Acum este Joi Mar 28, 2024 12:41 pm

Articole Nikonisti.ro

Upgrade D80 la D90 ?

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Upgrade D80 la D90 ?

Mesajde GabrielC » Joi Oct 22, 2009 9:00 pm

Am citit destul de mult despre problema asta, bine'nteles ca parerile sunt impartite, dar as vrea sa aflu cate ceva de la cei de aici - mi-a placut cum au fost puse problemele la alte subiecte...

Cateva puncte de interes pentru mine (trag aproape 100% raw), pana acum fara foto de eveniment, poate vreo serbare, ceva...

1. Zgomot mai mic la ISO400-800-1600 ?
2. Lcd mai mare si cu totul alta rezolutie
3. 4.5 fps
4. Senzor CMOS ( e mai bun decat CCD?)
5. Afisare Live view pentru macro sau/si pozitii mai incomode

M-ar interesa parerea celor care cunosc din experienta proprie cele doua aparate si-mi pot spune care e diferenta
in viata reala ...
Nikon D600/ Nikon AF-S 16-35 f/4, Nikon AF-S 85/1.8 f/4, Nikon AF-S 300 f/4, Sigma 150 f/2.8 OS Macro
Blitz NissinDi866, Velbon Ultra Rexi L
GabrielC
 
Mesaje: 370
Membru din: Dum Mar 01, 2009 12:52 am
Localitate: Bucuresti

Re: Upgrade D80 la D90 ?

Mesajde Dan Pop » Joi Oct 22, 2009 11:00 pm

GabrielC scrie:1. Zgomot mai mic la ISO400-800-1600 ?

Categoric!
GabrielC scrie:2. Lcd mai mare si cu totul alta rezolutie

Corect. Diferenta chiar e vizibila. Dupa ce te obisnuiesti cu el, poti aprecia calitatea unei fotografii fara a avea nevoie de un monitor de calculator sau alt dispozitiv de afisare.
GabrielC scrie:4. Senzor CMOS ( e mai bun decat CCD?)

Pai de aici vine zgomotul vizibil mai mic la sensibilitati mari.
GabrielC scrie:5. Afisare Live view pentru macro sau/si pozitii mai incomode

N-am folosit l-v decit atunci cind am fotografiat cu aparatul controlat de calculator.
GabrielC scrie:M-ar interesa parerea celor care cunosc din experienta proprie cele doua aparate si-mi pot spune care e diferenta in viata reala ...

La D80 functia Auto ISO se opreste la 1/125 s, lucru care o face inutilizabila cu teleobiectivele care au nevoie de timpi de expunere semnificativ mai scurti. D90 nu sufera de aceasta limitare. Ar mai fi si functia de curatare automata a senzorului, care mareste semnificativ distanta dintre curatarile manuale.

Daca un upgrade la D300 nu este posibil, nu mai ramine decit alternativa unui upgrade la D90. Primele lucruri care se vad sint comportamentul la sensibilitati mari si calitatea net superioara a display-ului.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Upgrade D80 la D90 ?

Mesajde GabrielC » Vin Oct 23, 2009 9:57 am

Multumesc pentru raspuns, domnule Pop, trebuie sa recunosc ca mesajul meu va cam era adresat ... :)
Corect. Diferenta chiar e vizibila. Dupa ce te obisnuiesti cu el, poti aprecia calitatea unei fotografii fara a avea nevoie de un monitor de calculator sau alt dispozitiv de afisare.

Este exact precizarea de care aveam nevoie

Pai de aici vine zgomotul vizibil mai mic la sensibilitati mari.

Am inteles asta, dar ma intereseaza si cum merge CMOS la sensibilitati "normale" ISO 200-400, eventual 800.
Cu toate ca-mi place foarte mult D80, de multe ori obtin zgomot de imagine la ISO400 - poate fi eliminat cu
Neat Image sa zicem, dar as prefera ca imaginile originale sa fie mai curate si ma interesa daca D90 poate face asta
(repet, discutam de NEF-uri).

La D80 functia Auto ISO se opreste la 1/125 s

Amuzant este ca n-am folosit Auto ISo decat cu focale normale si abia acum imi dau seama de 1/125 limitare -
intr-adevar daca folosesti un tele mai lung, e putin. E drept ca pentru asta trebuie sa am mai multa incredere
in capabilitatea aparatului la ISO peste 400 ...

Referitor la ultima fraza, din pacate nu imi pot permite un upgrade la D300 (care ar fi categoric de dorit) cam
doi ani de acum incolo. Chiar si pentru un D90 imi cam pun pielea pe bat printre altele si pentru ca neaparat am
nevoie repede de o completare pentru 70-300VR pe care il am acum. Am luat in seama sfaturile dvs. de pe alt topic
si targetul imediat este 16-85VR (doar in ultima instanta 18-105VR), proiectele mele de UW si Macro ramanand
pentru anul viitor, mai spre vara...
In aceasta situatie, D90 ar rezolva pentru cca. 2 ani majoritatea limitarilor pe care le are pentru mine acum
D80, in consecinta inclin sa cred ca - macar conjunctural - ar merita efortul!

Apropo - ce feeling aveti - apare o promotie de Craciun la D90 si 16-85 VR ?!? :)
Nikon D600/ Nikon AF-S 16-35 f/4, Nikon AF-S 85/1.8 f/4, Nikon AF-S 300 f/4, Sigma 150 f/2.8 OS Macro
Blitz NissinDi866, Velbon Ultra Rexi L
GabrielC
 
Mesaje: 370
Membru din: Dum Mar 01, 2009 12:52 am
Localitate: Bucuresti

Re: Upgrade D80 la D90 ?

Mesajde Dan Pop » Vin Oct 23, 2009 10:34 am

GabrielC scrie:Am inteles asta, dar ma intereseaza si cum merge CMOS la sensibilitati "normale" ISO 200-400, eventual 800.

Zgomotul este mai mic pe toata linia. Este avantajul tehnologiei CMOS, de care a profitat din plin Canon, care a folosit senzori CMOS pe DSLR-uri entry level de la bun inceput.
GabrielC scrie:Apropo - ce feeling aveti - apare o promotie de Craciun la D90 si 16-85 VR ?!? :)

Mi-am ratacit globul de cristal cu multa vreme in urma si de atunci n-am mai dat de el :D
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Upgrade D80 la D90 ?

Mesajde sorinsava » Vin Oct 23, 2009 11:54 am

GabrielC scrie:Cu toate ca-mi place foarte mult D80, de multe ori obtin zgomot de imagine la ISO400 - poate fi eliminat cu
Neat Image sa zicem, dar as prefera ca imaginile originale sa fie mai curate si ma interesa daca D90 poate face asta
(repet, discutam de NEF-uri).


Da, este diferenta. Ai putea si sa scoti mai mult din d80, ca din orice aparat de fapt, daca expui la dreapta. Depinde exact de ce faci si asta nu ai spus.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Upgrade D80 la D90 ?

Mesajde GabrielC » Vin Oct 23, 2009 10:13 pm

Ai putea si sa scoti mai mult din d80, ca din orice aparat de fapt, daca expui la dreapta. Depinde exact de ce faci si asta nu ai spus.


E corect, adevarul ca multe din pozele mele au iesit expuse mai mult la stanga, eventual cu spatiu liber in prima treime din dreapta a histogramei ... Imi sare foarte repede histograma pe ars si probabil ca instinctiv am subexpus usor, desi stiu ca ar trebui sa expun in dreapta, fara sa ard poza totusi.

Oricum, preocuparea fata de D90 si de ce poate acesta ramane, chiar daca sigur mai am mult pana sa folosesc tot ce-mi poate oferi D80 ...

Ca tipuri de fotografie mai des uzitate - natura/wildlfe,landscape , pasari, close-up, insecte, urban... si altele sporadic. Nu ma pricep deloc la portrete, nu nunti (nu ca n-as vrea dar n-am unde ...), cu street stau mai slab.
Nikon D600/ Nikon AF-S 16-35 f/4, Nikon AF-S 85/1.8 f/4, Nikon AF-S 300 f/4, Sigma 150 f/2.8 OS Macro
Blitz NissinDi866, Velbon Ultra Rexi L
GabrielC
 
Mesaje: 370
Membru din: Dum Mar 01, 2009 12:52 am
Localitate: Bucuresti

Re: Upgrade D80 la D90 ?

Mesajde sorinsava » Sâm Oct 24, 2009 4:32 pm

Incearca sa te antrenezi indiferent ce model folosesti. Iar daca ai iso mare gindeste-te daca nu cumva un iso si mai mare ti-ar expune la dreapta cu un SNR mult mai bun decit varianta initiala.

Pt asta poti sa te ajuti cu autoiso care are pasii intermediari mai marunti decit cei pusi manual.
Cit mai ai d80 leaga-ti pt test Fn de Display ISO (sau asa ceva...) ca atit timp cit il ai apasat sa vezi prin vizor ce autoiso iti indica in timp ce te invirti cu camera la ochi. Daca ai blitz iti afiseaza pe lcd fara sa te mai uiti prin vizor, ca sa nu mai ai Fn pe functia respectiva. La d90 mi se pare ca au pus optiune sa vezi in vizor ISO in loc de contor ceea ce e preferabil.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Upgrade D80 la D90 ?

Mesajde GabrielC » Sâm Oct 24, 2009 6:58 pm

Asta am si incercat sa fac incepand de azi. Fn-ul e pus pe ISO de cand am luat aparatul - mi se pare cea mai utila varianta.
Auto ISo am folosit numai cu max ISO 400 - din motivele spuse mai sus. Intr-adevar, ca sa ma lamuresc si sa folosesc ISO in favoarea mea, cred ca trebuie sa exersez aspectul asta.

Multumesc oricum pentru raspunsuri si sfaturi. Pentru mine va fi un efort financiar mare in conjunctura asta sa trec de la D80 si D90 (sunt foarte tentat ...) si incerc sa ma conving ca merita...
Nikon D600/ Nikon AF-S 16-35 f/4, Nikon AF-S 85/1.8 f/4, Nikon AF-S 300 f/4, Sigma 150 f/2.8 OS Macro
Blitz NissinDi866, Velbon Ultra Rexi L
GabrielC
 
Mesaje: 370
Membru din: Dum Mar 01, 2009 12:52 am
Localitate: Bucuresti

Re: Upgrade D80 la D90 ?

Mesajde Merlin » Lun Noi 30, 2009 5:19 pm

Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori