Acum este Joi Mar 28, 2024 11:07 pm

Articole Nikonisti.ro

Incepator care are nevoie de sfaturi

Artistic si cat mai comercial

Re: Incepator care are nevoie de sfaturi

Mesajde Cosmin Sbarcea » Dum Sep 09, 2012 5:29 pm

iar pentru treaba asta cu bijuteriile din argint, cristale si alte nebunii, ia un cort de produs sau daca vrei sa faci ceva artistic, investeste in props.
trebuie sa fi atent aici la focus. preferabil tragi mai multe cadre cu focus pe diferite parti si apoi le merge-uiesti in PS. astfel totul este in focus (la bratari, inele si altele).

pentru tras cu camera si descarcat direct in laptop, incearca si lightroom. e o optiune de tethered shooting. nu stiu insa daca ofera suport pentru d800...inca.
Ultima oară modificat de Cosmin Sbarcea pe Dum Sep 09, 2012 5:33 pm, modificat 1 dată în total.
Nikon D4, Nikon 28 2.8D, Nikon 50 1.8G, Nikon 85 1.8G, Tamron 70-200 F2.8, Sigma 150-600 Sport, SB900/700, EPSON 3880.
Cosmin Sbarcea
 
Mesaje: 283
Membru din: Lun Iul 26, 2010 10:43 am

Re: Incepator care are nevoie de sfaturi

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Sep 09, 2012 5:32 pm

T.Dragos scrie:
Cel mai simplu si rapid ar fi sa angajati un fotograf pentru un shooting.

La shooting, vă uitati cum face, si gata, aveti răspuns la toate întrebările


Daca accepta ...
Si in + de asta nu ii pot vedea setarile din aparat (doar cele de baza, cand vizualizez fotografia cu anumite programe).


Există si cursuri individuale, unde se rezolvă exact problemele „clientului”,
există si training-uri pentru companii.

Căutati si veti găsi :-)

Pe Forum v-as putea răspunde la întrebări punctuale, dar ce doriti dumneavoastră nu se poate trata într-un răspuns de câteva rânduri - o pagină.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Incepator care are nevoie de sfaturi

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Sep 09, 2012 5:35 pm

Cosmin Sbarcea scrie: mai strange niste bani si scapa de lumina aia cu becuri economice :) iti mai iei niste sb700 daca nu vrei sa iti iei capete de studio


Pentru bijuterii nu asta e problema, ba chiar lumina continuă ajută mult (fată de folosirea de SB-uri).

Iar cu putină grijă se pot obtine rezultate remarcabile.
Eu zic că se poate face începutul foarte bine si cu ele, apoi pe parcurs se hotărăste în cunostintă de cauză care vor fi eventualele achizitii viitoare.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Incepator care are nevoie de sfaturi

Mesajde Cosmin Sbarcea » Dum Sep 09, 2012 5:44 pm

da, pentru inceput sunt ok, nu am zis ca nu, mai ales daca esti in faza de invatare si nu numai ;)
sb-urile le recomandasem ca next step, fiind mai mobile atunci cand trebuie sa mergi sa tragi in locatia clientului.
Nikon D4, Nikon 28 2.8D, Nikon 50 1.8G, Nikon 85 1.8G, Tamron 70-200 F2.8, Sigma 150-600 Sport, SB900/700, EPSON 3880.
Cosmin Sbarcea
 
Mesaje: 283
Membru din: Lun Iul 26, 2010 10:43 am

Re: Incepator care are nevoie de sfaturi

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Sep 09, 2012 5:56 pm

Cosmin Sbarcea scrie:da, pentru inceput sunt ok, nu am zis ca nu, mai ales daca esti in faza de invatare si nu numai ;)
sb-urile le recomandasem ca next step, fiind mai mobile atunci cand trebuie sa mergi sa tragi in locatia clientului.


Pentru fotografie generală sunt excelente, si eu încerc să folosesc cât mai mult SB-urile pentru că sunt usor de transportat si de montat.

Dar pentru bijuterii prefer în studio, unde am lumini de control la flash-uri si văd ce fac.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Incepator care are nevoie de sfaturi

Mesajde T.Dragos » Dum Sep 09, 2012 8:56 pm

Multumesc pentru raspunsuri,

Domnule Grozescu, ma refeream la softuri. De conectat conectasem deja aparatul la computer ca sa vad "ce stie" sa faca softul dat de cei de la Nikon.
"Imi voi intinde antenele" legat de cursurile care au ca si subiect fotografia de produs.
Bijuteriile cu pietre au niste reflexii destul de ciudate. Maine merg iar sa imi caut "proiectoare", unde gasisem am dat comanda si ... ca sa vezi, nu le mai aveau pe stoc (dupa ce imi repetasera ca le au si ca imi pot aduce cate vreau).

Momentan fotografiile de produs le fac doar pentru mine, in momentul in care voi face si pentru alte persoane imi voi moderniza "studioul".

Pe Forum v-as putea răspunde la întrebări punctuale, dar ce doriti dumneavoastră nu se poate trata într-un răspuns de câteva rânduri - o pagină.

Exista diferite modalitati ca fundalul (alb) sa fie ars ?

Multumesc inca o data pentru raspunsuri, zilele urmatoare voi venii cu poze si cu alte intrebari, cel mai probabil.
O seara buna,
Dragos Tanasescu
T.Dragos
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Iul 20, 2012 4:55 pm

Re: Incepator care are nevoie de sfaturi

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Sep 09, 2012 9:11 pm

T.Dragos scrie:Domnule Grozescu, ma refeream la softuri.


Păi în acest caz, ajută să ne spuneti pe pe platformă de computer lucrati, PC, Mac, etc.
Asta ca să nu trebuiască să facem o compilatie completă, ci una adaptată nevoilor.
Ex., un soft interesant si gratuit este Sofortbild :-)

T.Dragos scrie:De conectat conectasem deja aparatul la computer ca sa vad "ce stie" sa faca softul dat de cei de la Nikon.


Pai face suficiente, eu pe acesta îl folosesc.
Doar că nu e „dat” e comercial (presupun că vă referiti la Camera Control Pro).

T.Dragos scrie:"Imi voi intinde antenele" legat de cursurile care au ca si subiect fotografia de produs.


Asta e simplu, dati un Google pe sirurile de căutare pe care vi le-am inclus în mesaj. Asta ca să nu zic să aruncati o privire si prin situl din semnătură, există o sansă să găsiti ceva folositor :-)

T.Dragos scrie:Exista diferite modalitati ca fundalul (alb) sa fie ars ?


Vă referinti cumva ca fundalul să iasă perfect alb prin fotografiere, dar cu subiectul principal bine expus ?
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Incepator care are nevoie de sfaturi

Mesajde T.Dragos » Dum Sep 09, 2012 9:32 pm

Pai face suficiente, eu pe acesta îl folosesc.
Doar că nu e „dat” e comercial (presupun că vă referiti la Camera Control Pro).


Ma refeream la ViewNX2, acesta l-am primit.

Lucrez pe PC momentan, wind7.

Asta ca să nu zic să aruncati o privire si prin situl din semnătură, există o sansă să găsiti ceva folositor

Am aruncat o privire ... am gasit foarte multe lucruri folositoare acolo. Din pacate stau destul de prost cu banii, am investit in marfa si am facut si un buget pentru publicitate. In momentul de fata nu imi permit sa investesc in traininguri costisitoare. Am rezervat locul la un training care se desfasoara in Craiova, dar incepe in Octombrie ...


Vă referinti cumva ca fundalul să iasă perfect alb prin fotografiere, dar cu subiectul principal bine expus ?

Exact asta imi doresc.

Asi mai avea o intrebare daca ma puteti ajuta, cum faceti ca inelele sa stea drepte ? (chiar daca au pietre neuniforme)



Imi pare rau, sunt incepator, nu stiu sa ma exprim foarte bine. Dar incet, incet invat !
T.Dragos
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Iul 20, 2012 4:55 pm

Re: Incepator care are nevoie de sfaturi

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Sep 09, 2012 11:11 pm

T.Dragos scrie:Ma refeream la ViewNX2, acesta l-am primit.
Lucrez pe PC momentan, wind7.


Sunt si softuri „free” pentru fotografiat direct în computer pe PC.
Chiar un coleg de Forum a produs asa ceva. V-as da link, dar eu nu mai folosesc PC si nu le-am păstrat.

T.Dragos scrie:Din pacate stau destul de prost cu banii, am investit in marfa si am facut si un buget pentru publicitate. In momentul de fata nu imi permit sa investesc in traininguri costisitoare. Am rezervat locul la un training care se desfasoara in Craiova, dar incepe in Octombrie ...


Inteleg că pregătiti un magazin online de bijuterii.
Poate era mai bine să economisiti putin la achizitia aparatului, pentru online nu este nevoie chiar de fiecare dată de 36MP, cam orice DSLR ajunge. Un shooting sau un training nu ar trebui să vă ajungă mai mult de 2-300 E, în conditiile în care un body D800 costa cam 2700.


T.Dragos scrie:
Vă referinti cumva ca fundalul să iasă perfect alb prin fotografiere, dar cu subiectul principal bine expus ?

Exact asta imi doresc.
Asi mai avea o intrebare daca ma puteti ajuta, cum faceti ca inelele sa stea drepte ? (chiar daca au pietre neuniforme)


Fundalul perfect alb direct la fotografiare nu prea iese, decât dacă subiectul este relativ închis la culoare.
Dacă fotografiați subiecte deschise sau lucioase si expuneti pentru subiect, o să aveti un fundal usor gri.

Deci, sau luminati separat fundalul, sau îl decupati la procesare (majoritatea sunt decupate).
Inelele pot fi lipite pe fundal pentru fotografiere.

Vedeti că există si o carte: Primii 10 pasi in fotografia de produs de Dragos Asaftei.
Google dupa titlu si o găsiti în stoc.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Incepator care are nevoie de sfaturi

Mesajde T.Dragos » Dum Sep 09, 2012 11:21 pm

Poate era mai bine să economisiti putin la achizitia aparatului, pentru online nu este nevoie chiar de fiecare dată de 36MP, cam orice DSLR ajunge.


Am accesat fonduri guvernamentale (50% de la stat, nerambursabili), acolo aveam conditie ca 60% din investitie sa fie in imobilizari corporale (bunuri cu durata de viata peste 1 an si pret peste 1800). Stiu ca si un D200 - D300 isi facea treaba foarte bine ...

Inelele pot fi lipite pe fundal pentru fotografiere.

Am inteles ca ar fii niste "gume" cu ajutorul carora se lipesc ... la asta va referiti ? Daca da, stiti cumva de unde asi putea lua asa ceva ?

Vedeti că există si o carte: Primii 10 pasi in fotografia de produs de Dragos Asaftei.
Google dupa titlu si o găsiti în stoc.

Multumesc pentru pont. Acum o caut !
T.Dragos
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Iul 20, 2012 4:55 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografie de produs

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori