Acum este Joi Mar 28, 2024 5:45 pm

Articole Nikonisti.ro

Supraexpunere D60

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Re: Supraexpunere D60

Mesajde cosminprund » Mar Oct 13, 2009 7:49 am

Am ales din lista 2 imagini, DSC_4433 si DSC_4434; Prima este normala, a doua este arsa. Daca era invers puteam da vine pe un flash care n-a mai apucat sa se incarce intre imagini, dar a doua imagine a beneficiat de mult mai mult flash decit prima; Timpul intre cele 2 imagini a fost de 5 secunde. Am scos EXIF-ul celor 2 imagini in fisiere text si le-am trecut printr-un "diff" (adica un soft care compara 2 fisiere si incearca sa identifice diferentele).

Diferentele au fost urmatoarele:

- Data si ora capturarii.
- ISO 200 fata de ISO 220 (diferenta practic nesemnificativa)
- Maker Note??? - nu stiu ce inseamna, sigur nu-i relevant
- Diferenta la White Balance-ul selectat; Probabil de vina e flash-ul Nikon care a comunicat diferenta de temperatura de culoare din cauza puterii diferite de descarcare. Chestie care ma face sa cred ca flash-ul nu a descarcat cu mai multa putere dintr-o eroare electrica a flash-ului, ci din alta cauza.
- Exposure Diff: "CB, 01, 0C, 00" fata de "C9, 01, 0C, 00" - din pacate nu stiu ce inseamna.
- Inca vre-o citeva cimpuri pe care IExifShell nu le-a stiu identifica (mi le-a dat ca hex-dump).
- Diferenta la "total number of shutter releases for camera".

Toti parametrii din EXIF care nu apar in lista de mai sus au fost identici, asta include diafragma, timpul de expunere, compensarea valorii de expunere, compensarea de flash. Practic din parametrii care pot influenta expunerea imaginii, singurul care s-a schimbat intre cele 2 imagini a fost ISO, a trecut de la ISO 200 la ISO 220.

Parerea mea e ca aparatul trebuie sa mearga la Service, insotit de aceasta serie de imagini si eventual cu un extras EXIFF pentru 2 poze (cam ce am facut eu aici) - in caz contrar cei de la service ar putea fi tentati sa dea vina pe nepriceperea utilizatorului, nu de alta, dar nepriceperea se poate manifesta in exact acelasi mod.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Supraexpunere D60

Mesajde alecxica » Mar Oct 13, 2009 10:50 am

De calitate proasta a acumulatorului nu stiu ce sa spun, cert e ca aparatul are mai putin de un an. Cat despre nivelul acumulatorului, chiar nu mai stiu pt ca sunt facute ori inainte de incarcare (deci acumulatorul era pe terminate) ori imediat dupa incarcare.
alecxica
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Aug 07, 2009 8:56 am

Re: Supraexpunere D60

Mesajde Dan Pop » Mar Oct 13, 2009 11:26 am

Alte lucruri demne de comunicat la service:
Se intimpla doar la fotografii facute cu flash-ul?
Se intimpla si la fotografii facute cu flash-ul pe manual?

Din seria de fotografii postate, inclin sa cred ca e o problema cu flash-ul in mod iTTL. Fiind vorba de flash-ul intern, nu se pune problema unor contacte murdare/oxidate la patina.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Supraexpunere D60

Mesajde sorinsava » Mar Oct 13, 2009 11:46 am

Mai poti sa faci un test cu expunerea si blitzul pe manual; faci vreo 10 poze la aceeasi putere si vezi daca variaza. Asa o sa-ti dai seama daca buba e doar la blitz sau e legata de metering.

Arata-le la service si vezi ce iti zic, doar e in garantie.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Supraexpunere D60

Mesajde alecxica » Mar Oct 13, 2009 9:09 pm

Am facut proba pe modul A, si am setat blitul pe manual, iar acum se intampla altceva. La fotografiile subexpuse nici macar nu s-a declansat blitul
DSC_4615.JPG
DSC_4616.JPG
DSC_4617.JPG
DSC_4618.JPG
alecxica
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Aug 07, 2009 8:56 am

Re: Supraexpunere D60

Mesajde Dan Pop » Mie Oct 14, 2009 9:36 am

alecxica scrie:Am facut proba pe modul A, si am setat blitul pe manual, iar acum se intampla altceva. La fotografiile subexpuse nici macar nu s-a declansat blitul.

Esti sigur ca ai lasat flash-ului suficient timp sa se incarce? Secventa de fotografii sugereaza contrariul, dar nu am stat sa vad daca pot recupera exif-urile. Daca sint cel putin 10 secunde intre imaginile succesive din secventa, ai ce arata la service.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Supraexpunere D60

Mesajde cosminprund » Mie Oct 14, 2009 9:43 am

Sunt 10 secunde intre prima poza in care s-a aprins flash-ul si poza in care nu s-a aprins flash-ul.
Pe ruma sunt 9 secunde intre a doua poza in care s-a aprins flash-ul si a doua poza in care nu s-a aprins flash-ul.
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Supraexpunere D60

Mesajde sorinsava » Mie Oct 14, 2009 10:40 am

Du-l la reparat si explica-le cum sa reproduca buba pe manual. Dupa mintea mea are ceva blitzul pe la condensator, lampa undeva.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Supraexpunere D60

Mesajde Sajuuk » Sâm Oct 17, 2009 7:17 pm

Dan Pop scrie:Esti sigur ca ai lasat flash-ului suficient timp sa se incarce? Secventa de fotografii sugereaza contrariul, dar nu am stat sa vad daca pot recupera exif-urile. Daca sint cel putin 10 secunde intre imaginile succesive din secventa, ai ce arata la service.

In cazul lui D40 daca folosesc blitul incorporat aparatul refuza sa declanseze pana nu se incarca blitul.
Daca aparatul este in garantie, cel mai bine este sa mergeti cu el la service pentru a fi verificat si eventual reparat.

Andrei
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Supraexpunere D60

Mesajde alecxica » Dum Oct 18, 2009 11:24 pm

Si D60 functioneaza pe acelasi principiu: daca blitul nu este incarcat nici macar nu poti face fotografia.
Maine ma duc cu el la service, dar uitandu-ma acum pe acte am vazut ca certificatul de garantie nu e completat, avand doar stampilele importatorului Skin, pt ca eu l-am cumparat on-line si l-am primit acasa cu un curier. E vreo problema?
alecxica
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Aug 07, 2009 8:56 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron