Acum este Joi Mar 28, 2024 11:42 am

Articole Nikonisti.ro

D90 WB

Ce dificultati tehnice ati intampinat?

Re: D90 WB

Mesajde rofrantz » Mar Oct 20, 2009 11:49 am

Salut, dupa cum deja stiam de pe http://www.dpreview.com/reviews/nikond90/page36.asp, D90-ul are probleme cu WB.
Din ce-am observat WB AUTO e ceva ce nu vreau sa folosesc, pentru ca de cele mai multe ori (in casa sau afara) am probleme cu WB-ul.
Am incercat pe temperaturi (K-ul) si 2500K e cel mai aproape dar nu destul.
Am incercat PRE-ul si cu greu l-am pacalit sa-si gaseasca albul corect si nici macar atunci nu e chiar ok. Afara din ce-am vazut e recomandabil ca sa-mi iasa culori ok sa foloses direct sunlight (inclusiv cand sunt nori) si cateodata si in spatii mai intunecate ?!?!?
A mai avut cineva probleme de genul asta, cum se poate rezolva (de preferinta fara Expodisc :P).

Mentionez ca detin D90-ul de aproximativ 2luni fiind incepator in ale DSLR-urilor; inainte am avut un Canon S3 IS dupa care inca mai plang cand vad cum ies fotografiile cu D90 si cat timp trebuie sa stau sa iasa ceva ok, face de cat timp stateam cu IS-ul.
Ca obiectiv am un Nikkor 18-200 VR.

Merci,
Frantz
Of all the things I've lost my mind I miss the most.
rofrantz
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Oct 20, 2009 11:28 am

Re: D90 WB

Mesajde Dan Pop » Mar Oct 20, 2009 4:09 pm

rofrantz scrie:Salut, dupa cum deja stiam de pe http://www.dpreview.com/reviews/nikond90/page36.asp, D90-ul are probleme cu WB.

E bine sa citesti cu atentie ce scrie acolo. Ei spun ca are probleme la lumina incandescenta. Daca vei cauta cu atentie, vei vedea ca toate aparatele, indiferent de marca si model, au aceeasi problema.
rofrantz scrie:Din ce-am observat WB AUTO e ceva ce nu vreau sa folosesc, pentru ca de cele mai multe ori (in casa sau afara) am probleme cu WB-ul.

Pe lumina de zi, cel putin, Auto WB ar trebui sa dea rezultate bune. Pentru rezultate si mai bune, selecteaza de mina pozitia corespunzatoare situatiei concrete de fotografiere. Pentru lampi incandescente sau economice, nu prea exista alternativa la expodisc daca vrei culori apropiate de ceea ce vezi, dar poti incerca sa-l emulezi cu diverse obiecte albe translucide (de obicei vei obtine culori mai reci decit in cazul expodiscului neutru). S-a discutat mult pe tema asta.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: D90 WB

Mesajde KodiaK » Joi Oct 22, 2009 2:52 pm

Foarte ciudat ce zici tu cu WB la D90. Si eu tot D90 am si folosesc in prop de 70% Auto WB si nu am probleme decat in lumina artificiala (lucru deloc ciudat :P). In lumina naturala albul iese cat se poate de alb :P
Mie personal WB Sunny mi se pare un pic cam prea rece. Daca e sa fol mod custom de WB folosesc cloudy.
Ce mai folosesc destul de des sunt variatiunile WB Auto( adica a1-a6/b1-b6), care imi "incalzesc" sau "racesc" culorile.

Culmea ca ultimul bridge care l-am avut tot un S3IS a fost, dupa care am avut un Pentax K200D timp de ~6luni, dupa care un D90 din feb anul acesta. Calitatea pozelor a crescut simtitor cand am trecut de la S3IS la pentax si apoi iarasi cand am trecut de la pentax la nikon.

Ai putea pune si niste poze in care WB este busit. Deasemenea daca WB se poate repara f usor din Lightroom, daca nu esti multumit de ce face camera.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: D90 WB

Mesajde rofrantz » Vin Oct 23, 2009 10:03 am

Da, as putea publica cate "poze" ca altfel nu pot sa le spun in care WB-ul e busit. Oricum vizavi de solutia ta cu faptul ca, culorile se pot corecta mi se pare cam aiurea. Adica:
1) de ce poate un kkt de camera in speta S3 IS-ul sa scoata WB-ul ok iar D90 nu, unde e calitatea pe care ar tb sa o aduca un DLSR ?!?!
2) e timp pierdut sa te-apuci sa editezi fiecare fotografie

Oricum o sa incerc sa public ceva cu WB-ul AUTO care e busit desi evit sa-l folosesc din moment ce am vazut ca e nasol.
Of all the things I've lost my mind I miss the most.
rofrantz
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Oct 20, 2009 11:28 am

Re: D90 WB

Mesajde Dan Pop » Vin Oct 23, 2009 11:21 am

rofrantz scrie:1) de ce poate un kkt de camera in speta S3 IS-ul sa scoata WB-ul ok iar D90 nu, unde e calitatea pe care ar tb sa o aduca un DLSR ?!?!

Avind in vedere ca toata lumea pare a fi multumita de modul in care functioneaza Auto WB la D90 pe lumina naturala, poate ca ar trebui sa-ti revezi setarile de WB, sa nu cumva sa-ti fi personalizat prea radical modul auto. Dupa ce te-ai convins ca nu e cazul, exista si optiunea trimiterii aparatului in service, dar e bine sa fii perfect sigur ca problema nu provine de la tine.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: D90 WB

Mesajde RPP » Mar Noi 10, 2009 1:17 pm

Folosesc tot D90+18-200VR si oarecum inteleg la ce te referi. Eu nu am vazut sa fie probleme cu WB la lumina zilei, fie cer senin sau cu nori... folosesc direct "sunlight" sau "clouds" ca si setari curente, a 2-a imi scoate tonuri mai calde si apelez la ea doar atunci cand cred eu ca ar fi mai interesante tonuri mai calde(subiectiv).

Cand vine vb de lumina artificiala lucrurile se schimba radical si intradevar modul auto ar merita scos cu totul. Ca un exemplu de situatie e un parc noaptea cu lumina doar de la iluminatul public, in astfel de situatie folosesc Custom WB si ma ajut de o coala de hartie alba. Ieftin si eficient.

Cum spunea cineva intr-un post anterior, autoWB in lumina artificiala e o problema la toate camerele digitale... din ce am vazut eu pe dprewiev asta e "by default" la Cons la majoritatea camerelor.
RPP
 
Mesaje: 255
Membru din: Vin Noi 06, 2009 4:22 pm
Localitate: Iasi


Înapoi la Probleme tehnice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori