Acum este Mar Mar 19, 2024 4:04 pm

Articole Nikonisti.ro

D40X sub 0 grade

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

D40X sub 0 grade

Mesajde mad » Vin Noi 06, 2009 9:43 pm

Salutare.

As avea si eu o curiozitate. A folosit cineva intens aparatul in conditii "extreme"?
Manualul zice ca intre -10 si +50 ar fi safe, dar ma intereseaza practic, daca cineva i-a testat limitele.
Bineinteles ca de folosit, l-am folosit si eu sub zero grade, iarna, dar cu mare grija (adica tinut foarte putin afara, lasat mai mult in rucsac si am evitat variatiile mari de temperatura). Nu am avut probleme pana acum, dar as vrea sa stiu din experienta altora cum s-ar comporta daca ar fi folosit zilnic destul de des, pe o perioada mare (o luna de zile) intre 0
si -10 grade Celsius.
mad
 
Mesaje: 89
Membru din: Sâm Mai 09, 2009 11:48 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D40X sub 0 grade

Mesajde Dan Pop » Vin Noi 06, 2009 10:24 pm

mad scrie:Nu am avut probleme pana acum, dar as vrea sa stiu din experienta altora cum s-ar comporta daca ar fi folosit zilnic destul de des, pe o perioada mare (o luna de zile) intre 0 si -10 grade Celsius.

Cita vreme sta in intervalul asta, deci nu e supus la variatii de temperatura, nu vad de ce ar fi vreo problema, atit timp cit e un subinterval al celui garantat de producator.

Marea problema o constituie variatiile mari de temperatura de la rece spre cald. Soulwise a patit-o pe propria-i piele (sau, mai exact, pe un 18-105 care s-a ales cu niste condens pe fetele interioare ale lentilelor).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: D40X sub 0 grade

Mesajde soulwise » Vin Noi 06, 2009 10:43 pm

Asa este , mare atentie . Am patit-o cu 18-105-ul din dotare si am fost nevoit sa-l trimit la service unde a fost testat , curatat si recalibrat . Nu am elucidat nici acum exact ce si cum s-a intamplat insa tind din ce in ce mai mult sa pun totul pe seama variatiilor de temperatura cu singura obiectie ca mie mi s-a intamplat vara . :)
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D40X sub 0 grade

Mesajde mad » Vin Noi 06, 2009 11:29 pm

Multumesc de raspuns.
Exista o probabilitate (mica, ce-i drept) sa plec in Groenlanda pentru o luna de zile. Este adevarat ca intervalul este cel garantat de producator - dar e la limita, de aceea ma preocupa. Stiu ca adevarata problema este variatia de temperatura...
Am gasit asta
link magazin online, care ar mai izola termic un pic. A folosit-o cineva?
Aparatele pe film ar fi o solutie acceptabila de backup? De ex asta link magazin online? Nu am gasit intervalul de temperatura garantat de producator, de aceea intreb.
mad
 
Mesaje: 89
Membru din: Sâm Mai 09, 2009 11:48 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D40X sub 0 grade

Mesajde Dan Pop » Vin Noi 06, 2009 11:49 pm

mad scrie:Este adevarat ca intervalul este cel garantat de producator - dar e la limita, de aceea ma preocupa.

E posibil sa scada capacitatea acumulatorului sub 0 grade, deci e bine sa ai cel putin unul de rezerva.
mad scrie:Am gasit asta
link magazin online, care ar mai izola termic un pic. A folosit-o cineva?

Pe termen lung, efectul de izolare termica este inexistent, iar faptul ca armura rezista pina la -40 grade nu te incalzeste cu nimic.
mad scrie:Aparatele pe film ar fi o solutie acceptabila de backup? De ex asta link magazin online? Nu am gasit intervalul de temperatura garantat de producator, de aceea intreb.

Aparatul ala arata bine in poze, dar nu si daca-l iei in mina: e numai plastic ieftin, de la un cap la altul. La aceiasi bani poti lua un Nikon F100 second hand. In locul tau as lua link magazin online (sau oricare altul din seria FZ) pe post de backup.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: D40X sub 0 grade

Mesajde mad » Sâm Noi 07, 2009 5:10 pm

Teoretic, caracasa aia izoleaza termic. O sa intreb in magazin care este cea mai buna solutie. Compact sau ceva second nu-mi cumpar. Am gasit si cu 10 mil un F100 sh , dar prefer sa evit asa ceva.
Multumesc.
mad
 
Mesaje: 89
Membru din: Sâm Mai 09, 2009 11:48 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D40X sub 0 grade

Mesajde quattro » Sâm Noi 07, 2009 8:00 pm

Eu voi ajunge in Suedia la un raliu in februarie. Estimarle de temperturi sunt in jurul a -20 de grade, cu maxime si mai coborate. Sa inteleg ca daca voi face trecerea spre rece cat mai progresiv voi avea sanse sa-mi incerc norocul?
Stiu ca de obicei producatorii isi iau o margine de risc la parametrii tehnici ( +50/-10)...
quattro
 
Mesaje: 22
Membru din: Dum Oct 04, 2009 11:37 am
Localitate: Cluj Napoca

Re: D40X sub 0 grade

Mesajde dan.simiontim » Sâm Noi 07, 2009 9:49 pm

soulwise scrie:Asa este , mare atentie . Am patit-o cu 18-105-ul din dotare si am fost nevoit sa-l trimit la service unde a fost testat , curatat si recalibrat . Nu am elucidat nici acum exact ce si cum s-a intamplat insa tind din ce in ce mai mult sa pun totul pe seama variatiilor de temperatura cu singura obiectie ca mie mi s-a intamplat vara . :)



Am patit acelas lucru cu un 18-105 ,acum in toamna la 18 g C in parc .Cum am scos aparatul din geanta si am tras cateva cadre ,am observat ca s-a aburit lentila .Nu stiu daca interior sau exterior ,in tot cazul abia dupa ce temperatura aparatului s-a uniformizat cu cea a mediului a fost ok .
Dan Simion
Avatar utilizator
dan.simiontim
 
Mesaje: 73
Membru din: Dum Iul 26, 2009 3:01 pm

Re: D40X sub 0 grade

Mesajde danielslave » Sâm Noi 07, 2009 10:00 pm

Eu am folosit D90ul intr-o zi la munte la -17 grade. Am simtit doar o focalizare ceva mai inceata pana in momentul in care a iesit soarele dintre munti (18-105) cand probabil ca s-a mai incalzit. Asta a fost anul trecut.. de atunci toate bune. N-am avut probleme.
Daniel SLAVE
danielslave.com
danielslave
 
Mesaje: 20
Membru din: Dum Mar 15, 2009 11:53 pm

Re: D40X sub 0 grade

Mesajde Dan Pop » Dum Noi 08, 2009 12:01 am

mad scrie:Teoretic, caracasa aia izoleaza termic.

Nu exista izolare termica pasiva pe termen lung. Un termos izoleaza termic incomparabil mai bine decit carcasa aia, dar dupa o zi continutul lui tot ajunge aproape de temperatura ambianta.

Dupa cum am vazut ca arata un body armour, chestia cu izolarea termica este o vraja: nu exista absolut nimic care sa impiedice aerul rece sa intre in contact direct cu aparatul si obiectivul.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori