Acum este Joi Mar 28, 2024 2:17 pm

Articole Nikonisti.ro

D90 - ISO 200 NOISE

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

D90 - ISO 200 NOISE

Mesajde RPP » Lun Noi 09, 2009 12:35 pm

Se dau:
- D90
- Lens - Nikon 18-200VR + Hoya CiPL
- Default ISO 200
- Image settings: Custom VIVID with sharpening 5 si un + de saturatie.
- A-DLightning off.

Locatie: o plaja oarecare, ziua in amiaza mare in jur de ora 3.

Probleme: Am observat ca in ciuda faptului ca ISO era default 200 si conditiile de lumina mai mult decat normale nivelul de zgomot e mult prea ridicat (f. evident pe suprafata cerului). Am schimbat setarile pe default VIVID si am observat o imbunatatire dar avand in vedere conditiile date ma gandesc ca NOISE-ul ar trebui sa fie ultima problema.

DIn cautarile mele am gasit si altii care au obervat probleme similare la D90 insa nici o solutie la problema. Ar fi interesant de stiut daca din oamenii de pe acesti forum s-a mai confruntat cineva cu asa ceva si daca a gasit o solutie.

Multumesc !
RPP
 
Mesaje: 255
Membru din: Vin Noi 06, 2009 4:22 pm
Localitate: Iasi

Re: D90 - ISO 200 NOISE

Mesajde Haf » Lun Noi 09, 2009 3:12 pm

Cu problema asta (zgomot la iso de baza pe cerul albastru) m-am confruntat si eu la D300 (care are acelasi senzor) si am citit mult despre aceasta problema pe flickr si dpreview, dar nu am ajuns la nicio solutie decat sa ma impac cu ideea (care de multe ori e o bariera psihologica mai mare decat faptul real in sine)
Haf
 
Mesaje: 330
Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm

Re: D90 - ISO 200 NOISE

Mesajde sorinsava » Lun Noi 09, 2009 5:40 pm

E normal, orice senzor are mai mult zgomot pe albastru. E f frecventa practica de a aplica alt nivel de NR pe canalul albastru decit pe celalte. Tot din motive similare nu se foloseste ecran albastru pt key in lumea digitala ci verde, care are si de 2x mai multi senzori de culoare decit R sau B.

Cu cit bagi mai mult sharpening din camera sau la raw cu atit faci lucrurile mai rele dpdv al noise.

Reduci noise pe zone, pe culori, expui la dreapta si problema se rezolva pt pixel-peeperi.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: D90 - ISO 200 NOISE

Mesajde soulwise » Lun Noi 09, 2009 10:18 pm

RPP scrie:Probleme: Am observat ca in ciuda faptului ca ISO era default 200 si conditiile de lumina mai mult decat normale nivelul de zgomot e mult prea ridicat (f. evident pe suprafata cerului). Am schimbat setarile pe default VIVID si am observat o imbunatatire dar avand in vedere conditiile date ma gandesc ca NOISE-ul ar trebui sa fie ultima problema.


Incearca cu Active D-lighting dezactivat , nu cred ca va mai fi la fel de deranjant . Eu asa am rezolvat , stai linistit poti recupera detaliile dupa aceea din post-procesare .
Incearca si spune-mi te rog cum ti se pare . :)
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D90 - ISO 200 NOISE

Mesajde cosminprund » Mar Noi 10, 2009 9:29 am

Eu as fi curios sa vad o imagine, un crop 100% de pe cer sa se vada zgomotul, plus extras din EXIF. Zgomot pe cer, adica in zona cea mai luminoasa din imagine si la base-ISO n-am vazut nici o data. Am folosit un D60 si un D80 de la Nikon pina acum...
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: D90 - ISO 200 NOISE

Mesajde RPP » Mar Noi 10, 2009 9:56 am

@Soulwise

Dlightning l-a dezactivat by default. Nu pare sa fie asta cauza.

@Sorin

Ai dreptate, se pare ca zgomotul e prezent pe albastru, si cum eu am folosit +vivid plus polarizare, mi-a accentuat puternic albastrul cerului si cred ca de aici si zgomotul.

Am folosit ulterior neat image si s-a rezolvat, nu post procesarea am vazut-o eu ca o problema, doar ca nu ma asteptam sa vad zgomot in conditiile date.

Se pare ca asta e pretul platit cand alergi dupa "ceva" care sa sara din fotografie. :)
RPP
 
Mesaje: 255
Membru din: Vin Noi 06, 2009 4:22 pm
Localitate: Iasi

Re: D90 - ISO 200 NOISE

Mesajde 17rubine » Mar Noi 17, 2009 8:55 pm

posibil
17rubine
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Noi 08, 2009 2:08 am

Re: D90 - ISO 200 NOISE

Mesajde niko21 » Vin Dec 11, 2009 4:28 pm

cosminprund scrie:Eu as fi curios sa vad o imagine, un crop 100% de pe cer sa se vada zgomotul, plus extras din EXIF. Zgomot pe cer, adica in zona cea mai luminoasa din imagine si la base-ISO n-am vazut nici o data. Am folosit un D60 si un D80 de la Nikon pina acum...

dar un aparat cu senzor CMOS ai folosit? eu asa ceva am acum si regret mai tot timpul iso 100-200 de pe CCD-ul lui D80 care nu-l mai am, ca mai sus sta invers treaba e alta poveste, e normal sa-ti apara zgomot la iso mic mai ales daca nu e expus cum trebuie, mai dai un brightness/contrast/saturation din procesare si ramai uimit ca-ti apare zgomot unde initial nu-l vedeai
Ex-Nikon User
Avatar utilizator
niko21
 
Mesaje: 19
Membru din: Vin Mar 13, 2009 10:48 am
Localitate: Cluj-Napoca


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori