39 pm

Inca o intrebare,

Cum conectez D800 la computer, cand fac poza imaginea sa apara direct pe computer ? (am cablu usb 3.0, primit in pachet cu aparatul)
T.Dragos
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Iul 20, 2012 4:55 pm

Re: Incepator care are nevoie de sfaturi

Mesajde treispe » Sâm Sep 08, 2012 1:21 pm

Camera Control Pro de la Nikon.
treispe
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Feb 08, 2011 9:57 pm

Re: Incepator care are nevoie de sfaturi

Mesajde T.Dragos » Dum Sep 09, 2012 9:26 am

Multumesc,

Ma ajuta cineva si cu primele intrebari ?
T.Dragos
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Iul 20, 2012 4:55 pm

Re: Incepator care are nevoie de sfaturi

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Sep 09, 2012 12:09 pm

T.Dragos scrie:Inca o intrebare,

Cum conectez D800 la computer, cand fac poza imaginea sa apara direct pe computer ? (am cablu usb 3.0, primit in pachet cu aparatul)


Introduci un capăt al cablului în aparat (capătul mai plat, se potriveste într-un orificiu de sub usita de cauciuc plasată pe laterala din stânga a aparatului, (stânga când îl privesti dinspre vizor)).

Celalalt capăt al cablului se întroduce în computer, într-un port USB 2 sau 3.

Dacă întrebarea se referea la softuri, sunt o multime, unele comerciale, altele free. Unele pe PC, altele pa Mac, altele merg pe ambele platforme. Probabil si pe Linux să fie ceva.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Incepator care are nevoie de sfaturi

Mesajde T.Dragos » Dum Sep 09, 2012 12:29 pm

Radu_Grozescu scrie:
T.Dragos scrie:Inca o intrebare,

Cum conectez D800 la computer, cand fac poza imaginea sa apara direct pe computer ? (am cablu usb 3.0, primit in pachet cu aparatul)


Introduci un capăt al cablului în aparat (capătul mai plat, se potriveste într-un orificiu de sub usita de cauciuc plasată pe laterala din stânga a aparatului, (stânga când îl privesti dinspre vizor)).

Celalalt capăt al cablului se întroduce în computer, într-un port USB 2 sau 3.

Dacă întrebarea se referea la softuri, sunt o multime, unele comerciale, altele free. Unele pe PC, altele pa Mac, altele merg pe ambele platforme. Probabil si pe Linux să fie ceva.



Multumesc pentru raspuns !

Daca ma puteti ajuta si la primele intrebari cu un raspuns ...

Detin un Nikon D800, un obiectiv AF-S VR Micro-Nikkor 105mm f/2.8G IF-ED si un SB700 (nu stiu cat ma poate ajuta dar il specific si pe el). La capitolul lumini, 2 proiectoare (am cumparat de la un magazin 2 "lustre" din metal cu o diagonala de 30cm si adancime 40cm) cu becuri economice de 105w (consum, echivalent a peste 500w (zic ei)).
Am uitat sa specific trepiedul, manfrotto 190XPROB+HD804RC2.

Ma puteti ajuta cu cateva sfaturi legate de setarile aparatului, pozitionarea luminilor, fundalurile alese (am o suprafata lucioasa, neagra, catifea neagra, albastra, visinie, hartie a3 alba).
Inca un lucru foarte important, subiectele fotografiate sunt din argint simplu sau cu diferite pietre semipretioase (pe scurt bijuterii din argint).


In special referitor la setarile aparatului.
T.Dragos
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Iul 20, 2012 4:55 pm

Incepator care are nevoie de sfaturi

Mesajde scumfreak » Dum Sep 09, 2012 12:44 pm

Eventual si ce se face la post procesare...nu?


Sent from an iPhone using Tapatalk
scumfreak
 
Mesaje: 55
Membru din: Mar Apr 17, 2012 5:02 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Incepator care are nevoie de sfaturi

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Sep 09, 2012 12:47 pm

T.Dragos scrie:Daca ma puteti ajuta si la primele intrebari cu un raspuns ...


Cel mai simplu si rapid ar fi sa angajati un fotograf pentru un shooting.

La shooting, vă uitati cum face, si gata, aveti răspuns la toate întrebările :-)

Sunt si seminarii bune de fotografie de produs (Mircea Savu, „link magazin online”), cursuri, workshop-uri, cursuri foto individuale, etc.
Dar tot mai simplă si rapidă e metoda de mai sus.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Incepator care are nevoie de sfaturi

Mesajde T.Dragos » Dum Sep 09, 2012 5:05 pm

Cel mai simplu si rapid ar fi sa angajati un fotograf pentru un shooting.

La shooting, vă uitati cum face, si gata, aveti răspuns la toate întrebările


Daca accepta ...
Si in + de asta nu ii pot vedea setarile din aparat (doar cele de baza, cand vizualizez fotografia cu anumite programe).

Multumesc pentru idei.
T.Dragos
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Iul 20, 2012 4:55 pm

Re: Incepator care are nevoie de sfaturi

Mesajde Cosmin Sbarcea » Dum Sep 09, 2012 5:28 pm

poti sa urmaresti blog-ul de la f64.
e un tip acolo care mai scrie articole despre foto de produs, cu schite, hints si toate cele.
altfel, cum zicea si d-ul grozescu, poti sa participi la un curs unde ai sansa sa pui intrebari si sa experimentezi. daca vrei sa te dedici pe asta, un curs e mai mult decat mandatory.
mai e google in schimb unde poti gasi info imensa: poate te intereseaza un anumit tip de foto de produs, gen sticle de vin. acolo ai cu totul alta abordare fata de un pantof...sau poate vrei food (ca si asta e de produs), si asta are alte reguli.
in rest, mai strange niste bani si scapa de lumina aia cu becuri economice :) iti mai iei niste sb700 daca nu vrei sa iti iei capete de studio
Nikon D4, Nikon 28 2.8D, Nikon 50 1.8G, Nikon 85 1.8G, Tamron 70-200 F2.8, Sigma 150-600 Sport, SB900/700, EPSON 3880.
Cosmin Sbarcea
 
Mesaje: 283
Membru din: Lun Iul 26, 2010 10:43 am

Următorul

Înapoi la Fotografie de produs

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori