Acum este Joi Mar 28, 2024 11:35 pm

Articole Nikonisti.ro

Balansul de alb

Despre compozitie, lumina, incadrare si alte probleme fundamentale ale fotografiei

Re: Balansul de alb

Mesajde ashtefan » Mie Noi 28, 2012 6:13 am

Cum se face corect balansul de alb custom cu ajutorul dispozitivelor vivicap? Se inregistreaza punand aparatul in locul in care este pozitionat subiectul si se indreapta catre locul din care vom fotografia, invers(avand camera si subiectul in pozitie normala de fotografiere) sau nu conteaza pozitionarea aparatului fata de subiect, respectiv sursa de lumina?
De asemenea, as vrea sa stiu care sunt diferentele(si limitarile) dispozitivelor vivicap in raport cu expodiscurile, data fiind diferenta de pret destul de mare dintre cele 2.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Nikon D5100|Nikon AF-S 18-55mm f/3,5-5,6 G II DX VR| Nikon AF-S 55-200mm f/4-5,6 G ED DX VR| Nikon BR-2A|Nikon ML-L3|Praktica Circular Pol - 52 mm|Nikon AF-S 35 mm f/1,8 DX|Hama Traveller Compact Pro|Nikon SB 700|Nikon 50mm f/1.8 AF-S
ashtefan
 
Mesaje: 119
Membru din: Sâm Apr 14, 2012 8:56 pm
Localitate: Iasi

Re: Balansul de alb

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Noi 28, 2012 8:31 am

alex_s scrie:Buna seara!

Ma poate ajuta va rog cineva cu un sfat legat de folosirea corecta a Expodiscului in fotografia de produs ?
Nu reusesc sa setez corect balansul de alb folosind expodiscul (neutral). Pozele ies pe o tenta albastruie.
Folosesc acest tip de flash-uri link magazin online si cort alb. Am tras cadrul pentru poza de referinta din doua pozitii: de pe trepied in cortul luminat spre subiectul fotografiat si invers, dinspre subiect spre una dintre lumini, avand aparatul in cort.

Va multumesc


Ai un tutorial chiar pe pagina de support al site-ului: http://www.expoimaging.com/support-camera-tutorials.php?support_id=6&camera_id=1&keywords=How_do_I_set_a_custom_white_balance_on_my_digital_camera?

Trebuie doar sa-ti alegi aparatul pe care il ai in dotare.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Balansul de alb

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Noi 28, 2012 8:59 am

ashtefan scrie:Cum se face corect balansul de alb custom cu ajutorul dispozitivelor vivicap? Se inregistreaza punand aparatul in locul in care este pozitionat subiectul si se indreapta catre locul din care vom fotografia, invers(avand camera si subiectul in pozitie normala de fotografiere) sau nu conteaza pozitionarea aparatului fata de subiect, respectiv sursa de lumina?
De asemenea, as vrea sa stiu care sunt diferentele(si limitarile) dispozitivelor vivicap in raport cu expodiscurile, data fiind diferenta de pret destul de mare dintre cele 2.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.


Pe 15 dec. o să fie o întâlnire fotografică gratuită la F64, la care se va discuta si despre balansul de alb.

Nu vă pot da link direct, deoarece F64 are si componentă de magazin online.

Căutati situl, apoi în rubrica „Cursuri si seminarii F64” veti găsi pagina respectivă unde scrie cum vă puteti inscrie.

Spre deosebire de întânirile SKIN, acestea nu se transmit pe Net si nici nu se filmează, deci se adresează strict participantilor :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Balansul de alb

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Noi 28, 2012 9:19 am

Sa speram ca evenimentele geo-politice nu vor impiedica o initiativa demna de toata lauda.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Balansul de alb

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Noi 28, 2012 10:41 am

Bogdan Dulgheru scrie:Sa speram ca evenimentele geo-politice nu vor impiedica o initiativa demna de toata lauda.


Asteptati ceva special pe 15 ?

Poate nu a fost aleasa bine data.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Balansul de alb

Mesajde ashtefan » Mie Noi 28, 2012 1:09 pm

Radu_Grozescu scrie:
ashtefan scrie:Cum se face corect balansul de alb...


Pe 15 dec. o să fie o întâlnire fotografică gratuită la F64, la care se va discuta si despre balansul de alb.

Multumesc pentru invitatie domnule Grozescu, insa e cam greu de ajuns la Bucuresti pentru un curs, chiar daca e gratuit, in apropierea sarbatorilor. Daca va ganditi pe viitor sa ajungeti si la Iasi, voi fi prezent cu siguranta.
Nikon D5100|Nikon AF-S 18-55mm f/3,5-5,6 G II DX VR| Nikon AF-S 55-200mm f/4-5,6 G ED DX VR| Nikon BR-2A|Nikon ML-L3|Praktica Circular Pol - 52 mm|Nikon AF-S 35 mm f/1,8 DX|Hama Traveller Compact Pro|Nikon SB 700|Nikon 50mm f/1.8 AF-S
ashtefan
 
Mesaje: 119
Membru din: Sâm Apr 14, 2012 8:56 pm
Localitate: Iasi

Re: Balansul de alb

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Noi 28, 2012 2:46 pm

ashtefan scrie:Daca va ganditi pe viitor sa ajungeti si la Iasi, voi fi prezent cu siguranta.


Am fost la Iasi in martie, si a fost si o intalnire gratuita vineri, apoi seminar sambata si duminica :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Balansul de alb

Mesajde ashtefan » Mie Noi 28, 2012 7:13 pm

Din pacate eu am D5100 din aprilie:(.
Nikon D5100|Nikon AF-S 18-55mm f/3,5-5,6 G II DX VR| Nikon AF-S 55-200mm f/4-5,6 G ED DX VR| Nikon BR-2A|Nikon ML-L3|Praktica Circular Pol - 52 mm|Nikon AF-S 35 mm f/1,8 DX|Hama Traveller Compact Pro|Nikon SB 700|Nikon 50mm f/1.8 AF-S
ashtefan
 
Mesaje: 119
Membru din: Sâm Apr 14, 2012 8:56 pm
Localitate: Iasi

Re: Balansul de alb

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Noi 28, 2012 7:34 pm

Radu_Grozescu scrie:Asteptati ceva special pe 15 ?

Poate nu a fost aleasa bine data.


Se poate ca in urma rezultatelor alegerilor, in functie de starea de spirit a unor personaje (geo)politice, sa avem de-a face cu o afluenta de posibili participanti la intilnirea de la F64, participanti care pot veni in grup organizat si avind in dotare casti de protectie, (p)bulane, spray-uri (nu de curatat obiective) etc. :lol:
Personal as dori ca intilnirea sa se poata desfasura in cele mai bune conditii externe, pentru ca de F64 nu mai indoiesc ca vor organiza foarte bine evenimentul;

Cit despre data propusa cred ca este foarte bine aleasa: as avea o justificare "beton" pentru a ma "fofila" de la corvoada pregatirilor de Craciu/An Nou. Sper ca vor fi primiti si cei care vin incognito; m-as inscrie, dar in cazul in care chiar nu pot veni, n-as vrea sa incurc organizatorii.

E nevoie de ceva recuzita caracteristica perioadei: caciula de Mos Craciun, pulover cu reni, fular dinamovist, petarde, artificii, aparatul impodobit, bradul impodobit de mama ...? :lol:
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Balansul de alb

Mesajde remusn1 » Joi Dec 06, 2012 10:24 am

Scuzati-mi domnilor aceasta inocenta intrebare de novice:de ce cam toate pozele pe care le fac noaptea in luminile orasului(becurile stradale,cele din cladiri)au o tenta inspre rosiatic?Ce balans de alb trebuie folosit pentru culori mai neutre,mai reci?
remusn1
 
Mesaje: 11
Membru din: Joi Feb 09, 2012 9:16 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Tehnici de fotografiere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron