Acum este Joi Mar 28, 2024 12:20 pm

Articole Nikonisti.ro

D2X , D300 SAU D90 ?

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

D2X , D300 SAU D90 ?

Mesajde tanasemanuel . » Mie Dec 09, 2009 10:21 pm

Din motive financiare nu am reusit sa achizitionez pana acum un Nikon D300 body asa cum imi doream . Pana la sfarsitul luni martie 2010 voi avea toti banii desi nu cred ca D300 va mai fi de gasit pe piata decat eventual second hand . Dar facand niste calcule pot scapa mai ieftin si poate mai bine cu un Nikon D2x cumparat second hand de pe ebay cu pana in 20.000 de declansari sau sa consider si D90 (achizitionat ca nou ) ca fiind o alternativa ? Cei care s-au jucat cu astfel de aparate imi pot da un sfat ? Am nevoie de un grip bun, mai multi mpx fata de D40 pe care il am acum si noise nu foarte deranjant la maxim iso800 . Am deja F5 pe film deci m-as descurca f ok cu marimea si greutatea lui D2x .
Va multumesc in eventualitatea unui sfat serios .
tanasemanuel .
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Aug 28, 2009 11:19 pm

Re: D2X , D300 SAU D90 ?

Mesajde BogdanN » Joi Dec 17, 2009 11:52 am

pot sa iti spun ca in locul tau as lua direct D90 nou, decat sa dau banii pe un D2x second de pe ebay.
eu am D90 si la iso 800 sta foarte bine! (desi exista situatii diferite pentru noise, unde poate sa-ti apara si la iso 400)

Daca o sa gasesti d300 nou, atunci oricine cred ca o sa te indemne sa-l achizitionezi in locul D90, dar eu nu m-as aventura pentru un d300 second decat daca as stii ca o sa-l folosesc la maximul potential, iar diferentele (zic eu relativ mici) intre D90 si D300 or sa conteze (depinde de aria spre care aspiri in fotografie).
BogdanN
 
Mesaje: 63
Membru din: Mar Oct 13, 2009 5:42 pm

Re: D2X , D300 SAU D90 ?

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Dec 17, 2009 3:19 pm

tanasemanuel . scrie:noise nu foarte deranjant la maxim iso800 . Am deja F5 pe film deci m-as descurca f ok cu marimea si greutatea lui D2x


N-am avut D2x desi mi-am dorit foarte tare la vremea respectiva.

Mi-ar fi teama sa iau un D2x si sa trag la 800 ISO acum, sunt convins ca D90 arata net mai bine.

Pe de alta parte, ca aparat, intre D2x si D90 nu prea e de discutat.

Tot D300, dar daca puneti si gripul, se cam duce pretul in sus. Poate reusiti sa va imprumutati de undeva pana in martie, si sa va faceti un cadou de sarbatori :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D2X , D300 SAU D90 ?

Mesajde Haf » Vin Dec 18, 2009 9:39 am

Un bun prieten a avut la un moment dat un Nikon D2x, pe vremea cand aveam eu D80, asa ca am avut ocazia sa il folosesc si testez "in liniste" de mai multe ori.
Imi voi structura ideile din mai multe puncte de vedere, voi incepe cu senzorul

Mi-a placut foarte mult calitatea imaginii la valori ISO mici (100-200) in lumina buna, tonurile pielii si cum reda culorile in general mi-au placut enorm de mult. Probleme apar insa inca de pe la ISO 400 chiar si in lumina buna, in genul de poze unde ai un amestec de lumina si umbre, se pierde putin din detalii chiar si pe zonele unde bate direct lumina, insa zgomotul de imagine devine destul de vizibil in umbre. Desigur, in urma unei expuneri corecte pot iesi printuri pana la A3 chiar si la ISO400, insa mai departe daca practica o cere s-ar putea sa apara niste probleme. ISO 800 in conditii de iluminare grea/slaba este deja ca un fel de masura de ultima instanta.
Dupa ce am facut upgrade de la D80 la D300 am fost curios din nou sa compar D2x-ul cu noua camera, aici situatia a fost zdrobitoare in favoarea lui D300, pur si simplu nu sufera nicio comparatie la din punct de vedere al calitatii imaginii chiar de la ISO 800 in lumina buna.

Unde castiga D2x-ul (si de altfel orice body din seria profesionala Dx) este calitatea body-ului. Un D300 chiar si cu grip tot este la o distanta mare de tot fata de cum se simte un Dx in mana, experienta de a tine un aparat perfect echilibrat si care se simte ca un tot unitar masiv este de neegalat, dar asta banuiesc totusi ca o stii deja daca spui ca ai deja un F5 care nu este deloc departe de cum sunt construite seriile Dx pe digital.

Solutia cu D90 nou din punctul meu de vedere chiar nu merita deoarece un D90 nou este mai scump decat un D300 luat de la noi sh, care am vazut ca a ajuns chiar pe la 3500 lei in stare foarte buna si fara prea multe declansari. Daca spui ca vrei grip bun trebuie sa stii ca un D90 chiar si cu grip se comporta net inferior fata de un D300 fara grip. Probabil ca mai depinde si de fiecare acum cat de mare este aceasta diferenta, dar din punctul meu de vedere este mare.
Haf
 
Mesaje: 330
Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm

Re: D2X , D300 SAU D90 ?

Mesajde aind » Vin Dec 18, 2009 10:24 am

salut,
ca posesor de d300 ii pot confirma constructia foarte buna, am avut ocazia sa compar cu D90 si diferentele sunt putine dar notabile, constructia si viteza de reactie/procesare..

nu-ti fa griji, sunt sigur ca si la anul o sa fie destule persoane care or sa vanda d300 pentru un FF..

succes!
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: D2X , D300 SAU D90 ?

Mesajde tanasemanuel . » Vin Dec 18, 2009 8:26 pm

Va multumesc pentru raspunsuri .
Faptul ca D2x este un aparat foarte solid cu grip foarte bun nu ma poate determina sa renunt la o calitate buna a fotografiilor la un iso ceva mai ridicat . Am deja D40 si chiar nu pot cumpara un nou aparat facand un compromis in aceasta privinta. Am cumparat F5 nu neaparat pentru constructia sa ca aparat dar sa constat aceasta ca fiind un plus nu a putut decat sa ma bucure .Second hand din Romania nu as cumpara decat de la un cunoscut . Cu romanii am avut multe probleme in acest sens iar experienta ebay a fost chiar una placuta de aceea am pomenit ca posibila achizitionarea unui aparat de acolo. Daca mai gasesc D300 nou la noi prin martie il voi cumpara negresit .Daca nu......chiar am indoieli ca D300s ar merita un pret atat de mare avand in vedere plusurile sale . Deja D400 cred ca va fi pe piata ceva mai incolo si nici nu vreau sa ma gandesc la ce pret va fi lansat.
tanasemanuel .
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Aug 28, 2009 11:19 pm

Re: D2X , D300 SAU D90 ?

Mesajde sorinsava » Sâm Dec 19, 2009 3:08 pm

Azi vad ca e 6500, scade. Pretul d300s fata de d300 sufera la noi in special din cauza cursului care a crescut mult in ultimul an. Ai grija, cine stie cit o sa fie euro in martie. La fel si cu obiectivele nou aparute.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori