Acum este Vin Mar 29, 2024 12:24 am

Articole Nikonisti.ro

Upgrade D40

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Upgrade D40

Mesajde geonikon » Mar Noi 17, 2009 11:48 pm

In primul rand vreau sa mentionez ca upgrade-ul nu vreau sa-l fac pentru ca as fi nemultumit de D40, ci pentru ca pur si simplu am ajuns sa ma cert de la aparat cu sotia, pe care mai nou a prins-o rau de tot microbul foto :D. Astfel intentionez sa-i "donez" ei D40-ul si eu sa evoluez putin.
Variantele nu sunt greu de ghicit:

1) D60 nu il consider tocmai un upgrade, de aceea l-am taiat de pe lista

2) Eram ferm convins ca voi lua un D3000 (care se stie ca a imprumutat cate ceva din tehnologiile D80-ului).
Insa dupa cum zice Ken Rockwel, acesta ar fi "Nikon's Worst DSLR — Ever" !
http://www.kenrockwell.com/nikon/d3000.htm
Si adevaru e ca analizand si fotografiile de pe imaging-resource.com, la high iso nu sta deloc bine.

3) D80, un model foarte reusit din cate am inteles, disponibil doar SH, cu riscul de a nu fi multumit in totalitate de aparat dupa primirea coletului (cunosc un caz concret in acest sens, de aceea nu ma incanta ideea, desi pretul e atractiv).

4) Despre D5000 si D90 nu are sens sa intreb, tocmai s-a discutat pe aceasta tema pe acest topic: viewtopic.php?f=19&t=1798

Asadar, un upgrade mai serios se opreste abia la D90 (4200 lei).
Cam cati ani va mai supravietui acest model pana va trece la "end-of-life" ? Va mai lansa Nikon ceva modele noi prin primavara? (desi cred ca achizitia trebuie sa o fac cat mai repede...)
Ar fi ceva de comentat la expunerea variantelor de mai sus ?

PS: N-ar fi rau sa apara o promotie de srabatori la D90, desi nu cred. Sunt deja la D300 si D5000 parca.
geonikon
 
Mesaje: 105
Membru din: Lun Iun 22, 2009 4:05 pm
Localitate: Suceava

Re: Upgrade D40

Mesajde Dan Pop » Mie Noi 18, 2009 12:51 am

geonikon scrie:Asadar, un upgrade mai serios se opreste abia la D90 (4200 lei).

Nu merita sa faci upgrade tot la un aparat entry-level. Deci, daca respingi ideea unui D80 de ocazie, nu-ti ramine decit D90.
geonikon scrie:Cam cati ani va mai supravietui acest model pana va trece la "end-of-life" ? Va mai lansa Nikon ceva modele noi prin primavara? (desi cred ca achizitia trebuie sa o fac cat mai repede...)

In principiu, urmasul lui D90 n-ar trebui sa apara mai devreme de toamna lui 2010 (D90 a fost lansat in septembrie 2008, la doi ani dupa D80). Dar D90 nu va deveni cu nimic mai prost in momentul in care va fi inlocuit de D90s sau de cine stie ce altceva.
geonikon scrie:Ar fi ceva de comentat la expunerea variantelor de mai sus ?

Ai uitat sa mentionezi bugetul alocat upgrade-ului. Daca-ti poti permite un D90, nu vad alternativa mai buna. Altfel, eu n-as elimina din ecuatie un D80 de ocazie cu atita usurinta...
geonikon scrie:PS: N-ar fi rau sa apara o promotie de srabatori la D90, desi nu cred. Sunt deja la D300 si D5000 parca.

Nimic nu e a priori exclus si nu te costa nimic sa mai astepti o luna. Nu e un sezon nemaipomenit de potrivit pentru fotografiat, asa ca poti imparti usor D40-ul cu sotia :)
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Upgrade D40

Mesajde KodiaK » Mie Noi 18, 2009 10:34 am

geonikon, fix asa este si la mine in familie :P
Eu am D90 si sotia D40. Insa la ea microbu' era demult...cam de cand ne-am cunoscut si fiecare abia ne luasem un Canon A75...:) Mai nou insa a inceput sa se loveasca de limitarile D40-ului si acum viseaza la un D300, sau chiar si un D90 :)

Cat despre dilema ta, te-a sfatuit f bine dl Dan Pop. Daca ai bani de D90 at go for it, nu vei regreta.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Upgrade D40

Mesajde geonikon » Mie Noi 18, 2009 10:54 am

Multumesc pentru raspunsuri, cred ca voi mai astepta putin in speranta unei promotii. :)
geonikon
 
Mesaje: 105
Membru din: Lun Iun 22, 2009 4:05 pm
Localitate: Suceava

Re: Upgrade D40

Mesajde dbf » Mie Noi 18, 2009 11:02 am

Si eu am tot asteptat de prin septembrie o promotie la D90, si cum am vazut ca la nikon in oferta de sarbatori nu e nici o promotie (pina acum cel putin), acum vreo saptamina l-am cumparat la pretul actual (4199) :o
poate o sa fie vreo promotie oferita de magazine, dar in general magazinele nu prea lasa la pret, mai degraba includ in pachet cu aparatul diverse accesorii (geanta, card memorie, filtru, ...)

Vad acum ca a scazut pretul la D5000 cu vreo 600 de lei (link magazin online), si nu am vazut nici un anunt de la nikon. Cine stie, poate ai bafta si scade si pretul la D90 ;)
Ultima oară modificat de dbf pe Sâm Noi 21, 2009 6:27 pm, modificat 1 dată în total.
dbf
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Oct 14, 2009 11:59 am

Re: Upgrade D40

Mesajde Dan Pop » Mie Noi 18, 2009 11:04 am

KodiaK scrie:geonikon, fix asa este si la mine in familie :P
Eu am D90 si sotia D40. Insa la ea microbu' era demult...cam de cand ne-am cunoscut si fiecare abia ne luasem un Canon A75...:) Mai nou insa a inceput sa se loveasca de limitarile D40-ului si acum viseaza la un D300, sau chiar si un D90 :)

Pentru ca doua D90 in familie nu prea au nici un sens, problema isi poate afla fericita solutie intr-un upgrade al tau la D300, iar ea mosteneste D90-ul. Toata lumea se alege cu o jucarie noua, iar in familie e armonie ;)
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Upgrade D40

Mesajde KodiaK » Mie Noi 18, 2009 12:36 pm

Pentru ca doua D90 in familie nu prea au nici un sens, problema isi poate afla fericita solutie intr-un upgrade al tau la D300, iar ea mosteneste D90-ul. Toata lumea se alege cu o jucarie noua, iar in familie e armonie ;)


Daca o intrebi pe ea ar prefera invers...si anume D300 ea si eu sa raman cu D90-ul :D
Nici pe mine nu pot sa zic ca m-ar deranja, mai ales pt ca am observat ca are un ochi mai bun ca mine, si vede unele cadre pe care eu nu le observ. Si daca ar costa mai putin D300-le (cam cat e D90), cred ca am face efortul financiar sa il luam pt ea. De aceea am zis "un D300, sau chiar un D90". Mie personal mi se par destul de apropiate aparate ca si calitate a pozelor, de aceea, in afara de faptul ca am aveam 2 aparate identice in famile, nu prea vad D90-ul ca o solutie proasta.
Din punctul meu de vedere urmatorul upgrade l-as face la D700 (adica sa trec pe FX). Momentan insa nu ma nemultumeste cu nimic D90-ul, asa ca acest upgrade ar fi intr-un viitor destul de indepartat.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Upgrade D40

Mesajde geonikon » Mar Dec 15, 2009 11:28 pm

Si uite ca a sosit si ziua cea mare...si in seara asta ma bucur ca un baietel de o masinuta noua. Nu o sa mai intru in amanunte de genu cat de serios pare D90-ul, ce placere e sa ai un preview al pozei pe un ecran de 3" de o calitate deosebita .. etc

Desi n-am apucat inca sa-l butonez prea mult, am remarcat o tenta verzuie a pozei, comparativ cu D40-ul.
Ca exemplu, pentru a evita influenta altor setari, am trecut ambele aparate pe Auto si am fotografiat acelasi subiect in aceleasi conditii. Culoarea canapelei redata de d40 e oarecum mai aproape de realitate decat cea cu D90.

 DSC_7796.jpg
D40
 DSC_0002.jpg
D90

Aceasta a fost doar o observatie, D90-ul vad ca are un arsenal de setari ale WB, chiar "WB auto" poate fi ajustat cu o paleta de nuante.
Voi mai reveni cu alte impresii pe masura ce voi descoperi mai mult D90-ul !
geonikon
 
Mesaje: 105
Membru din: Lun Iun 22, 2009 4:05 pm
Localitate: Suceava

Re: Upgrade D40

Mesajde Sajuuk » Mie Dec 16, 2009 5:53 pm

Felicitari. Sa il stapanesti sanatos si sa il folosesti cu placere :).
Te asteptam cu imagini realizate cu noua jucarie ;)

Andrei
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Upgrade D40

Mesajde sorinsava » Mie Dec 16, 2009 6:09 pm

Cu d90 e mai corect, d40 e warm. Se si vede ochiometric.
Nu prea observ verde cum zici tu. Ai monitorul calibrat sau ai amestecat profilele de culoare cumva?
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Majestic-12 [Bot] şi 14 vizitatori

cron