Acum este Joi Mar 28, 2024 8:06 pm

Articole Nikonisti.ro

Primele fotografii

Toate fotografiile care nu au loc in celelalte categorii

Primele fotografii

Mesajde oanaB » Lun Sep 17, 2012 3:39 pm

Salutare!
Sunt noua pe forum(incepatoare) si m-am cumparat recent un D3100, primul meu dslr. M-as bucura daca ati arunca un ochi pe fotografiile mele. Astept pareri/critici/sfaturi. :D
Fişiere ataşate
 _DSC0053.JPG
 _DSC0082.JPG
 _DSC0114.JPG
 _DSC0115.JPG
 _DSC0194.JPG
 _DSC0221.JPG
 _DSC0312.JPG
 _DSC0477.JPG
 _DSC0497.JPG
oanaB
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Sep 13, 2012 9:46 pm

Re: Primele fotografii

Mesajde alexandrumih » Joi Sep 20, 2012 12:13 pm

Eu zic ca pentru inceput e bine. Hai sa zicem, de exemplu la nufar floarea este cam arsa (adica prea luminoasa, incat se pierd detalii), dar asta te mai prinzi si tu cu timpul. Tin minte ca cineva mi-a spus mai demult ca fotograful trebuie sa aduca ceva frumos in fotografie. Pentru ca e simplu sa alegi subiecte frumoase, gen flori. Fotografia va iesi frumoasa datorita frumusetii florii si mai putin datorita contributiei fotografului. Deci poti sa incerci sa mai cauti imagini interesante si in locuri aparent banale. Asta nu inseamna ca tot ce e frumos de la natura nu mai trebuie fotografiat. Fotografiaza in continuare tot ce iti place, dar cauta si lucruri subtile. O lumina buna, o coincidenta fericita; ceva s-ar putea sa te ajute sa faci fotografia vietii tale :) Nu sunt profesor de fotografie; astea sunt doar niste chestii pe care le gandesc eu.

Nu stiu daca am reusit sa exprim corect exact ceea ce am in minte, dar ti-as recomanda o chestie mai clara. Incearca sa cauti pe net (pe torrent) o serie de emisiuni marca BBC, ce se intituleaza "The genius of photography". Cred ca ti-ar prinde bine si ti-ar face placere sa urmaresti ;)
Succes!
Imagine
alexandrumih
 
Mesaje: 74
Membru din: Lun Feb 20, 2012 1:45 am

Re: Primele fotografii

Mesajde oanaB » Joi Sep 20, 2012 2:41 pm

Multumesc pentru sfaturi. Am sa ma uit la acea emisiune, suna interesat.
Inca nu ma pricep prea bine, dar pot sa zic ca m-am mai luminat citind pe forum si tot experimentand.
As avea o intrebare. Eu am caine, e subiectul meu de baza cand experimentez ceva. Nu reusesc sa o prind in miscare mai niciodata cand alearga sau se joaca. Am incercat si pe modul manual, si pe A, si pe sport si tot nu reusesc.Nu stiu ce setari sa mai folosesc, zilele astea tot am incercat.
oanaB
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Sep 13, 2012 9:46 pm

Re: Primele fotografii

Mesajde Budeanu FrozenAxy » Joi Sep 20, 2012 9:38 pm

oanaB scrie:Multumesc pentru sfaturi. Am sa ma uit la acea emisiune, suna interesat.
Inca nu ma pricep prea bine, dar pot sa zic ca m-am mai luminat citind pe forum si tot experimentand.
As avea o intrebare. Eu am caine, e subiectul meu de baza cand experimentez ceva. Nu reusesc sa o prind in miscare mai niciodata cand alearga sau se joaca. Am incercat si pe modul manual, si pe A, si pe sport si tot nu reusesc.Nu stiu ce setari sa mai folosesc, zilele astea tot am incercat.


Un cîine e ca orice lucru, numai că se poate mișca. Poți să-i faci tone de poze, din tone de unghiuri, cu o mulțime de setări din aparat, cu o mulțime de chestii colorate pe lîngă el, briz-briz-uri etc. Nu trebuie să te superi că nu reușești ceva, poți să faci atîtea chiar cîinele stă.
Ishimasho
Non-talent
Budeanu FrozenAxy
 
Mesaje: 67
Membru din: Lun Sep 17, 2012 5:30 pm
Localitate: Brașov

Re: Primele fotografii

Mesajde alexandrumih » Joi Sep 20, 2012 10:30 pm

Vrei sa faci poze catelului in timp ce alearga? Ca sa iasa inghetate pozele cu subiect in miscare, va trebui sa folosesti modul S al aparatului. Astfel, invartind rotita vei selecta un timp de expunere, care te sfatuiesc sa fie de aprox 1/1000, pentru siguranta. Daca totul se petrece ziua, in plin soare, e ok un ISO 200 pentru toata chestia asta. Daca e un loc umbrit, va trebui sa cresti si ISO-ul la valori mai mari (800, 1000...etc) in functie de nivelul de lumina. Sau selectezi auto iso si scapi de o grija.
Deci - modul "S" (la Nikon), timp de expunere 1/1000, ISO in functie de lumina sau AUTO si ar trebui ca miscarea sa fie "inghetata". Daca poza este in continuare miscata, inseamna ca trebuie sa scazi si mai mult timpul de expunere, spre 1/1250, 1/1600...
Incearca sa gasesti si prin manualul aparatului detalii despre modurile de fotografiere.
Imagine
alexandrumih
 
Mesaje: 74
Membru din: Lun Feb 20, 2012 1:45 am

Re: Primele fotografii

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Sep 20, 2012 10:36 pm

alexandrumih scrie:... Daca poza este in continuare miscata, inseamna ca trebuie sa scazi si mai mult timpul de expunere, spre 1/1250, 1/1600...


...sau cel mai bine opresti muzica si opresti temporar miscarile de breakdance cat timp faci fotografia :lol:
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Primele fotografii

Mesajde alexandrumih » Vin Sep 21, 2012 12:54 am

Sau poate catelul e de mare viteza..nu se stie.
Imagine
alexandrumih
 
Mesaje: 74
Membru din: Lun Feb 20, 2012 1:45 am

Re: Primele fotografii

Mesajde oanaB » Vin Sep 21, 2012 9:17 am

Multumesc mult pentru sfaturi. Intr-adevar, cainele meu e cam hiperactiv.
oanaB
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Sep 13, 2012 9:46 pm

Re: Primele fotografii

Mesajde ikraft » Joi Sep 27, 2012 3:54 pm

ai trei poze in care apare cerul cam ars si stinci sau o strada mai intunecata. E o situatie greu de pozat caci combini zone intunecate cu zone luminoase. Folosesti Active D-Lighting ? vezi in manual cum sa il setezi.
Dar si mai bine, trage raw+fine si prelucreaza fisierul Raw. In Capture NX poti sa cresti dynamic range (protect shadows si highlights) si atunci iti va apare cerul frumos, cu nori cu tot, plus stincile sau strada bine luminata. Totul e sa nu exagerezi in setari, ca dai in HDR :)
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm


Înapoi la Fotografii diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron