Acum este Joi Mar 28, 2024 6:44 pm

Articole Nikonisti.ro

[Galerie] Fotografia de Produs

Artistic si cat mai comercial

Re: [Galerie] Fotografia de Produs

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Dec 21, 2012 7:01 pm

twindesigner scrie:cateva produse ...


Bune toate; s-ar putea ca inelele sa fie mai bine definite de un fundal mai inchis (poate rosu, negru ?)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: [Galerie] Fotografia de Produs

Mesajde twindesigner » Vin Dec 21, 2012 7:35 pm

Bogdan Dulgheru scrie:
twindesigner scrie:cateva produse ...


Bune toate; s-ar putea ca inelele sa fie mai bine definite de un fundal mai inchis (poate rosu, negru ?)


Cu siguranta ar fi fost mult mai bine conturate pe un fundal contrastant, insa aici clientul a vrut sa-mi dea batai de cap probabil si le-a vrut pe alb
“Your first 10,000 photographs are your worst.” ― Henri Cartier-Bresson
Avatar utilizator
twindesigner
 
Mesaje: 285
Membru din: Sâm Aug 27, 2011 11:33 am

Re: [Galerie] Fotografia de Produs

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Dec 21, 2012 9:06 pm

twindesigner scrie:...aici clientul a vrut sa-mi dea batai de cap probabil si le-a vrut pe alb


"Poti sa te ... in gustul clientului?" ;)
Nu e vorba despre bataile tale de cap, dar macar cele din material alb (aur, platina) sa fi fost pe ceva mai contrastant; orice alb pe alb va arata prost (cum arata si Mos Craciunul "Nikon" galben pe galben ;) ), chiar daca tu te-ai descurcat foarte bine.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: [Galerie] Fotografia de Produs

Mesajde twindesigner » Sâm Dec 22, 2012 12:08 pm

Bogdan Dulgheru scrie:
twindesigner scrie:...aici clientul a vrut sa-mi dea batai de cap probabil si le-a vrut pe alb


"Poti sa te ... in gustul clientului?" ;)
.


:) pai era musai .. pentru ca le vroia pentru site iar acolo avea un fundal alb pentru produse.
“Your first 10,000 photographs are your worst.” ― Henri Cartier-Bresson
Avatar utilizator
twindesigner
 
Mesaje: 285
Membru din: Sâm Aug 27, 2011 11:33 am

Re: [Galerie] Fotografia de Produs

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Dec 22, 2012 3:20 pm

Pai el vindea bijuterii sau fundalul alb de pe site? Ce vroia sa scoat in evidenta: fundalul site-ului sau bijuteriile (frumoase dealtfel)?

Intimplator cunosc si eu un meltean in bransa asta, dar el prefera ... negrul, drept fundal ;) Totusi are bunul simt ca, daca ii faci o recomandare care se dovedeste a fi buna, renunta relativ usor la "principile lui" :lol:

Oricum, tu te-ai descurcat mai mult decat onorabil si eu te felicit; mie chiar imi plac (cele cu bijuterii); sticlutele sunt NO-NAME sau asa ti-au iesit? Cadrele sunt bune, dar parca as cumpara mai mult orhideele, decat produsele din sticlutze.

Mult succes in continuare!
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: [Galerie] Fotografia de Produs

Mesajde twindesigner » Sâm Dec 22, 2012 4:04 pm

cele cu sticulute sunt pentru un site cu stock images si nu aveam voie sa pun nume de marci sau etichete :D
Multumesc ! mult succes si tie
“Your first 10,000 photographs are your worst.” ― Henri Cartier-Bresson
Avatar utilizator
twindesigner
 
Mesaje: 285
Membru din: Sâm Aug 27, 2011 11:33 am

Re: [Galerie] Fotografia de Produs

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Dec 23, 2012 11:31 am

Imi place mult cea cu pipa! (cropul putea sa fie mai larg totusi, pe latime cel putin, sa fie cuprins tot tutunul imprastiat imprejur)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: [Galerie] Fotografia de Produs

Mesajde twindesigner » Dum Dec 23, 2012 1:07 pm

Bogdan Dulgheru scrie:Imi place mult cea cu pipa! (cropul putea sa fie mai larg totusi, pe latime cel putin, sa fie cuprins tot tutunul imprastiat imprejur)


mersi frumos !
mai am si alte cadre cum ar fi acesta asa mai larg pe orizontala... Asa ca setari am folosit doua surse de lumina blitz cu softbox si un obiectiv macro de 60mm la f16.
Fişiere ataşate
 DSC_4364.JPG
“Your first 10,000 photographs are your worst.” ― Henri Cartier-Bresson
Avatar utilizator
twindesigner
 
Mesaje: 285
Membru din: Sâm Aug 27, 2011 11:33 am

Re: [Galerie] Fotografia de Produs

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Dec 23, 2012 7:22 pm

twindesigner scrie:
Bogdan Dulgheru scrie:Imi place mult cea cu pipa! (cropul putea sa fie mai larg totusi, pe latime cel putin, sa fie cuprins tot tutunul imprastiat imprejur)


mersi frumos !
mai am si alte cadre cum ar fi acesta asa mai larg pe orizontala... Asa ca setari am folosit doua surse de lumina blitz cu softbox si un obiectiv macro de 60mm la f16.


Frumoasa si asta, dar parca mai buna ar fi prima, cu un crop mai larg pe orizontala, dar fara a schimba formatul portret; aranjarea tutunului sugereaza fumul degajat de pipa, iar formatul portrait il pune mai bine in evidenta. La prima nu mi-a placut cropul, pentru ca e un pic excesiv/"brutal" pe latura scurta (nu se vede tot tutunul imprastiat, ca in varianta a 2-a), dar formatul inalt mi se pare mai adecvat. La ultima DoF este parca mai bun pentru ideea de fum (un DoF mai mic), dar formatul landscape nu prea e potrivit sau parca e mai bun cel portrait.

O sa spui ca sunt circotas si s-ar putea sa ai dreptate: cind ceva e bun, trebuie sa cauti ceva in "neregula" ;) si ca sa fiu in aceeasi "nota": nu prea mai este de produs, ci o combinatie produs-conceptual ;)

Oricum ar fi, mie imi plac toate si ai facut o treaba buna! (sper sa ai si ceva recompense materiale de pe urma stradaniei tale)

"P.S.": nu ti-ar fi mai comode niste lumini continue (chiar si variante mai ieftine)?
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: [Galerie] Fotografia de Produs

Mesajde razvan.moldovan » Sâm Dec 29, 2012 1:25 am

Astept critici/pareri ! :roll:
Fişiere ataşate
 DSC_0039-4.jpg
razvan.moldovan
 
Mesaje: 41
Membru din: Lun Mai 07, 2012 7:29 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fotografie de produs

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori